View Single Post
Eski 30-10-2009, 23:32   #204
Mr_izmir
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-11-2008
Bende de Cyclamen Africanum türü var.Üzerinde de bolca çiçek.Yapraklarında bir sorun olmamasına rağmen,çiçekli olan dallarda önce ani bir yumuşama,o daldaki çiçeğin yapraklarının düzensiz bir hale gelmesi (toplu bir şekilde olan çiçek yapraklarının yanlara doğru açılması-ki birde bunu hızlı su kaybında yapar,sıcakta güneşin ortasında kalması vs. gibi), sonra boynunu eğme ve en sonunda da o dalın yere düşerek kuruması gibi bir sorun var.Her seferinde bir çiçeği bu şekilde kaybetmeye başladım.Yaprakların bağlı olduğu dallarda böyle bir sorun yok!

Şimdi diyeceksiniz ki çiçeğin zamanı geçtiği için kuruyor,tohum oluşturacak.Hayır o dal tamamen kuruyor ve ölüyor.Ayrıca bu türde tohum oluşurken,çiçeği kendiliğinden dalından yere atıyor, sonra o dal bir sarmal gibi kıvrılarak, yumruya iyice yaklaşıp orada kapsülün olgunlaşmasını bekliyor.Normalde bu olmalıydı peki ama bu kuruma olayı nedir? Bir hastalıkmı? Eğer öyleyse bu yapraklarda niye gözlenmiyor.Eğer hastalık değilse,suyla ilgili bi durum mu? Öyleyse niçin her seferinde bir çiçeği ve ona bağlı dalı bu şekilde kaybediyorum? Uzman bir arkadaşın yardımını bekliyorum.

Mr_izmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön