View Single Post
Eski 06-01-2012, 10:19   #857
levokero
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Sayın sabırsız0606,
Sizinle yaşadığımız sorunlar tamamen aynı.Sayın Lilium önerisini uygulamak için saksıda uygulama yaptım.Ancak saplar soğandan kolaylıkla ayrılmadı.Bunun üzerine sapların dip kısımları hafifçe eşeleyince yüzeysel kökler gördüm.Soğanı görürüm umuduyla daha fazla eşeledim.Saksıyı ters çevirip alt durumu görmek istedim.Hatta hafifçe elimle toprağı eşeledim.Bir türlü soğanlara ulaşamadım.O an için kandırıldıkmı diye düşündüm.Neyse biraz daka eşeleyince soğanları gördüm.Şaşkınlığım arttı.Çünkü soğanlar çok küçüktü.En büyüğü nerdeyse 2 cm çapında ve 3-4 dişli.Formda okuduklarıma göre bu kadar küçük soğanların nasıl güzel çiçek açtığına anlam veremedim.
Neyse gelelim yaptıklarıma.Topraklı olarak ayrıştırdığım soğanları zorlayarak saplarından ayırdım.Bunu yaparken bazı soğanlar dağıldı.Köklerine hiç dokunmadan yani kök budaması yapmadan kendi toprağına 1,5 katını geçmeyecek şekilde hafifçe bastırarak tekrar ektim.Küçük parçalara ayrılan ve zayıf olan 2 tane soğanıda başka saksıya aldım.sulama yapmadan balkonda yağış almayan ama aydınlık bir yere koydum. Umarım hatalı bir şey yapmamıştım.Üstadların yorumlarını bekliyorum.

levokero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön