View Single Post
Eski 01-10-2013, 12:30   #4170
ism
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2013
Sayın, Formullaone ve sayın,Aviator 34, yukarıdaki paylaşımlarınızı okuyunca,hernekadar sık yazan biri olmamama rağmen, bir tecrübemi paylaşmadan rahat edemeyeceğim.Bende yıllar önce ayarlı damlatıcılar kullanarak meyve bahçemde sulama sistemi kurmuştum. Hatta laterel borularım da 20 likti. Bahcem eğimli bir yapıya sahipti,başı ve sonu arası basınç farkı 2 bar idi. Sizlerde de sözkonusu olan,aşağıda çok yukarıda az damlatma sıkıntısını gidermek için öyle yapmıştım ama başarılı olmadı.Damlatıcı ayarlarını her sulama olmasa bile çok sık kontrol etmek zorunda kaldım.

Hava durumu, suyun kısa sürelide olsa debi farklılıkları,vb gibi durumlar hem kırmızı hem de yeşil olanda sıkıntılar yarattı.

Bahcemde suyun gövdeyle temasından kaynaklanan(kökboğazı çürüklüğü). gibi hastalık oluştu.

Çözüm.Basınç ayarlı normal damlatıcılar kullanmak, düz veya simit şeklinde döşenmiş olsun farketmez.
Böyle bir sistemde yine az veya çok damlatıyor,
problemı yaşıyorsanız,damlayanla gelen suyun miktarını karşılaştırınız.

Son sözüm, suyu mutlaka ağaç gövdelerinden uzak tutunuz.Dımlamanın özelliği toprak yüzeyinin kuru altının ıslak olmasıdır.

Sonuç .Atıl duruma düşmüş binlerce metre boru ve onbin damlatıcı

Saygılar sunarım.

ism Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön