agaclar.net

Galeri (http://www.agaclar.net/galeri)
-   Muğla (http://www.agaclar.net/galeri/browseimages.php?s=4d81c1ba1482a364ef0d8a5e66202a5e&c=15)
-   -   Liquidambar Orientalis mill. (http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?s=4d81c1ba1482a364ef0d8a5e66202a5e&i=5039)
Liquidambar Orientalis mill.
Liquidambar Orientalis mill.
Günümüzde sadece Batı Anadolu'da Muğla-Marmaris arasında dar bir sahada doğal yayılış gösteren ,dünyanın diğer kesimlerinde ise Amerika ve Çin'de doğal olarak yayılış gösteren Liguidambar cinsine ait taksonlar,paleontolojik bulgulara göre Tebeşir, Tersiyer,Pleistosen ve Eosen devirlerinde Kuzey Amerika ve Eurasya'nın geniş kesimlerinde bulunmaktaydı. Sığla ağacı esasında üçüncü zamandan kalma endemik bir türdür.Bu özelliğiyle aynı zamanda Reliktdir (eskiden daha geniş alanlarda bulunurken alanı daralmış).

Nitekim bugün yaşayan tek türüne rastlanmayan Avrupa kıtasında bile Tersiyerde birçok türlerinin yaşadığı bilinmektedir.Ancak buzul çağından sonra şimdiki yayılış safhalarına çekilmişlerdir.

Sığla ağaçları gövdelerinde normal olarak bulunmayan, yaralanma sonucu oluşan travmatik (yaralanma) balsam kanalları oluşur. Bu balsamından dolayı bu ağaca Latince Liquidus (sıvı) ve Arapça, Amber (kokulu) sözcüklerinden yararlanılarak Liquidambar adı verilmiştir.

Sığla Ağacından yağ çıkartılması sırasında kalan posalı liflerden buhur ya da günlük elde edilir.
(http://www.mugla-cevreorman.gov.tr/sigla_ormani.htm bu siteden alıntı yapıldıktan sonra değiştirilmiştir.)
Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

GALERİYE EKLENEN FOTOĞRAFLAR, KONU DIŞI VE TEKNİK OLARAK KALİTESİZSE UYARIYA GEREK OLMAKSIZIN SİLİNİR.

Sitedeki fotoğrafların tüm hakları fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların sahiplerinden yazılı izin alınmadan kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. İlgilendiğiniz fotoğraflar varsa bizimle ya da doğrudan fotoğraf sahibiyle iletişim kurabilirsiniz. Sadece izlemek amacıyla bilgisayarınıza indirdiğiniz fotoğrafları, virüs taramasından geçirmeyi unutmayın.
Powered by PhotoPost vBGallery
Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020