Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 13-02-2009, 23:49   #1042
muyurdakul
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2007
Vanda'lar biraz daha özel türler okuduğum kadarıyla.. ve tamamen topraksız yetiştiriliyorlar forumda da bununla ilgili fotoğraflar mevcut. Orkideler genel olarak doğası itibariyle %100 toprağa bağımlı bitkiler değiller, görece asalak yaşadıkları için, ağaç kovuklarında falan yetişiyorlar bu bağlamda bizim yetiştirdiğimiz türler de geleneksel bitki yetiştiriciliğine göre gevşek topraklarda bakılıyorlar buradaki toprak terimi tabi kendi subtratlarını betimliyor. Bunun içerisinde de hepimizin bildiği gibi forumda da detayları yazıyor ağırlıklı olarak ağaç kabuğu var. Benim şahsi fikrim toprak bu anlamda süper önemli bir faktör değil orkideler için. Işık ve ısı daha önemli bir faktör. Asgari miktarda ihtiyacı karşılayan substrat yeterli. Benim kendi orkidelerim için söylüyorum dışa doğru kök gelişimi çok fazla bu da sağlıksız bir durum gibi gözükmüyor ancak bununla ilgili çok şey okudum köklerin dışarıda olması bir sorun gibi anlatılıyor ama yine forumda öğrendiğim bir şey var bitki mutlu olduğu sürece her yol mübah Yine eklemek isterim ki dışa uzayan kökler ile ilgili bir kaç denemem oldu üzerlerine düzenli olarak su püskürttüm ama pek mutlu olmadılar tüm resimleri yarın ekleyeceğim az önce bir kaç deneme yaptım ama gece olduğu için iyi resimler elde edemedim yarın bolca resim eklerim. Her mailimde şunu eklemekten imtina ediyorum ben çok fazla şey bilmiyorum, bolca okudum ve bahsettiklerim kişisel tecrübelerimi aktarmaktan ibarettir..selam ile..

muyurdakul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön