Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 06-02-2009, 18:32   #1030
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz Mesajı Göster
Yeni yaprak veriyor olmasın?

Keiki sapta oluşur.

Yeni yaprak vermesi **** sapta keiki oluşumu bitkinin sağlıksız oluşuna nasıl bir işaret anlamadım.
Google'da "basal keiki" diye aratırsanız konuyla ilgili örneklere rastlayabilirsiniz.

Bazen aşırı sulama ile kök ölümü sonucu ya da ışıksız ve serinde kalma durumlarında ölmeye yüz tutan bitki keiki üreterek bence soyunu devam ettirme refleksi gösterebiliyor. Kendi orkidelerimde olmadı ama örneklerini gördüm. Hatta birinde bir tanıdığımın ofisindeki orkidenin üzerindeki 2 sapta da oluşmuştu ve orkide ölmek üzereydi. Çünkü temizlik görevlileri, orkidenin orijinal harcını beğenmemiş olacaklar ki saksı harcını torf ile değiştirip bir güzel sulamışlar bir süre. Benim tanıdığım da orkideden anlamadığı için bu gidişata dur dememiş.

Konu hakkında deneyimli olan arkadaşlar da daha önce keiki oluşturabilmek için bitkinin biraz daha serin ve az ışıklı bir yere alınmasının daha etkili olduğundan bahsetmişlerdi. Bu da bitkinin refleksini tetikliyor sanırım.

Sonuç olarak, bir bitkinin kötü durumda olması keikiye yol açabilir ama her kötü durumdaki bitki keiki üretir demek yanlış olur. Aynı şekilde, her keiki üreten bitki de kötü durumdadır demek yanlış olur.

Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön