View Single Post
Eski 04-02-2013, 03:42   #3547
ıldır
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2012
Sayın Ozbargur

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozbargur Mesajı Göster
Bendeniz bir izmirli olarak bu çiçeği ilk defa duyuyorum.Ağaç. net üyelerinden birinin (üye olmadan önce)bahçesinde görmüş ve tohumunu bir siteden sipariş ettim ve bu hem siteye üye olmama vesile oldu hemde güzel bir çiçeği izmirli olarak yaşatmaya vesile olur inşallah.10 gün içerisinde tohumlarım kalorifer peteği üzerinde fiden haline geldi.İnşallah büyür,resimlerini dönem dönem paylaşmak isterim.Saksını değiştirmenin zamanı geldi.
Selluka zaten bir İzmir çiçeğidir..Mübadele zamanında tohumlarının Girit adasından gelen göçmen hanımları yanlarında eşya olarak hiçbirsey getiremedikleri halde mendillerinin içinde sadece bu tohumları getirdikleri söylenir...Karsıyaka ve Güzelyalı dakı eskı İzmir evlerinin bahcelerınde yetısır İzmir rüzgarı kokusunu tüm şehre dagıtırmış... Şimdi İzmir de bahceli evmi kaldıki Selluka kalsın..Neyseki son yıllarda yine popüler oldu çiçeğimiz..Dilerim yetiştirebilir ve keyfini çıkarırsınız.. Eger fidelerinizi bir sekilde kaybederseniz yaz aylarının sonuna dogru Hatay pazarında üzeri çiçekli fide bulabilirsiniz...Bu kadar cok sey biliyorumda benim neden bir sellukam yok..Çünkü yazın Çeşmedeki evimde bir türlü yaşatamadım..Meraktanmı sevgidenmi her gelen misafir bir kere su veriyor.. sonunda bıtkım çürüyor..Tohum satın aldım bayattı galıba hiç çıkmadı..Selluka en sevdiğim çoçukluk günlerimin çiçeğidir..İnşallah bu yıl benimde olur... Size kolay gelsın...

ıldır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön