View Single Post
Eski 28-03-2013, 13:12   #3336
Erdem
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m.gökhan Mesajı Göster
Diğer bir konuya yazmıştım ama görülmedi sanırım birde buraya ekliyim , teşekkürler tekrar...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdem26 Mesajı Göster
Sonra ağacın özellikle alt kısımlarını güneş yanıklığına karşı beyaz kireçle boyayabiliriz. Ya da kireç yerine, 1 litre su 1 litre su bazlı (lateks) boya kullanabilirsiniz.
Sayın m.gökhan,

Bu şekilde ağacın gövdesinin 1/3'ü kadarını beyaza boyama cevizde güneş yanıklığı riskini ortadan kaldırıyor.

Hatta dikkat ederseniz Anadolu'da ağaçların alt kısmını bu şekilde sönmüş kireçle boyarlar.

Sayın musculus haklısınız.

Arkadaşlar söylediklerinize katılıyorum. Türkiye'de çok kaliteli yerli ceviz çeşitlerimiz var. Şebin, Bilecik, Kaman-1 sonra Sütyemez hocanın tescil ettiği ve doğal olarak Maraş'ta yetişen cevizlerden seçilen Maraş-18 ve Sütyemez-1 çeşitleri. Ve bunlar zaten binlerce yıldır Anadolu'da doğal olarak yetişiyor.

Bakın size çok ilginç bir şey anlatmak istiyorum. Juglans Regia'nın kelime kökenini incelediğiniz zaman Galya yemişi anlamına geliyormuş. Bu Galyalıların yaşadığı Galat da şu anki Anadolu toprakları. Hatta Beyoğlu'nda bulunan Galata semti de ismini Galyalı'lardan alıyor.

Juglans regia - Wikipedia, the free encyclopedia

http://www.etymonline.com/index.php?...earchmode=none

Çizgi romanlarda okuduğunuz Galyalılar'da bu Galyalılar. Romalılarla biraz kapıştıktan sonra Anadolu'ya yerleşmişler

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön