agaclar.net

Geri Dön   Galeri > aliburakcelik Fotoğrafları
(https)
Ana Sayfa Yeniler Popüler Fotoğraflar Arama

Ladin Agacinin Kokleri Fotoğraf Araçları
Ladin Agacinin Kokleri
Film Şeridi
Frig Vadisi'nde Bir Başına...
Ladin Agacinin Kokleri
 
üçü bir arada...
09-10-2005 05:43
Kategori: İğne YapraklılarLadinler (Picea L.)Ladinler (Genel)
Albüm içeriği hakkında açıklama: Nihat Genç'in aşağıda anlattığı, Maçka Sümela Manastırı'na çıkan patikadaki bir ladin ağacının kökleri... Fotograf pek iyi çıkmamış ama köklerin örgüsü muhteşem...

"Trabzon'dan otuz kilometre içeri Maçka, Maçka'dan sekiz-on kilometre içerde dünyanın eşsiz kültür miraslarından Sümela Manastırı gizlidir! Manastır'dan tepelere kadar yirmi-otuz kilometrelik alan, enine ve boyuna aynı zamanda doğal milli parktır! Piramitler gibi, Çin seddi gibi, sayısı yedi-sekiz olan inanılmaz harika eserler içindedir. Hem fotoğraf, hem de kameralar Meryemana kilisesinin derin etkileyiciliğini veremez. Dağın içine, kayalara oyulmuş ve yirmi dakika dik yürüyüşle tırmanılan tepedeki Sümela Manastırı'nın yerden çıplak gözle görünüşü etkileyici, akşamları ise ürperticidir. Velhasıl, Sümela Manastırı'na kadar gitmemişseniz, bu yapının çarpıcılığını fotoğrafla, kamerayla anlamanız mümkün değildir. Öncelikle dik orman içlerinden kaya parçaları gibi dökülüp gelen suyun gürültüsünü duymamışsınız demektir! Sular bu toprakların hiçbir bölgesinde bu denli kudurmuş yamaç aşağı dolu dizgin akamaz.

Ormanda gizlenmiş bütün deliliklerin, vahşiliklerin sesini sert kayalara çarpa çarpa kulaklarınızın içine sokuverir. Bu topraklarda yaşayan çoluk, çocuk, anne, baba, öğretmen bu muhteşem dağları ve çağlayanları ve ormanları görmemişse, ülkesini tanımıyor demektir! Ülkemizin Selimiye gibi, Ayasofya, Süleymaniye, Divriği Ulu Camii gibi birkaç büyük mirasından biridir, ormanlarıyla, yalçın yükseklikleriyle insanlığın büyük mirasları içindedir. Sümela Manastırı'nın büyüklüğü, binanın mimarisinden değil, mimarinin dağın yüceliği ve yükseklik duygusuyla bütünleşmesinden gelir. Sümela Manastırı'ndan Zigana tepelerine kadar sık ormanlarla doludur ve birçok tepe, balta girmemiş orman ayarındadır. Çünkü bu sert ve dik tepelere ulaşmak, çıkmak, mümkün değildir. Ülkemizin en sık en kara ormanları burdadır.

Sümela Manastırı fotoğraflarında gördüğünüz kayadan fışkıran ağaçlar Ladin ağaçlarıdır. Bu toprağın gururlu ağacı ladindir. Ladin'i söküp aldığınızda tepeler kelleşir, yerine başka bir tür yetiştirmek imkansızdır..."
Gönderen: aliburakcelik (aliburakcelik fotoğrafları) Boyutlar: 700 x 466
Gösterim: 3,560 Dosya Boyutu: 271.4 KB
Yorumlar: 0 Anahtar Kelimeler: Ladin Maçka Kökler...
Editör resim kodu:
Paylaşmak: Bookmark and Share

Fotoğraf Araçları
Basılabilir görüntü
Uygunsuz ise, rapor et
E-Kart olarak gönder

Sponsorlu Baglantilar
Agaclar.net
AdvertisementGALERİYE EKLENEN FOTOĞRAFLAR, KONU DIŞI VE TEKNİK OLARAK KALİTESİZSE UYARIYA GEREK OLMAKSIZIN SİLİNİR.

Sitedeki fotoğrafların tüm hakları fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların sahiplerinden yazılı izin alınmadan kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. İlgilendiğiniz fotoğraflar varsa bizimle ya da doğrudan fotoğraf sahibiyle iletişim kurabilirsiniz. Sadece izlemek amacıyla bilgisayarınıza indirdiğiniz fotoğrafları, virüs taramasından geçirmeyi unutmayın.
Powered by PhotoPost vBGallery
Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2022