agaclar.net

Geri Dön   Galeri > Botanik Parkları, Kampüsler, Orman, Bitki ve Kuş alanları > Botanik Bahçeleri > Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
(https)
Reklam


Ana Sayfa Yeniler Popüler Fotoğraflar Yükle Arama

Tulipa Clusiana Fotoğraf Araçları
Tulipa Clusiana
Film Şeridi
ıris germanica
Tulipa Clusiana
 
Anemon
25-05-2012 21:42
Albüm içeriği hakkında açıklama: Tulipa clusiana
08-04-2012 NGBB

Türkiye'de yetişen ve ender bulunan lalelerden biri Güzel Lale (Tulipa Clusiana). Araştırmacıların uzun süredir aradığı kayıp laleye Aydın'daki Balıkköy'de rastlandı.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü mühendislerinden Yasemin Saraç, Lale Devri'ndeki çini motiflerini süsleyen Clusiana'nın izine rastlanılmasıyla 16 türden 15'inin bulunmuş olduğunu söylüyor.Osmanlı İmparatorluğu zamanında bir döneme ismini veren Türkiye florasına ait lale türlerinden kayıp 'güzel lale' (tulipa clusiana) bulundu. Lale Devri'nde çini, cami ve seramik motiflerini süsleyen ender türlerden Clusiana'yı uzun yıllardır arayan Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (KTAE) bilim adamları, yıllar sonra gelen ihbarı değerlendirerek aradıkları türe Aydın'ın merkeze bağlı Balıkköy köyünde rastladı. Enstitüye getirilen 'güzel lale' soğanları, kuruma ait lale deneme serasında koruma altına alındı.

3 yıl önce tamamlanan TÜBİTAK destekli Doğal Lale ve Sümbüllerin Kültüre Alınması, Yeni Tür ve Çeşitlerin Süs Bitkileri Sektörüne Kazandırılması Projesi yürütücülerinden KTAE, Osmanlı İmparatorluğu'nun simgesi kayıp Amasya lalesi (tulipa sprengeri) ile sadece Türkiye'de yetişen ve 'güzel lale'nin doğadan kaybolduğunu rapor etmişti. Ancak yine de umudunu yitirmeyen enstitünün ziraat mühendislerinden Yasemin İzgi Saraç, 'clusiana'yı aramaya devam etti. Daha önce yabancı kaynaklarda lalenin İzmir-Kurutepe dolaylarında görüldüğü bilgisinden hareketle birçok kez bölgeye giden Saraç, tüm aramalarına rağmen endemik türü bulamadı.

İzmir'den gelen bir telefonla yeniden ümitlenen Saraç, "20 yıl önce emekli olmuş araştırmacı bir bey arayıp, bulamadığımız 'clusiana'nın Aydın'da pazarlarda satıldığını söyledi. Hiç ihtimal vermedim ama ihbarları değerlendirmek zorundayız. Aydın'a giderek pazarlarda 2 gün iz sürdük. Verdiğimiz tarif ve fotoğraflarla sonuçta bize Balık köy' deki bir yaşlı teyzeden bahsettiler. Gidip kendisiyle görüşerek türü buldum." diye konuşuyor. Soğanları alıp enstitüye getirdiklerini, çiçek açınca da türü bulduklarını söyleyen Saraç, böylelikle kayıp türden birisini bulmuş ve doğadan tamamen kaybolmadan koruma altına almış olduklarını dile getiriyor.

'Güzel lale'nin bulunmasıyla 16 türden 15'inin bulunmuş olduğunun altını çizen Ziraat Mühendisi Yasemin Saraç, 'Amasya lalesi'ni de bulacaklarına inandığını kaydediyor. Yürüttüğü projede gözlemleyerek lale ve sümbüllerin özelliklerini tanımlayacağını ve diğer türlerle farklılıklarını ortaya koyacağını söyleyen Saraç, "Bu türün benim gözümde değeri çok yüksek. Çünkü farklı bir tür. Çini sanatında kullanılan motifi andıran laleye en çok bu tür benziyor." diyor. Saraç, toplanan türlerin Türkiye veri ve gen bankalarında da kayıt altına alınacağını ifade ediyor.
Gönderen: neyzen01 (neyzen01 fotoğrafları) Boyutlar: 800 x 530
Gösterim: 1,396 Dosya Boyutu: 28.5 KB
Yorumlar: 0 Anahtar Kelimeler: Tulipa clusiana
Editör resim kodu:
Paylaşmak: Bookmark and Share

Fotoğraf Araçları
Basılabilir görüntü
Uygunsuz ise, rapor et
E-Kart olarak gönder

Sponsorlu Baglantilar
Agaclar.net
Advertisement

GALERİYE EKLENEN FOTOĞRAFLAR, KONU DIŞI VE TEKNİK OLARAK KALİTESİZSE UYARIYA GEREK OLMAKSIZIN SİLİNİR.

Sitedeki fotoğrafların tüm hakları fotoğraf sahiplerine aittir. Fotoğrafların sahiplerinden yazılı izin alınmadan kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. İlgilendiğiniz fotoğraflar varsa bizimle ya da doğrudan fotoğraf sahibiyle iletişim kurabilirsiniz. Sadece izlemek amacıyla bilgisayarınıza indirdiğiniz fotoğrafları, virüs taramasından geçirmeyi unutmayın.
Powered by PhotoPost vBGallery
Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021