View Single Post
Eski 04-12-2013, 13:39   #1233
formullaone
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi faruk demirel Mesajı Göster
Bu güzide topluluğun sayın üyeleri;
Kış geldi kapıya dayandı..! Gencecik fidanlarımızın dondan korunması meselesi son derece güncel, son derece önemli ve son derece ivedi bir konudur, malum...

Benim chandler fidanlarım 1 yılı doldurmak üzereler.. Diktiğimde plastik boya ile dondan koruma yönteminden habersizdim, yoksa ki hemen diktiğimde boyardım. Aylar sonra Prof. Yaşar AKÇA hocanın sitesinde bu bilgiyi öğrendiğimde zaten bahar gelmişti.

Önümüzdeki hafta ben de su bazlı plastik boyayı 1:1 oranında sulandırarak fidancıklarımı boyamaya niyetliyim. Uygulama konusunda bazı detay sorular aklıma takıldı;

- Bazı yazılarda "silikonlu" plastik boya denmektedir. Silikonlu olması şart mıdır? Neden?
- Sadece ana gövde mi boyanacaktır, yoksa yeni sürgün dalcıklar da boyanır mı?
- Aşı yerleri de boyama alanına dahil midir?
- Önümüzdeki baharda çıkacak olan tomurcuk ve yapraklar açısından, boyama sırasında dikkat edilecek hususlar var mıdır?
- Henüz dökülmemiş yapraklar boyama sırasında koparılmalı mıdır?

Bilgi sahibi arkadaşlardan bilgi vermelerini istirham ediyorum.

Tüm ağaç dostlarına teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.
Merhaba. Kullanacağınız boya ''silikonsuz mat beyaz kaliteli plastik boya'' olmalı. ( marshall,filli boya vb..)

''silikonlu'' olursa,fidanlar gövdeden hava alamaz. Hava ve nem aktarımı çok önemlidir.

Biz de 2 yıldır bu şekilde boyuyoruz. Bir sorun yaşamadık.

Sadece gövdeleri boyadık,dalları boyamadık. Bu konuda bilgim yok.

Aşı yerlerini de bolca boya sürerek boyadık ki,çatlaklarını ve boşluklarını kapatmış olduk. Bunun da bir zararı olmadı.

Boyarken, 40% su ,, 60% boya kullandık. Daha kalıcı oluyor ve su gibi akıp gitmiyor.

Yapraklar döküldükten sonra boyamıştık. Ama boyarken gözleri koparmamaya dikkat edin.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön