View Single Post
Eski 03-03-2014, 22:33   #1244
kgursan
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oyuncak Mesajı Göster
sonra alışveriş merkezinin içine girdim. içerde o zambaklardan satıyorlardı. hemen aldım bitene zambak. böyle açık turuncu yaprakları, mor mor da benekleri var üstünde. ama ben aldığımda soluyordu çiçek. eve götürdüm iyice solmuştu kestim attım çiçeğini. alttan yaprakları da sararmaya başlamıştı. şimdi ben bu zambağımı kendiliğinden solana kadar güzelce bakmaya sulamaya devam mı edeceğim? kendiliğinden solduktan sonra soğanını çıkaracak mıyım? bir çok sitede araştırdım fakat hepsinde farklı bilgiler var. daha öncede hiç zambak yetiştirmedim. mersin de yaşıyorum malum çok nemli havalar burada çok sıcak bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
Sn oyuncak., Sizin zambağınız tekrar çiçek açması için; Sararmaya başladığına göre, suyunu kesin. 10-15 gün sonra sap da sararınca soğanı saksıdan çıkarın, kurutmadan kökleri ile birlikte Nemli bir malzeme (torf, rende talaşı, veya nemli bez vs.) içinde buzdolabınızın sebzelik bölümünde 2-3 ay dinlensin, soğuk yesin ve sonra çıkarıp dikin. sürgün uzatmaya başlayınca sulamaya başlayın.

Lilium (zambak) soğanı kurutulmaz! Kökleri ile birlikte nemli tutulur.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön