View Single Post
Eski 04-10-2014, 00:35   #1702
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
Ataman cifliği 1500 dönüm 200 ton ürün beklendığı okudum dekara 133 kg ... 18 inci yıl ......
Bu rakamlar doğrumu sayın karabuz,

Doğruysa, mühendislerin işine hemen son versinler, oraya toprağı tarımı iyi bilen birini koysalar daha iyi sonuç alırlar.

Çiftlik 18 yaşında olabilir Ağaçları 18 yaşında değil bildiğim kadarıyla.

Şu hesap işi hep kafamı kurcalamıştır dekar başına verim hesaplanırken neye göre hesaplanıyor bilmiyorum, Örneğin Ataman çifliğinde göletler binalar kullanılmayan alanlar epey var diye biliyorum, bir başka 1500 dönüm bahçedeyse bu kadar boş alan olmayabilir ve dolayısıyla ağaç sayısı fazla olabilir Hesap yaparken her iki kıyaslamayı neye göre yapacağız o zaman.

Bence durum itibarıyla Ataman çifliği dekar bazında hesaplandığında dekardaki verimde hep düşük çıkacaktır.

Şayet Ekili ağaç alanları 1500 dölümse ve aldıkları 133 kg sa ve bunca mühendis ziraatcı çalıştırmaları sonucu gerçekten dekar bazında aldıkları 133 kg sa bir yerde hata yaptıkları haşikardır, buradan örnek alınacak bir şey yok demektir.
Alıntı:
Sayın Lilium 8.yalında 8*8 aralıklarla dikilen bahçede 450-500 kg/da verim alabiliyor.
Bir düzetme yapayım.
Arkadaşımız (abim) ykaya194, 450-500 kg lardan bahsetmiş, henüz bu rakamları yakalayamadığımı belirtmek isterim, belki biliyor belki bilmiyorsunuzdur her yazımda sıkça bahsederim bıkmışsınızdır belki de, benim durumum itibarıyla 450-500 kg ları yakalamak süper ve süperin ötesi olur,

1- toprağım cevize çok elverişli değil.
2- dozlayıcı hiç yok, (gelecek sene bu sorun ortadan kalkıyor bu rakamları yakalayacağımı belkide geçeceğimi görebiliyorum)

Toprağımın cevize çok elverişli olmaması gibi nedenlerden bahçemde ekili olan 60 ağaçtan kısmen benim hatalarımdan kısmen toprak yapısından kuruyan küçük kalan verim alamadığım ağaçlar var verim aldığım ağaç sayısı 36 aldığım ürün 900 kg tüm bu eksiklere don zararına rağmen 900 kg iyi bir rakam olduğunu düşünüyorum,

İyi toprak dozlama ekim aralık hatası sorunu olmayan bir bahçede dönümde 600 kg ları görmek gayet normal bir şey buna hiç şüphem yok, 10 cu yılda ben bile bu toprak koşullarında bu rakamları gözüme kestirebiliyorum.

Bir kere şunu görebiliyorum sık dikimde 6 cı 7 ci yıllarda hadi 8 zide katalım dekar bazında daha çok verim alabilirsiniz, sık dikimde daha çok verim bir aldatmadan öte değildir, 5-6-7 ci yıllar 8x8 ekili bir bahçeden dekardan alacağınız ürün 100 kg sa 8x4 ekili bir bahçeden alacağın ürün 150 kg hadi 200 olsun.
Bu durum ilk başta ilk yıllar için cazip gelebilir evet iki misli ürün denebilir, burada göze giren 50 kg fark

Ama gözden kaçan nokta 9-10 yıl ve üstü yıllarda 8x8 ekili bir bahçede 600 kg alırken 8x4 bahçe 500 kg mı geçemez, nedeniyse sıklıktan kaynaklanan sebepler mantari hastalıktan verim kayıpları başlar güneş göremeyip meyva gözü oluşmaz verim kayıbı yaşanır.

Şimdi düşünün ilk başta bir kaç yıl 50 kg kazanç mı? sonraki uzun yıllar için 100 kg kazanç mı? hangisi daha karlı?

Büyük bahçelerde Dekar bazında olsun ağaç sayısına göre olsun en iyi verimi 8x6 ölcülerin de alınabilir.

Küçük bahçelerde 7x6 olabilir, bahçe küçük olduğu için yanlardan etrafından rüzgar sirkilasyonu yapabilir birazda budamaya dikkat edilerek olabilir, büyük bahçe dediğiniz de çok şey değişir, bir kere şunu söyleyeyim gerisini siz düşünün 8-9-10 yıllık 50 dönüm bir bahçenin içinde temmuz ayında sıcaktan duramazsınız boğulursunuz bahçe dışında sıcaklık 30 dereceyse bahçe içinde 40 derecedir ağaçın ve meyvanın nem ve ısıdan olusan durumlarını bir düşünün.

7x-3.5 - 8x4 ekili bir bahçenin durumunu düşünmek dahi istemiyorum.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön