agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni336Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2011, 22:16   #211
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili acemifüsun,

Toprak değişimini tek başıma yapmak zorundayım , oğulcum yardım etmiyor. Menekşe sayısı da fazla. Temiz toprağı da enfekte ederim düşüncesi ile henüz yapamadım ama yapmak lazım.

Toprak değişimi yapamayınca, Neemazalı topraktan ve yapraktan uyguladım. Larva ve yumurtalara da etkili olduğu söyleniyor.

Yine de iki kişi ile toprak değişimi yapmak en doğrusu. Biri eski toprağı boşaltacak, diğeri temiz toprağı ekleyecek

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2011, 13:38   #212
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Bana da toprak değiştirirken yardım edecek gönüllü yok maalesef sevgili maki01 Bence ilk önce tüm eski toprakları temizlesek, ellerimizi de, daha sonra yeni toprağı ilave etsek, nasıl olur? Sıcaklarda gözümde çok büyüyor

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2011, 12:12   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Benim menekşelerime hastalık geldi sanırım. Göbeklerinde yaprak sıkışması var ve büyümüyorlar ve hepsine birbirinden bulaştı. Ne yapmam lazım atacak mıyım yoksa Son fotoğraftakini üst kısımdan kestim sıkışıklık olan yeri. Küçük yapraklar çıktı kenarlarından...

Eklenen Resimler

ankdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2011, 14:30   #214
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın ankdemir,

Özellikle üstten 3 ve 4. fotoğraflardaki görüntü mite yani akarlı menekşe görüntüsü. Hastalıklı menekşelerinizi bir an önce diğerlerinden ayrı bir odaya almanızı öneririm.

Eski 11-08-2011, 23:57   #215
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Sayın ankdemir; menekşeler için besin kullanıyor muydunuz? Kullanıyorsanız ne olduğunu ve hangi aralıkla verdiğinizi merak ettim.
(Benim menekşelerde ve birçok arkadaşımda bu sorun mevcut, acaba besin çok kullanınca daha çok mu rastlanıyor? merak ettim...)

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2011, 11:00   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Hayır besin kullanmadım, küçük olanlar yapraktan ürettiğim menekşelerdi. Sıkışık kısımlarını bıçakla kestim şimdilik.

ankdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2011, 11:59   #217
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 19
Arkadaşlar menekşelerimin çiceklerine minik bir kertenkele dadanmış. Bahar olunca terasa çıkartıyorum menekşeleri çok seviyorlar orayı hepsi tomurcuklandı açmaya başladılar tek tek birde ne göreyim çiçeklerin yaprakları yok birde baktık minik bir kertenkeleye yemek olmuşlar ne yapacağımı şaşırdım önerisi olan varmı?

bengi_su Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2011, 22:43   #218
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankdemir Mesajı Göster
Hayır besin kullanmadım, küçük olanlar yapraktan ürettiğim menekşelerdi. Sıkışık kısımlarını bıçakla kestim şimdilik.
Ben de göbeğindeki hastalıklı yaprakları kopardığım halde yeni çıkanlar yine sorunlu idi. O yüzden Zappie arkadaşımın tavsiyesi üzerine Abamec ile ilaçladım(Aslında balkonda ve daldırma yöntemi ile ilaçlamamı tavsiye etti, gayet mantıklı ama benim yavru menekşeleri de ilaçlamam gerekirdi. Hepsini dışarı çıkarmam mümkün olmadığından odada ilaçladım.( Fazla solumadan ve uzunca bir süre de odayı havalandırarak )
Yeni yaprakların sağlık durumu ve iyileşme olup olmadığını sizlerle paylaşırım inşallah. Duruma göre de 2. kez ilaçlayıp ilaçlamayacağıma karar vereceğim...

Eski 16-08-2011, 22:46   #219
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankdemir Mesajı Göster
Sevgili ankdemir sizin menekşelerdeki bu problemin neden kaynaklandığı hakkında bir fikriniz oldu mu?(aşırı güneş mi gördü, çok mu sık suladınız veya göbeğinden su verme v.s. gibi sebepler)

Eski 26-08-2011, 01:49   #220
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-08-2011
bu hastalık nedir

merhaba, bu da benim hastalıklı menekşem. forumlarda bayağı araştırdım ama böyle birşeye rastlamadım.alttaki yaprakların saplarında çok belirgin diğerlerininkini sildiğim için parlak ve belirsiz görünüyor.alt yaprakların saplarında görülen şey nedir bilen varsa ve yazarsa çok sevinirim. ıslak pamuklu çubukla silinince pamuk sarı bir hal alıyor. bu arada ortadaki yapraklardan sonra bir sıra yaprağı kestim o boşluk ondan kaynaklanıyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen pelermin : 26-08-2011 saat 01:52 Neden: eksik yazılmış
pelermin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2011, 09:33   #221
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Onemli bir sey degil. Alttan sulama yaptiginiz icin toprak yuzeyinde biriken mineral tuzlari yapak saplarina bulasmis. Ustten gubreli su veriyorsaniz o da ayni etkiyi yapar. Ayda bir yukaridan bol, mumkunse yagmur suyu, vererek suzdurun.

maki01 beğendi.
zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2011, 13:10   #222
Ağaçsever

cevabınız için çok teşekkür ederim zappie.

Eski 31-08-2011, 18:37   #223
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Ek olarak yaprak saplarının toprakla teması sonucu bu görünüm oluşuyor Sevgili pelermin. Ayrıca sapların sürekli toprakla teması durumunda çürümeleri de hızlanır. Toprağın üst kısımlarını belli aralıklarla çay kaşığı gibi birşeyle karıştırın. Azot döngüsü de sağlanmış olur. Ya da ince bir tabaka halinde sarı kısımları alıp atın, ayrıca mümkünse yaprak saplarının toprakla temasını toprak eksilterek kesin.

Eski 06-09-2011, 22:59   #224
Ağaçsever

çok geç görmüşüm yazdıklarınızı sayın fahriyee. teşekkürler. ben resimdeki çiçeğimin yapraklarını oldukça azalttım şimdi yeniden adam olmasını bekliyorum

bu arada migrosta çok ucuza menekşeler vardı gidip gelip bakıyordum ama burada okuduklarımdan sonra almaya korkuyordum evdekilere de bir şeyler bulaştırırlar diye. bu akşam dayanamadım ve bende olmayan bir rengini aldım çiçek olmayan bir odada bir süre tecrit etsem diğer odadakilere bulaşmasını engeller miyim? eğer hastalık varsa...

Eski 07-09-2011, 09:26   #225
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sayın pelermin, yeni menekşenizde bulunan herhangi bir hastalığın belirginleşmesi iki ayı buluyor. Lütfen ayrı yere koyduğunuz menekşeyi daha kısa bir sürede diğerlerine yaklaştırmayın.

Ben çok özel bir tür bulmadıkça yeni menekşe almıyorum. Alırsam da ayrı yerde tutup, düzenli ilaçlama yapıyorum. İki ay sonra da içim biraz rahatlıyor.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 09:36   #226
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Arkadaşlar sanırım bahsi geçen olaylardan dolayı market menekşelerine karşı karşı önyargı oluşmuş durumda. Hepsi hastalık olacak diye bir sorun yok. Alırken yaprak altlarına büyüme durumuna bakınız yeteri. çiçek sera ortamından sağlıklı çıkar ama market ortamına ulaşana kadar böceklenebilir. Kaldıki ben satıalmadım hiç ama hastalık olayı bende yaşadım...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 17:03   #227
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Özlemcim, sanırım sen şanslı olanlardansın.. Çünkü ben, geçen yıllarda marketlerden aldığım menekşelerden, diğerlerine mite bulaşması sonucu büyük kayıp yaşamıştım. Bir de mite'ın gözle görülemediğini ve yeni bulaşmışsa iki aydan önce belirti göstermediğini düşünürsek, söylediğin yöntem her durumda geçerli olmayabilir

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 10:41   #228
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
evet haklısınız katmer. bu boyutu düşünemedm ben... yinede karantina şart o vakit...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2011, 21:44   #229
Ağaçsever

önceki mesajlarımda unlu bitle mücadele ettiğimi yazmıştım. unlu bite yakalanmış iki saksı menekşem var ikisini de yapraktan yetiştirdim, bu da benim gibi deneyimsiz biri için onları çok önemli kılıyor. alkol ve arap sabunu karışımıyla fısfıslıyorum, uzunca bir süre unlu bit görünmüyor ancak kısa bir süre sonra yine ortaya çıkıyor.yumurtalarında etkili olamıyor sanırım karışımım.

bu yüzden çok deneyimli olduğunu bildiğimiz bir çiçekçiye gittim.bana iki karışım hazırladığını birinin organik olduğunu ev içerisinde uygulayabileceğimi söyledi henüz sipariş vermedim ama zehirli olduğunu söylediği karışımı almayacağım. organik olanı denemeyi düşünüyorum.değerli fikirlerinizi bekliyorum.sevgiler

Düzenleyen pelermin : 13-09-2011 saat 21:46 Neden: imla
Eski 15-09-2011, 00:01   #230
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

3. sayfada unlu bitle mücadele yöntemlerini konuşmuşuz sevgili pelermin.

Mesajını okuyunca bir daha araştırdım. Kimyasallar dışında bulduğum yeni bilgi Neemazal. Dr. Optimara unlu bitte etkili olduğunu söylüyor.

Eski 15-09-2011, 19:52   #231
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Sevgili maki01
Ben neemazal kullandim ama sonuc alamadim, oldukca da pahali bir urun. Sabunlu su bile daha iyi sonuc veriyor. Uzulerek soyluyorum, kimyasal mucadeleden baska bir cozumu yok. O bile defalarca tekrarlama gerektiriyor. Bir de vaktiniz varsa ve cok yayilmamissa, gordukce elle temizlemeyi deneyebilirsiniz.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2011, 00:18   #232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Arkadaşlar sevgili katmeri tesbitinden dolayı kutluyorum. Bugün menekşemi kontrol ederken unlu bite rastladım.Bana geleli iki ay olmuştu.Gayet temizdi.Erken tesbit ettiğim için seviçliyim. Hemen akar için kullandığım kimyasalı kullandım.Gövdeyle yaprak sap arasındaydı .İnşallah yok edebilirim.

sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2011, 11:26   #233
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili sema62,

Unlu bitle kimyasal olmayan en etkili mücadele, çoğalmasına izin vermeden elle yapılan temizlik.

Kulak çubuğunu alkole batırıp unlu biti ve bulaştığı yerleği temizledikten sonra ılık suyla yıkamak yayılmasını önlüyor. Denemenizi öneririm.

Eski 19-09-2011, 00:25   #234
Ağaçsever

unlu bitle mücadelede cımbızla ben de gördüklerimi alıyorum. ama kökten bitiremediğimi bilmek beni rahatsız ediyor. bir süre evden uzak kalsam çiçeklerimi saracak diye korkuyorum. evde bebeğim ve 7 yaşında oğlum olduğu için kimyasal ilaçlamadan kaçınıyorum. çiçekçinin organik dediğini deneyeyeceğim kesin sonuç verirmiş. eğer başarılı olursa buradan paylaşırım.

unlu bitten çok daha kötü bir şeyle karşılaştım bu gece. umarım bileniniz vardır. bardakta köklendirdiğim menekşe yapraklarını ektiğim saksıya fenerle baktım biraz tuhaf bir hareket kabul ediyorum ama'' neden yavru vermedi bunlar şöyle biraz yakından bakayım'' dedim. fenerin güçlü ışığıyla parlayan yaprağın, toprağın altında kalan kısmında şeffaf, saç telinden çok daha ince bir kurt gördüm ama o kadar ince ki gözle görülmesi gün ışığında gerçekten zor. benim de fenerle bakacağım tuttu işte...o kadar şaşırdım ki yaprağı ucundan çekip çıkarttım ve ucunda hareket eden bir kıl kurdu daha...

o yaprağı attım ama 4 yaprak daha var o saksıda onları da mı atayım? ayrıca bu nedir böyle unlu bitten beter..insanı sarsan birşey uzun ve şeffaf kurtlar .

unlu bitin gözünü seveyim temiz beyaz bir böcekçik

Eski 19-09-2011, 12:22   #235
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili pelermin,

Ne tür bir toprak kullanıyorsunuz ?

Atılması gereken toprak herhalde. Şaka tabii, toprağı kullanmadan önce 100 derece ısıyla 15 dakika fırında pastorize etmenizi öneririm. Fırın soğuyuncaya kadar içinde kalırsa zararlılardan kurtulmuş olursunuz.

Eski 19-09-2011, 15:38   #236
Ağaçsever

sevgili maki 01 ilginize çok teşekkür ederim.

toprağım migrostan alınmış kapalı pakette bir toprak, fırınlamayı okudum ama açıkcası yapmak hiç aklıma gelmedi. kapalı paketteki toprakları da mı fırınlamalıyız?. ben onların ilaçlı olduğunu zannediyordum. sevgiler...

Eski 23-09-2011, 14:43   #237
Ağaçsever

mihrimah's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Uygun görürseniz, Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) bölümünün 3.sayfasında bulunan "Afrika Menekşesi-Dört Farklı Köklendirme Denemesi" ve "Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha) Ticari Üretim İçin Yetiştirme Kuralları" konuları da bu alt başlık altına taşınabilir.

mihrimah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 16:55   #238
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kapalı pakette de olsa zararlı ya da hastalık barındırabiliyorlar. Bilinen markaların hazır saksı harçlarını da zaman bulabilirsem ısıl işlemden geçiriyorum sevgili pelermin.

Eski 29-09-2011, 16:58   #239
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Bir de menekşeler yüksek ısıya dayanabiliseler ne iyi olacaktı. Malesef kurtulduğu sandığım mite belasından hala kurtulalamamışım. Çeliklerimden birinde yine mite'a rastladım.

50 kez büyütülmüş haliyle videoya çekerek youtube'a ekledim, izleyebilirsiniz.

Çok üzgünüm...

cyclamen mite.avi - YouTube

Eski 01-10-2011, 10:20   #240
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Nasılda hızlı hareket ediyor değil mi? İşte mücadelesi o denli zor, her an her yerdeler.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
menekşe

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024