Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 10-08-2015, 01:05   #3112
dinozor
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Yaklaşık bir yıl sonra

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Eklenti 519259

Değerli agaclar.net üyeleri, fotoğrafını gördüğünüz benim en sevdiğim phalaenopsisim. Ufacık tefecik, çiçekleri 1 lira büyüklüğünde açan, ismini cismini bilmediğim tatlı bıdığım. Gelin görün ki artık yollarımız ayrılacak gibi duruyor

Eklenti 519260

Birkaç ay önce yeni yaprak çıkartırken yaprak biraz fazla uzadı ve resmen altında bir sap oluştu. Ne olacak diye beklerken tam göbekte tek yapraklı bir çiçek sapına dönüştü. Bu durumda artık bitki miadını doldurmuş oluyormuş Başına böyle bir şey gelen oldu mu? Ben ilk defa şahit oluyorum, phalaenopsiste böyle bir şey olabileceği aklımın ucundan geçmezdi. Belki keiki verir diyorum ama keşke onun yerine bir mucize olsa da eski haline geri dönebilse.
Yaklaşık bir yıl kadar önce böyle bir mesaj atmıştım... Geçirdiğimiz sürede aynı saptan defalarca çiçek açtı, keiki oluştursun diye sapı kesmeyi çok düşündüm ama kıyamadım. En sonunda baktım ki kurtulma şansı yok, sapı en dibinden kestim. Bunun dışında ne yerini ne de bakım koşullarını değiştirdim. Sadece küsüp biraz ihmal ettim ve internette yazanların aksine sanki bunlar hiç yaşanmamış gibi yeni yapraklar vererek eski haline geri döndü Demek kurtulabiliyormuş

Bu arada bitki gitti gidiyor diyerek, kök parçalarından üretmeye de çalıştım ve kökler bir ay öncesine kadar canlıydı. Yani üzerine düşülse kökten de üretilebilir sanki... Maalesef benim bir yerden sonra sabrım tükendi, bol bol su vererek çürüttüm.

Çiçeklenme konusunda kendisini sıkboğaz etmeyi düşünmüyorum ama bir değişiklik olacak mı çok da merak ediyorum.

Not: Son üç yaprak yeni çıkanlar Üç yaprak da peş peşe çıktı

Eklenen Resimler

Düzenleyen dinozor : 10-08-2015 saat 01:08 Neden: Ekleme
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön