View Single Post
Eski 26-09-2009, 22:19   #526
Savaş
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

Ufalanmama konusunu çok iyi anlayamadım. Yeşil malzeme ile kahverengiyi iyi karıştırmamaktan olabilir mi? Ben yeşil malzeme olarak genelde çim kırpıntısı kullanırım. Kahverengi malzeme ile de iyice karıştırırım. Yani malzeme katlar halinde olmayıp homojen karışır. Bu durumda hem kompostlaşma işlemi sonuna kadar devam eder hem de yeşil malzemenin topaklanması gibi bir durum hiç olmaz.
Sayın MeyveliTepe,

sanırım komposttaki yeşil ve kahverengi karışım iyice olmadı. Ben bu malzemeleri kullanırken elime çim geçmediği için çim kullanamadım. Ancak süreci hızlandırmak için, yeşil malzemeleri kıyma makinesinden geçirdim. Böylece sanırım kompost çok hızlı gerçekleşti, çünkü ısı ölçebildiğim kadarıyla 60'ı geçiyordu. Ancak, lapa lapa olan yeşil malzeme yığının nemini çok fazla arttırdığı için ve şu sıralar Ankara'da havalar da soğuduğundan yığın nem kaybedemedi. Bu nedenle de soğuma evresi erken başladı ve yığında topaklar oluştu. Şimdiki planım şu, yığını havalar iyice soğumadan kurutmak ve elemek. Elekten geçenleri yeni kompost yapımında parça parça kullanırım, geçemeyenleri de kahverengi malzeme olarak kullanırım. Bu arada elime çim ve talaş geçti. Çim özellikle mükemmel bir aktivatör. Yerinde duramıyor. Güneşte kurutacak denli soldurduğum halde torbaya koyar koymaz hemen kendi kendine yanma başladı. Sanırım bu defa daha homojen bir karışım ile, tabi kahverengi malzemeyi de iyice ufalayarak daha iyi bir kompost elde edebileceğim. Bu arada EM ile ilgili yeterli bilgiye ve bağlantılara ulaştım.

Teşekkürler.
Saygılarımla.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön