View Single Post
Eski 21-08-2007, 22:23   #262
VforVENDETTA
Ağaçsever

VforVENDETTA's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Açmayan tür sardunya olarak kabul etmeyi isterdim ne yalan söyleyeyim ama o böyle değildi, sonradan oldu, bizim hacı zaten onu komşusunun saksıdan çalarken çiçeklerini çok beğendiği için çalmış, bütün suç aslında hacının :P

Benim sardunyamın şarkısı da bu durumda "Ben böyle değildim yaşarken oldum, bu kötü kaderi sonradan buldum" mudur ki acaba?

Sevgili Elizabeth, benim bu sene sardunya aşkımın 4. yılı doluyor. İlk sene bütün sardunyalarımı telef ettim. Kışın onları korumadığım için olduğu gibi kurudular, bu konuda dikkatli ol lütfen, kışın fazla rüzgara ve soğuğa karşı onları iyice koruyabileceğin bir bölgede durmalarını sağla. Kışın suyu iyice azaltılır ama bu yanlış anlaşılmasın, az da olsa mutlaka suya ihtiyacı olacaktır... Böylece havalar ısınmaya başladığında yeniden canlanıyorlar. Bir de benim sardunyalarım asla kurumuş yaprağa tahammül edemezler, iki gunde bir ben bütün kuru yaprakları ve çiçekleri temizliyorum. Önemli olan düzenli bir şekilde bunu yapmaya devam etmektir, böylece bir haftaya kalmadan yeniden çiçeklerini açarlar. Hem böylece enerjisini gereksiz yere harcamamış oluyorlar. Sabah güneş almayan ama öğleden sonra güneş alan bir yerde duruyorlar ve havanın sıcaklığına göre her iki ya da üç akşamda bir bol bol sulanıyorlar. Suyu çok seven bir çiçek sardunya, o nedenle toprağının kuru kalmaması gerekiyor. Su konusuna özellikle sıcak havalarda daha çok dikkat etmek lazım,akşam sulama sebebim, suyun buharlaşmasını mümkün olduğunca en aza indirgeyip, daha çok yararlanmalarını sağlamak ama isterseniz sabahın çok erken saatlerinde de yapabilirsiniz sulama işini... Bunun haricinde toprağını belli aralıklarla düzenli olarak çapalayıp, havalandırmak ve hemen arkasından su vermek de iyi bir yöntemdir.

Çoğaltmak için benim uyguladığım yöntem, henüz çiçek açmamış dallarından yaz aylarında 15 cm kadar kesip, ayrı bir saksıya dikmek, bazıları dalı kestikten sonra bir gün bekletip soldurur, daha sonrasında toprağı sulanmış bir saksıya diker ama ben böyle yapmadığım halde sorunsuz bir şekilde yeniden kökleniyorlar. Ayrıca ilk başlarda kökün tutması için az sulamak gerekir. Umarım onları sevmeye devam edersin Hoşçakal

Düzenleyen VforVENDETTA : 21-08-2007 saat 23:00
VforVENDETTA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön