Konu: 2B Arazileri
View Single Post
Eski 02-12-2009, 17:09   #100
Oğuz Karsan
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Merhaba.

Sn. enigma_6643

Esasında sizin durumunuza uyam bir kanun var. Orman vasfını yitiren yerler eski sahiplerine iade edilir diye bir şeyler okumuş idim.

Buldum. Hakim Turan Ateş'in, Ormanların Hukuksal Durumu adlı kitabının 106. sayfasının 2. paragrafında şöyle deniliyor.

" 4785 sayılı yasa bütün Ormanları devletleştirmiştir. Tapulu olan bir yer bile belirlenen bedel karşılığı devletleştirilmiştir.Yani Devlet Ormanı olmuştur.
3116 sayılı yasa ise sadece Devlet Ormanlarını sınırlandırmıştır. 3116 sayılı yasaya göre Devlet Ormanı sayılmayan yer, 4785 sayılı yasaya göre Devletleştirilen yer,sonraları 1744 sayılı yasaya göre Orman özelliğini kaybederek, sınırlama dışına çıkarılan tapulu yer, tapu sahibine intikal etmiştir.

2896 ve 3302 sayılı yasalara göre çıkarma işleminde, yer Hazineye ait olur. Çünkü, 4785 sayılı yasa, Devletleştirmeyle tapu kayıtlarını geçersiz bırakmıştır."

Diye devam ediyor. Bence siz, dedenizden alınan yerin geri verilmesini isteme hakkına sahip olmuş oluyorsunuz gibime geliyor.

107. sayfada ise söyle denmiş. " Orman sınırları dışına çıkarılacak yerler,15.10.1961 tarihinden öncedir. 1961 Anayasanın yürülük tarihi, Bilim, Fen bakımından Orman özelliğini kaybeden yerler 1744 sayılı yasayla yapılan değişikliğe göre Orman sınırları dışına çıkarılamaz. Sonraları 1982 Anayasasının getirdiği düzenlemeyle 31.12.1981 tarihine kadar Orman özelliğini kaybeden yerlerin Orman sınırları dışına çıkarılması düzenlemesini getirdi.

Her gelen, Ormanları koruma adına diğer bir hukuksuzluğa yol açtığından, daha sonra hukuka uydurma çabaları sonucu hem ifadeleri hem içerikleri çelişen binlerce durum ortaya çıkmış. Yrgıtay da olaya müdahil olunca işler iyice karışmış sanırım.

Benim anladığım kadarıyla siz dedenizden kalan bu araziyi alabileceksiniz. Kanunlar sizden yana gibi görünüyor. İyi çalışmalar hayırlı olsun.

Saygılar.

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön