View Single Post
Eski 18-05-2013, 13:56   #3689
levents
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Ceviz bahçemin fidanlarını, bahçeme yakın (marmara bölgesi) bir fidancıdan 2012 mayıs ayında almıştım.Geniş bir fidanlığı ve meyve bahçesi olan bu fidancı, 10 mayıs 2012 tarihinde damızlıkları olan bahçesini gezdirdi, orada gördüğüm şu idi: chandler,pedro ve diğer damızlık cevizler çiçek açmışlardı fakat fernor ise yeni yeni uyanmaya başlamıştı.
İlkbahar geç donları olan bölgeler için tavsiye ederim. Şunuda söyliyeyim verim konusunda ise bilgim yok.
Teşekkürler, Fidancının ismini de alabilir miyim? Özelden de yazabilirsiniz, reklam olmasın
Verim konusunda söylenenler dışında yaptığım araştırmalarda fernorun chandlera yakın bir meyve adedi ve iç oranı çıkmakta ve anraktoza karşı da daha dayanıklı olduğu gözüküyor. İşin 5-10 sene sonrasınında pazarlanmasını da düşünerek meyve tadınıda merak ediyorum ama nerden nasıl bulurum, nasıl emin olurum onuda bilmiyorum, öğrenirsem burdan yazarım artık.

Bu arada verim konusu için Birleşmiş milletler gıda örgütününün aşağıdaki linkte verdiğim çalışmasını incelemenizi tavsiye ederim, ülkelere göre cinsleri karşılaştırıyor, farklı ülkeler kendi yetiştirdiği özel cinslerle birlikte genel kabul gören ırkları karşılaştırmışlar.

REU Technical Series N. 66 - ESCORENA Network on Nuts: Inventory of Walnut Research, Germplasm and References

Düzenleyen levents : 30-05-2013 saat 17:04
levents Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön