View Single Post
Eski 16-03-2013, 14:38   #73
Mustapha_66
Ağaçsever

Mustapha_66's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemre_77 Mesajı Göster
Yerli tohumlarımıza sahip çıkabilsek keşke...
Geçenlerde kızımın iştahsızlığı için havuç tohumu çayı önerdiler. Kuzenimin eşi Beypazarlı. (havucu ile ünlüdür) hemen onlardan istedim. Nerde artık yerli tohum dedi. Ya fransız **** israil tohumu var artık heryerde. Nekadar üzüldüm. Toprağımız, Tohumumuz kayboluyor.. Çocuklarım, Torunlarım ne yiyecek .....
Merhaba,

Sorunda bu zaten, yerli tohumumuzun yok olmaya yüz tutması. Daha öncede bahsetmiştim. Annem ve babam senenin büyük bir kısmını memlekette geçiriyorlar. Haliyle orada yetiştirebildikleri her şeyi yetiştirmeye çalışıyorlar. Sene sonunda da çıkarabildikleri bütün tohumları seneye tekrar ekebilmek için ayırıyorlar. Gerçi köylerde bu iş daha kolay oluyor. En azından yerli tohum sirkülasyonu olabiliyor. Bizim temin ettiğimiz tohumlarda ise bu durum çok az. Bu sene geçti belki ama, anneme söyledim. Seneye ayırdığı tohumlardan gelirken getirecek. İnşallah seneye onları deneyip, bende tohum ayırmak istiyorum. Hatta forumdaki arkadaşlar lada paylaşmayı düşünüyorum kısmet olursa. Belki biz görmeyiz ama, ilerleyen yıllarda tohumda dışarıya bağlı kalmamamız için bu konu çok önemli. Hep bahsederler ektiğim ürünün tohumunu ayırıp tekrar ektiğimde çimlenme bile olmuyor diye. Özellikle Tarım bakanlığımızın ve çiftçilerimizin bu konuda daha duyarlı olmaları gerekiyor.

Mustapha_66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön