Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 06-06-2013, 16:51   #2671
Orkidedigdem
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Merhaba,
Yavru orkideniz yolda gözünüz aydınYapraklı olan bir keiki,diğeri de sanırım çiçek sapı.Yavru orkidenin nasıl ordan alınıp yeni bir saksıya alınacağı daha önceki sayfalarda anlatılmıştı, mutlaka bulun ve okuyun,çok dikkatli olun.Ne zaman ve ne şekilde anaçtan ayrılacağı çok önemli.Sayın serkan İstanbul'un da dediği gibi sararan sapları çok dikkatli bir şekilde steril bir maket bıçağı ya da makasla kesin.Bence maket biçağı daha iyi olur, çünkü makasla keserken zorlanabilirsiniz çok sert çünkü.Ve mutlaka kestiğiniz yerlere tarçın dökün.Köklerde bir sıkıntı var mı,bi ona da bakın, kolay gelsin, iyi günler...

Feslegen ve serkan bey her ikinizide ayri ayri cok tesekkur ederim cok yardimci oldunuz ben az once cicegin saplarini kestim ve tarcin surdum yavrulama konusunu okuyacagim umarim basarili olurum cunku bu benim ilk orkidem . Koklere surekli bakiyorum. Gozume koklerde bazi bolgelerde kararma oldugunu goruyorum bazi kokler kararmis dokundugumda icleri bos kokun icinde inceden bi tel kalmis sadece. Bu bi kac yerde var ve sanirim topragindan kaynaklaniyor cunku topragi torf oldugundan koklerin curumesine yol aciyor iste tamda bununla ilgili bir soru daha sormustum sizce topragi simdi degistirmem uygun olurmu eger oyleyse kokleride o esnada curuyenleri temizleyecegim. Ben agac kabuklarindan elde edilen toprakla degistirmek istiyorum ama simdi zamanimi bilemedim yardimci olurmusunuz lutfenn

Orkidedigdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön