View Single Post
Eski 26-02-2014, 20:43   #1329
kurtbeytr
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Fernor ve chandler ceviz fidanı

Herkese selamlar, saygılar. Uşak bölgesinde yaklaşık 15 dönüm arazi satın alarak ceviz bahçesi kurmaya niyetim var ve uzun süredir arazi hazırlığı, fidan seçimi vs. konularda kendi çapımda araştırmalar yapıyorum. Uşak bölgesi 950 mt. rakımda ve karasal iklimin daha hakim olduğu bir bölgedir. Her karasal bölgede olduğu gibi bazı senelerde ekim, kasım ve mart aylarında zaman zaman don olayı olabilmektedir. Ancak aşırı sertte geçtiğini söyleyemem. Dikebileceğim ceviz fidanı cinslerini araştırıyorum. Malumunuz üzere chandler ceviz verim açısından son derece popüler, Uşak'ta bu cinsi dikip donlardan pekte etkilenmediğini söyleyenlerde var, terside. Ancak fernor cinsinin chandler cevize göre gerek sonbaharda 10 gün erken yaprak dökmesi, gerek ilkbaharda 10 gün geç çiçek açması sebebiyle tercih edilmesi gerektiğini söyleyenlerde var. Ancak 5 yaş üstü fernor bahçesi olmadığı için verimi hakkında yorum getirebilen mevcut değil. Benim ricam, ceviz fidanı seçiminde bana yardım etmenizdir. Fernor cevizin verimi nasıldır? Budaması chandler ile benzermidir? Bakımı benzermidir ? Taç yapıları benzermidir ? Chandler Uşak için uygun bir ceviz midir ? İyi bakımla donları atlatabilir mi? Gelir kaynaklı kuracağınız bahçenizde hangi cins cevizi seçerdiniz? Teşekkür ederim.

kurtbeytr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön