Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 08-04-2014, 23:53   #2834
nAzz...
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2014
merhabalar,
çiçekler konusunda acemiyim fakat site sayesinde biraz da olsa fikir sahibi oldum.
şimdi ben bir konuda fikir almak istiyorum.
eylül ayında öğrencimden çok güzel çiçekleri olan bir orkide hediye aldım(daha önceki orkideler malesef hüsranla sonuçlanmıştı ) bu sefer solmasın diye uğraştım ama yine birer birer çiçekleri döküldü.(çünkü salonda bırakmıştım ve gündüz okulda olduğumuzdan salonu da havalandıramadık, ayrıca çok da güneş göremedi)
3. boğumun üstünden budamam gerektiğini internette okudum ve dallarını kestim.
ama haftada bir sulamaya devam ettim (sulama kabında bırakmamam gerektiğini bilmiyordum, kökleri hiç güneş almadı)
forumda okuduklarım doğrultusunda cam balkonuma aldım(aşırı güneş almayan bir balkon), sulama kabından çıkardım, haftada bir kaynamış oda sıcaklığında bekletilmiş su verdim ve gün içerisinde havalandırıyorum (hafif esinti olması gerekiyormuş).
peki benim orkidem kestiğim dallardan mı çiçek verir yoksa yeni bir dal çıkarması için beklemeli miyim. bir de vilmarın marka çiçek açan bitkiler için bitki besini aldım. bu besini ne sıklıkla ve nasıl vermeliyim?
bir de yeni bir orkide daha aldım bugün gayet sağlıklı görünüyor, ortama adapte olabilmesi için ne gibi önlemler almalıyım, sulamalı mıyım yoksa biraz beklemeli miyim, hafif esinti şartı çiçek açmış orkide için de gerekli midir acaba? (budadığım orkidemin fotoğrafını ekliyorum,daha iyi anlaşılabilmek için)
orkideler konusunda tecrübeli arkadaşlar görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Name:  CAM00681.jpg
Views: 1859
Size:  61.3 KB
Name:  CAM00682.jpg
Views: 1541
Size:  56.6 KB
Name:  CAM00683.jpg
Views: 1600
Size:  58.0 KB

nAzz... Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön