Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 11-06-2013, 13:25   #2683
Orkidedigdem
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
gübreyi kullanma talimatına göre kullanın.Benim aldığımın üzerinde 1 lt suya 1 kapak karıştırıp sulama yapmam gerektiği yazıyor,yani normal sulama yapar gibi.Hazırladığınız su+gübre karışımına bitkinizi saksısıyla birlikte oturtun 10-15 dk bekletin,sonra mutfak tezgahınıza koyun iyice süzsün,altını peçeteyle kurulayın ıslak kalmasın.
Ve bu arada tatile gitmeden önce mutlaka toprağını değiştirin.Eğer 1 ay daha torfta kalırsa pek şansınız olmayabilir.Ben sizin yerinizde olsam ya orkidemi de götürürdüm ya da birine bırakırdım.Zaten kökleri ne durumda bilmiyoruz çürüme başlamış olabilir.Torfun içinde boğulmuştur o yazık.Keiki konusunda Serkan Bey'in de dediği gibi bitkinin kendisine kalmış ama tabi bu arada bitkiye yapılan bakımla da alakalı mutlaka.1 ay hem sususuz hem havasız hem de ilgisiz kalacak. 2 tane orkideye sahip olma şansınız varken 2sini de kaybetmeyin...
En son isteyeceğim şey çiceğimi kaybetmek o yüzden yerinde kalacak ama kardeşime bırakacağım söylediklerinizi dikkate aldım toprak ve gübre gelir gelmez hemen işe koyulacağım Teşekkür ederim cok güzel bilgiler edindim sayenizde hem size hem serkan beye cok teşekkür ederim

Orkidedigdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön