Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 07-06-2013, 10:43   #2675
fesleğen
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkidedigdem Mesajı Göster
Cok tesekkur ederim sizlere cok yardimci oldunuz inanin yoksa ben ne yapacagimdan emin degildim topragi en kisa zamanda degistirecegim bende torf olmasindan cok rahatsizim ama ne yazikki orkidemi aldigimda hic bi bilgim yoktu sonra arastirdikca ogrendim ve bi turlu ciceklerini dokmedigi icin degisemedim. Bekleyemiycem daha fazla cunku zarardan baska birsey vermiyor cicege hemen harekete geciyorum

Tesekkur ederimm ikinizede
Size saksı değişimini de anlatayım da tam olsun artık diymi ama

*Saksı değişimi yapmadan 1 kaç gün önce gübre verin bolca sulayın.Değişim yaparken kullanacağınız malzemelerin mutlaka steril olması lazım.Saksı aynını kullanacaksanız çamaşır suyu ile yıkayın kurutun.
*Saksıyı ters çevirin bir elinizle orkideyi sağlamca tutun,diğer elinizle de saksıyı çıkartın.Bitkiye zarar vermeden iyice eski topraktan kurtarın.Çürüyen kökleri temizletin.Yıkasanız bir sorun olur mu bilmiyorum (ama ben olsam torftan kurtulmak için iyice yıkardım köklerini.Ama dediğim gibi emin değilim, sadece mantıken söylediğim bir şey.) Temizlediğiniz köklere tarçın dökün.Sonra saksınızın ortasına çiçeğinizi yerleştirin ve bir elinizle orkideyi tutun bir elinizle de yanlardan yeni harcı doldurun,arada yere vurarak iyice heryere harcın dağılmasını sağlayın.tabi bunları yaparken yapraklara ve köklere zarar vermeyin.bitkinizi gölge bir yere alın 4-5 gün sulamayın sadece su püskürtün.Daha sonra eski şartlarına aynen devam.Doğu cephesine koyun cam kenarına,ışık perdeden süzsün,bitkinin yanına bir kavanozla su koyun buhar sağlaması için.
İnşallah faydalı olabilmişimdir ben orkidemi kaybettim,başkaları kaybetmesin... Orkide hakkında hiçbir şey bilmiyordum.Şimdi yenisi var gözüm gibi bakıyorum.Ve tüm öğrendiklerimi sitedekilere borçluyum...

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön