Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 18-05-2015, 11:58   #3093
sahra75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Merhaba

Üç sene önce balkonumda domates ve biber yekiştirmek dışında hiç bir bigiye sahip değilim bitkiler konusunda tabi bir de iki yıldır Phalaenopsisim var. Bu foruma bir haftadır üyeyim ve Phala. ile ilgili yeni birşeyler okumaya başladım. Şimdiye kadar Phalaenopsisimi haftada bir çeşmenin altına tutarak sulamak dışında herhangi bir şey yapmadım. Oda beni hiç üzmedi. Oldukça sağlıklı kaldı ve nerdeyse dört aydır çiçek açıyor. Forumu okumaya başladığımdan bu yana endişelerim artmaya başladı. Dikkat edilmesi gereken okadar çok şey varmış ki haberim yok. Orkidemi artık daha çok sevmeye başladım. Özel bir ilgi görmemesine rağmen sağlıklı kalması ve çiçek açması mucize gibi geliyor.

Kışı güneye bakan bir odada peteğe yakın, güneş alan bir yerde geçirdi. Şimdi orası fazla güneş alıyor bu nedenle onu kuzeye bakan bir odaya aldım. Bu esnada toprağına dikkatlice baktığımda çam kabuklarının üzerinde beyazlaşmalar gördüm. Resmini aşağıya koyuyorum. Çiçeklerini döktüğünde toprağını değiştirmeyi düşünüyordun acama gördüğüm bu şeyler mantar olabilir mi? Çiceklerini dökmesini beklemeden toprağını ve saksıyı değiştirmelimiyim? Köklerine özel sonusyon ile ilaçlamalı mıyım? Hangi ilacı kullanmalı ve nasıl yapmalıyım? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

sahra75 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön