Konu: sümbül
View Single Post
Eski 07-04-2011, 07:51   #789
Andora
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
İstanbul' da bir ara kar yağınca donarlar korkusundan oda sıcaklığına aldığım sümbüllerimde yapraklarda sararma ve yumuşama olmuş idi. Sn. kgursan 'ın değerli yardımı ile sıcaktan kaynaklanan Xantomonas diye bir bakteriyel hastalık olabileceğini öğrenmiş kendilerini tekrar balkona nakletmiştim.

Ama yapraklar dışında çiçeklerde de çürümeye benzer bir durum vardı. Ben de siteden öğrendiğim bilgiler doğrultusunda soğanlar zaten hastalanmış olan çiçeklere enerjisini harcamasın diye bütün çiçekleri saplarından kestim. Halen bakımlarına devam ediyorum ve yapraklar tamamen kuruyana kadar da devam edeceğim.

Şimdi yardım istediğim konu ise;

- Bir sonraki sezon için güçlü ve sağlıklı olmaları için gübre vermek istiyorum. Gübre için şu an uygun mu ?
- Elimde NPK 20+20+20 ve solucan gübresi mevcut (saksılarına yerleştirmeden önce torfa solucan gübresi ve leonardit karıştırmış idim) Hangisi uygundur ya da başka bir öneriniz var mı ?
- Soğanları hangi ayda saksıdan çıkarıp, yavruları ayırıp(5 sümbülden 4 tanesinde 2'şer sap çiçek açmıştı), tekrar saksıya koyabilirim.
-Solucan gübresini bir bitkiye sonradan vermek istersem nasıl tatbik etmeliyim?
Şimdiden canı gönülden teşekkür ederim. Saygılar...

Düzenleyen Andora : 07-04-2011 saat 07:53 Neden: ..
Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön