View Single Post
Eski 15-09-2009, 11:55   #518
epsody
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Arkadaşlar sıvı gübre yapma konusunda yeni bir oluşumun açıklmalarını yaparak sizlere yeni bir paylaşımı ortaya koymak istiyorum.

Arkadaşlar fermantasyonla mutfak artıklarından sıvı gübre oluşturmanın uygulamada bazı arkadaşlarımız üretim esasında zararlı mikroorganizmaların etkilerini var sayarak endişeler yaratarak diğer arkadaşlarıda bu uygulamalarına şüpheye düşürerek kararlarında olumsuzluklar yaratmışlar.

Bende bu arkadaşların maduriyetlerini giderecek endişlerden uzak organik atıkların fermantasyonun dışında'da bileşiklerinden ayrışalabilir bir yöntemi bulmak ümidiyle doldurmuş olduğum kompost çukuruma son yağmurlar'dan faydalanarak saçakların su giderlerini kompost çukuruma yönledirerek doldurdum su seviyesi kompostun üstüne çıkınca su girişini durdurdum,bizim buranın toprağı ağır ve killi bir yapıda olduğundan kompost çukurundaki biriken suyu kaybetmiyor,iki gün sonra çukurdaki suyun oluşumu aynen sulandırılmış hümik asit gibi gübre şerbet-çay durumundaydı.

Sizlerin anlıyacağı üzere çukurdaki yarı olgunlaşmış kompost eriyik durumuna geçerek sıvı gübre durumundaydı.

Arkadaşlar size bu yaptıklarımın sonuçları üzerine kendi yorumumu getirmek istiyorum,diyorum ki ne oksidasyon nede fermantasyon esasına uymayan bu uygulama saydığım bu yöntemlere alternatif olabilecek bir oluşumla uygulamada çok fazla ayrıntı istemeden bir kap olarak sulama tankı içine bütün atıklarımızı hiçbir işlem yapmadan doğrudan su dolu kabın içine atarsak kendiliğinde etkileşimlen organik bileşikli atıklar ayrışarak bitkilerimize uygulanabilir görünüm arz edince hiç çekinmeden kullanabileceğimiz gübre çay-şerbet bitki besinini elde etmiş oluyoruz.

Uygulamada bulunacak arkadaşlarla konunun ayrıntılarını tartışabiliriz.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön