View Single Post
Eski 18-05-2014, 01:46   #77
akikem
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2014
Merhaba arkadaslar Sayin ncp1963 ve Sayin formullaone aciklamalarina katiliyorum ama bir parantez acip bu durumun Türkiye sartlarinda olusacagini belirtmek istiyorum. Bu sitede okudugum tartismali konulari yasadigim Almanyada kendi capimda arastiriyorum aslinda tartisilan veya yanlis görülen sitedeki aciklamalarin aslinda eksik bilgiden kaynaklandigini gördüm. Mesela agac basina verim meselesi 10. yilinda agac basina 100Kg verim aliniyor desem belki yine tartisma konusu olacak ama teknik olarak mümkün oldugunu Burda ögrendim bura ciddi bir calisma var bilincli ve bilgili calisma yapiliyor ürünün verimini arttirmak icin toprak islemesinde agacin bakimina Kadar hersey teknik olarak yapiliyor burdakiler benim gibi 3-5 dönüme ekeyimde olsun bitsin demiyorlar. Mesela tozlayicilarin ve disi ciceklerin acilmasi dahi ciftcinin elinde kullandiklari ilaclarla ciceklerin acilmasini veya gecikmesini sagladiklarini ögrendim bu sekilde meyva tutumunun tam olarak saglandigi bilgisini aldim ve ürün arttirimininda bu sekilde saglandigini ögrendim. Yine bir diger konu ara mesafeleri evet burdaki bahcelerin 3x6m hatta 3x4,5 m dikildigini gördüm. Ama bu bahcelerin bu sekilde birakilmayarak kademeli olarak seyreklestirme yapildigi ve ilk 10 yasinda ilk seyrestirmenin ( aradan cikartilan agaclar tekrar baska bahcelere aktariliyor) 15 yasina ikinci seyreklestirmelerin yapildigini ögrendim. Ara siralari en az 10x10m veya 13x13m olusturuldugunu hatta bir Alman cinsinin en az 20x20 mesafelerde seyreklestirildigini gördüm. Kisacasi evet bu sitede her aciklama yapan arkadasimiz dogruyu aktariyor ama eksiklikler var. En kötüsüde malesef Bilgi kirliligi cok fazla. Ama sizler sayesinde umutluyum tecrübelerinizle bu kirliligi ortadan kaldiracaksiniz. Vermis oldugunuz bilgiler acizane benim yaptigim arastirmalarla ayni dogrultuda, eger gün gelirde bende bahcemi kurabilirsem tecrübelerinizle bana da yol göstereceksiniz simdiden tesekkürler.Ürününüz bol kazanciniz daim olsun

akikem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön