Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 17-06-2013, 09:14   #2691
denizcem
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkidedigdem Mesajı Göster
Keske dediginizden emin olabilsem... bugun orkidemi sonunda yeni topragina gecirdim topragi hatirlarsaniz torf du ilk aldigimda. Ben agac kabuklarindan ve hindistan cevizi kabugundan olusan yeni orkide topragina ektim. Sizin yazdiginiz herseyi harfi harfine uyguladim ama ne yazikki orkidemin kokleri cok curumus yani neredeyse iki uc kok kestim kalanlarda pek saglikli gorunmuyordu ancak sert olduklari icin kesmedim cunku bazi kisimlari yesil bazi kisimlari sarimsiydi ama siyah nokta nokta benekler vardi cok curuk vardi burda bi topragi bile ben zor buldum o bahsedilen yosunu falan hic bulamam yani tamam londra olabilir ama inanin ne ben deneyimliyim bu konuda nede baktigim yerde orkide topragina rastladm o yuzden gubre ve topragi bile internetten siparisle getirttim. Ektim tabi saksiya ama yeni kok cikarirmi bilmiyorum durumu pek ic acici degildi lakin yeni yaprak verdi hatta keiki bile var ne yapmam lazim yosun olmadan ilac olmadan kurtarmanin bi yolu yokmu ? Olmesini istemiyorum hic degilse keiki ayirana kadar cok uzuldum bugun koklerini oyle gorunce gercekten icim acidi disardan bakilinca ne kadar saglikli gorunuyordu oysa meger torf coktan curutmus koklerini
Sevgil Orkidedigdem, Hiç merak etme eğer toprağını torftan kurtardıysan ölmeyecektir...Aslında deneyimlerimle sabittir orkideyi öldürmek çok zor... Taki çok sulama ve torfta dikli olmasın...Orkidenin tek düşmanı çok sulama ve torf... Bunlara dikkat ettinizmi gerisi kolay... Şimdi sabırla yeni köklerin çıkmasını bekleyin... Çıkacaktır kesinlikle...Benim de daha güzel gelişsin diye içinde ağaç kabuğundan daha çok torf olan bir karışıma diktiğim orkidelerimde neredeyse hiç kök kalmamıştı... Onları ağaç kabuğuna dikktiğimden itibaren yeni kökler ve yaprak verdiler hatta çiçek bile açtılar... Sizinkilerde öyle olacaktır...Bol ç,çekli günler dilerim...

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön