Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 07-06-2013, 16:36   #2677
Orkidedigdem
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Size saksı değişimini de anlatayım da tam olsun artık diymi ama

*Saksı değişimi yapmadan 1 kaç gün önce gübre verin bolca sulayın.Değişim yaparken kullanacağınız malzemelerin mutlaka steril olması lazım.Saksı aynını kullanacaksanız çamaşır suyu ile yıkayın kurutun.
*Saksıyı ters çevirin bir elinizle orkideyi sağlamca tutun,diğer elinizle de saksıyı çıkartın.Bitkiye zarar vermeden iyice eski topraktan kurtarın.Çürüyen kökleri temizletin.Yıkasanız bir sorun olur mu bilmiyorum (ama ben olsam torftan kurtulmak için iyice yıkardım köklerini.Ama dediğim gibi emin değilim, sadece mantıken söylediğim bir şey.) Temizlediğiniz köklere tarçın dökün.Sonra saksınızın ortasına çiçeğinizi yerleştirin ve bir elinizle orkideyi tutun bir elinizle de yanlardan yeni harcı doldurun,arada yere vurarak iyice heryere harcın dağılmasını sağlayın.tabi bunları yaparken yapraklara ve köklere zarar vermeyin.bitkinizi gölge bir yere alın 4-5 gün sulamayın sadece su püskürtün.Daha sonra eski şartlarına aynen devam.Doğu cephesine koyun cam kenarına,ışık perdeden süzsün,bitkinin yanına bir kavanozla su koyun buhar sağlaması için.
İnşallah faydalı olabilmişimdir ben orkidemi kaybettim,başkaları kaybetmesin... Orkide hakkında hiçbir şey bilmiyordum.Şimdi yenisi var gözüm gibi bakıyorum.Ve tüm öğrendiklerimi sitedekilere borçluyum...
Gübre derken tam olarak anlayamadim ben sprey formunda olanlar var onlardanmi almam gerek ve kokleremi kullaniliyor? Hic bi fikrim yok ya bide toprak bulamiyorum saka gibi ama gercekten bulamiyorum cicekcilerde zaten yok e boyle kocaman cicek saran alis veris yerlerine gittim ordada bulamadm internetten getirticem topragi karar verdim arastirip baktim cok iyi bi toprak ama gubreyi anlamadm

Orkidedigdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön