View Single Post
Eski 02-03-2008, 16:24   #1459
zeytunsever
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2008
soğuk vurgunumu verticillium mu anlamadık. arazim taban arazi.eskiden mısır yetiştiriyorduk.sulanabiliyor salma suyla. havuz havuz suladık yazın. 2006şubat ayında dikmiştik zeytinleri. gemlik tipi. içinde 250-300 kadar ayvalık var. 2400 kadarda gemlik.şu an 10-15 tam kuruma 100 eyakın dallarının birazını dökmüş birazı kurumuş birazı yeşil ağaç var. arazi bizim burda kalın kuvvetli toprak diye tabiredilen cnsten. bu tarla kolay susamaz derler.yani toprak kalın suyu tutuyor derler köyde. şimdi birileri dediki ağacın diplerinde çok su kalıyor.kökler hava alamıyor taban suyu yüksekmi acaba dedi. ama taban suyu yüksek mi diyende ziraat mühendisi. asla bu tarlada taban suyu problemi yok diyende ziraat mühendisi.kime inanacam şaşırdım.tabandaki su varsa gitsin diyen zeytin arasına patlatma çek 80 cm derinliğinden tekli patlatma vur 2 zeytinin ortaından dedi 5*5 dikim.yani tam ortadan patlatma vur dedi. bu zeytine zarar verirmi. yoksa faydası olur mu?şu an tarlalarda otlar çıktı. şekil budaması yapıyoruz.budama bitince sürecez.inşallah.nasıl toprak işleyelim,ortadan tekli patlatalımmı yoksa tacın dışını 7li liper derler burda çapadan daha derin batar onunlamı sürelim yoksa ot ölmesi için hafif çapamı çekelim. saygılarımla acil cevap bekliyorum. birde şekil budamasında çok önemli püf noktası nedir çok acil cevap bekliyorum. tacın içini nekadar açalım. osmaniye 80.vilayet deyiz. adana dan ayrılan osmaniye.iyi akşamlar.

zeytunsever Çevrimdışı   Başa Dön