View Single Post
Eski 27-09-2013, 18:05   #4145
aviator34
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide01 Mesajı Göster
eğer ki siz o yıl iyi bir bakımla lider dalı 3 metre ve üzeri yapabildiyseniz gelecek yıl yapacağınız bir tepe kesimiyle lider dal üzerinde oluşacak yandallar dan 7-8 adet bırakarak bir yılda iki kat sayısına ulaşarak daha avantajlı bir konuma gelmiş olacaksınız.Ama bu dalları bırakır iken aralıklarını iyi ayarlamanız ağacın sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkıda bulunacaktır.Saygılarımla.
Nisan'da aşı gözünün 3-4 göz üzerinden kesilen 262 ceviz fidanın'dan yarısından fazlası 3 metreyi geçtiler.
14 günde bir seçtiğim bazı fidanların boylarını ölçtüğümde 22 cm. ile 30 cm. sürgün gelişimi olduğunu gördüm.Suyu kesmeme rağmen şu anda vejetasyon hala devam ediyor.
Tepe sürgünü sonbahar erken donlarından zarar görse bile biz bu fidanları mart ayında tepe vurumu yapacağımız için potansiyel zararın etkisi ne kadar olur ?

Name:  fotoğraf.jpg
Views: 1267
Size:  59.2 KB

Name:  fotoğraf (1).jpg
Views: 1399
Size:  53.6 KB

Pıtrak otundan bu yıl kurtulduğumu düşünüyorum ama ayrık otu için aynısını diyemeyeceğim.Ne lanet bir şeymiş mart ta 2 kez istemeye istemeye herbisit ürünler kullanmama rağmen yine de önüne geçemedim ama önümüzdeki yıl malçlama yapmayı düşünüyorum.

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön