View Single Post
Eski 11-11-2013, 16:09   #1117
ms200
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ersin1981 Mesajı Göster
arkadaşlar 2gün önce mavi sertifikalı chandler hakkında soru sormuştum cevap gelmedi

sitede daha önce mavi sertifika ile ilgili sorulan soruları taradım 3-5 soru buldum onlarada cevap gelmemiş
türkiyede bi kaç fidancı varmış bu fidanı satan onlarında internet sayfası yokmuş heralde

bu konu hakkında bilgisi olan varmı acaba...

duyduklarıma göre mavi sertifikalı fidan verimi diğer fidanlara göre daha fazlaymış
fidanın fiyatıda diğerlerine göre daha pahalıymış (18-22tl)
bende yaklaşık 100 dönümlük bi yatırım düşünüyorum

6 aydır araştırma yapıyorum..bi çok konu hakkında kafamdaki sorular cevap buldu..

büyük bi ihtimalle yer tekirdağ olucak çeşit chandler
yalnız bu mavi sertifka olayı kafamı kurcalıyo

bu işe başlamadan yanlış veya eksik bişey yapıp daha sonra tüh vah demek istemiyorum
Merhaba ben de az sayıda chandler dikeceğim.
Mavi etiketli ne diye sormuştum fakat cevap gelmemişti.

Biraz bilgilendim. Fidancılardan falan biraz ne olduğunu anlamaya çalıştım.
Mavi etiketli sanırım sadece Ekiz fidancılıkta var. 15 -16 tl mavi etiketli fiyatları. Sarı etiketli yine aynı fidancılıkta 13 tl. Sarı etikette devlet desteği 100 TL mavi etikette 230 TL ancak 10 dekar üzerinde bu destek veriliyor. Ben devlet desteği alamayacağım için sarı etiketli olanından aldım. 13 tl bana fazla geldi 8 tl ye sarı etiketli satan başka bir fidancılıktan ayırttım. İsmi güneş fidancılık. doğru çeşit verdik diye sözleşme de yaparız diyorlar.

Mavi etiket: sağlık ve çeşit garantisi demekmiş
sarı etiket(standart fidan): sağlık garantisi demekmiş

MAVİ ETİKETİN PAHALI OLMA SEBEBİ: Üniversiteden fidan alınıyor tanesi 20 tl den gibi. Ayrı bir anaç bahçesi kuruluyor. Bu masrafta mavi etiketli fidanlara yansıyor ******. Gelecek yıldan itibaren çoğu fidancılıkta mavi satacakmış.

Bildiğim şeyler bunlar.

ms200 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön