View Single Post
Eski 26-02-2013, 19:25   #630
Nuri Murvet
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adavci Mesajı Göster
devam.
İlk iki resim kiraz ağacı.Geçen yıl 20-30 tane kiraz yiyebildik.Buda 5 yaşında.Çok meyve gözü gördüğüm için elimi biraz korkak alıştırdım.Genede siz bilirsiniz.
3 ve 4.resimler kırmızı elma.Geçen yıl hiç elma olmadı.5.resim elma ağacında ne olduğunu anlamadım ağaç simsiyah oldu.
Kiraz ağacınızda meyve gözleri lider dallarda alt kısımlarda güçsüz, üste doğru çıktıkça kuvvetlenmeye başlamış...

Budama yaparken makası cesurca kullanıyorsunuz. Acele etmeden iyi gözlem yaparak gerekli dal ve sürgünlere müdahale yapın... Acabada kalırsanız, çekinmeden yardım isteyin...

Name:  IMG_3252.jpg
Views: 2453
Size:  65.0 KB

Name:  IMG_3253.jpg
Views: 1155
Size:  63.8 KB

İşaretlediğim ve göremediğim bu yıl çıkan yeni sürgünlerin yalnızca ucundan 1 cm alalım, başka bir işlem yapmayalım...

Kırmızı elma ağacınız geçen senelerde meyve verdimi?

Elma ağacınız kara leke mantar hastalığına yakalanmış... Bu yıl yaprak bitleride fazlaca musallat olmuşa benziyor.

Elma ağacınızın dallarında oluşan siyah mantar lekelerini temizlemelisiniz. Bunun için 1 litre suya 1 çorba kaşığı çamaşır suyu ilave edip karıştıralım. Bu karışımı sert kıllı boya fırçası yardımı ile bulaşık yerleri iyice temizleyelim....

(Eski kıyafetler ile bu işlemi yapın ve gözlerinize dikkat edin...)

Yüzey kuruduktan sonra %2 lik bordo bulamacı uygulamasını yapalım...

Elma ağacınızdaki lider dalların alt kısımlarında çıkan sürgünleri uzun bırakarak meyve gözü oluşumununa teşvik edelim. Lider dalın tepe noktasına doğru meyve gözlerini daraltalım, tepede en fazla iki meyve gözü bırakalım. Alta doğru meyve sürgün gözlerinin adetini çoğaltalım...

Fotoğrafta kare içersine aldığım bölümde meyve verecek sürgün dallarını mümkün olduğunca uzun bırakalım...

Name:  IMG_3254.jpg
Views: 1076
Size:  66.4 KB

Name:  IMG_3257.jpg
Views: 1100
Size:  65.7 KB

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön