View Single Post
Eski 14-02-2014, 11:36   #766
asln
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÇİÇEKLERR Mesajı Göster
insallah bakalım vazgecmeyecegım kalan sağlar bızımdır dıyerek :-) ögrenene kadar deneme yanılma yoluna devam edecegım çunku tarifsiz bir mutluluk yenı cıkmaya baslayan kucucuk bır yaprak dogalbahceden menekse ler ıcın toprak karısımı almıstım ceıkleme yaparken o topragı komple nemlendırmem mı lazım ? curuyen yaprakların yerlerıne yenı yapraklar celıkleyebılırım çünkü
Doğalbahçe karışımı ideal.Ben memnunum isabet olmuş.Topragınızı elden geldiğince az kullanın,ufak bir tadımlık bardak beni memnun etti.
Toprağı mümkünse paketten alınca şöyle bir ufalayıp şişirin az hava alsın, kabarsın.Maksatımız hava alan nemli ortamda dikmek.Sıkı ve ıslak toprağı istemiyoruz.
Çorba kaşığı,tatlı kaşığı, istediğinizle yukardan bardağa dökün.
Ben elimi hiç sürmem illaki sıkıştırıyoruz.
Çeliği 1-2 cm iteleyin.
Yatay olarak iterseniz dik dikilmeyince devrilme sıkıntısı olmaz, dik dikince devrilir diye derine sokuyoruz, akabinde de toprakta örtüp kökü derin dikime mahkum ediyoruz.Derin dikimdede aylarca yavru gelmiyor, isyanlarda oluyoruz
Yaprağı bardağa dayadık yatırdık, sapıda ittik.Tamam artık.Üzerine toprak örtmeyin sapı zaten içerde kaldı.El sürmeyin üzerini bastırmayın.
Islanınca toprak yaprak sapını sıkacak.Bu yetiyor.
Menekşenin düşmanı aşırı su bunu unutmayalım.

Spreyle 2,3 fıs (camsil kabı oluyor) su verdinizmi zaten nemi yeterli geliyor.
2,3 çorba kaşığı su yeterli ortalama bir ölçü.Bardak boyu toprak miktarına göre farklılık gösterebilir suyunuz.
Kapatıp sera yaparsanız uzun süre nemli kalır, açık tutarsanız gözlemle nemlendirin.
Ben ortalama 3 tepeleme çorba kaşık toprak kullanacağım kadar bardak seçiyorum.Bu su ölçüsü ona göre memnun ediyor.
Tariflerim tamamen kişisel.Üç günlük menekşe bakıcısıyım, hatalar varsa hocalarım düzeltir.

asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön