agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni340Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2011, 11:47   #181
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Akşam sefası çok yıllık bitkidir.Bu nedenle gelecek yıl yumrulardan yeniden filizlenir.Yumrulara hiç dokunmamak gerekir.Ayrıca öylece bırakmanızda fayda var budamaya gerek yok çünkü kendiliğinden ilk kar yağdığında gövdesi kırılıp dökülüyor.

canannuman ve s-bilge beğendi.
Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 18:32   #182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Bizde dün akşam sefalarımızı balkondaki saksılarımıza diktik bakalım. Ancak baş sayfalarda tohum koruma koşulları için serin ortam yazıyor, ben salondaki tohum çekmecemde sakladım geçen yazdan bugüne kadar ve evim çok ama çok sıcak Sizce tohumlarıma birşey olmuşmudur?

tk646 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 21:39   #183
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tk646 Mesajı Göster
Bizde dün akşam sefalarımızı balkondaki saksılarımıza diktik bakalım. Ancak baş sayfalarda tohum koruma koşulları için serin ortam yazıyor, ben salondaki tohum çekmecemde sakladım geçen yazdan bugüne kadar ve evim çok ama çok sıcak Sizce tohumlarıma birşey olmuşmudur?
Tohumları ekin ve zamanını bekleyin. Çok arsız bir bitki. Firesiz çimlenir. Merak etmeyin.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 15:35   #184
Ağaç Dostu

Bugünde bahçeye ektik tohumlarımızı. Diyarbakır şartlarına göre hemn balkon hemde bahçedekileri ne sıklıkla sulamalıyım ?

Eski 23-02-2012, 20:25   #185
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Toprağı nemli tutun yeter. Çok aşırı su vermeyin.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 20:34   #186
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Toprağı nemli tutun yeter. Çok aşırı su vermeyin.
Teşekkürler.

Eski 10-03-2012, 16:14   #187
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2009
bu çiçeği ön bahçemde uzun zamandır yetiştiriyorum.sormak istediğim şey şu arkadaşlar.arka bahçemde bir köşe komşumun çam ağacının altında kalıyor.oraya ne diktiysem yetiştiremedim.acaba bu kadar arsız olan bir bitkiyi diksem orada yaşarmı?yoksa diğerlerinde olduğu gibi çamın dökülen iğneleri bunlarıda öldürür mü?şaştım kaldım bahçemin 1 cm toprağını bile değerlendirmeye çalışrken bu köşesi her yaz boş kalmak zorunda kalıyor ve bundan hiç hoşlanmıyorum bu konuda fikri olan varsa yardımcı olabilirmi lütfen

Sudenur beğendi.
bynpol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 22:00   #188
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bynpol Mesajı Göster
bu çiçeği ön bahçemde uzun zamandır yetiştiriyorum.sormak istediğim şey şu arkadaşlar.arka bahçemde bir köşe komşumun çam ağacının altında kalıyor.oraya ne diktiysem yetiştiremedim.acaba bu kadar arsız olan bir bitkiyi diksem orada yaşarmı?yoksa diğerlerinde olduğu gibi çamın dökülen iğneleri bunlarıda öldürür mü?şaştım kaldım bahçemin 1 cm toprağını bile değerlendirmeye çalışrken bu köşesi her yaz boş kalmak zorunda kalıyor ve bundan hiç hoşlanmıyorum bu konuda fikri olan varsa yardımcı olabilirmi lütfen
Akşam sefasını ben iki senedir çam ağaçlarının altında yetiştiriyorum. Çok güçlü oluyor. Çokta çiçek açıyorlar. Denemelisiniz. Diğer ektiğim yerdekilerden daha gür ve güzel oluyorlar.

bynpol beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 12:31   #189
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tk646 Mesajı Göster
Bugünde bahçeye ektik tohumlarımızı. Diyarbakır şartlarına göre hemn balkon hemde bahçedekileri ne sıklıkla sulamalıyım ?

Hala tohumlar görünmedi sizce çürümüşlermidir yoksa vaktimi gelmedi daha?

Eski 24-04-2012, 20:37   #190
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Geçen yıldan kalan akşam sefamın tohumundan gelenler.
Saksıdan kökü çekip atmıştım, saksısı boşta duruyordu ,düşen tohumlar boş durmamış.Bunları görünce hem şaşırdım hem sevindim.

Eklenen Resimler

Sudenur ve rhepsag67 beğendi.
nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 08:51   #191
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Tohumu yere düştümü Allaha bırakmak yetiyor. İstanbul'da temmuz-Ağustos aylarında neredeyse 20 gün susuz kalmasına rağmen atlattığını bilirim. Benim Mütevazi dostlarım, ben onları bıraksam da onlar beni çiçeksiz bırakmıyor apartmanın girişindeki ufak çiçekli alanda. Birde ben şöyle bir muzurluk yaparım. İsterseniz sizde yapın yayın bu çiçeği. Tohumları sürekli cebimde çantamda gezdiririm. Az kabarık toprak göreyim, belediyenin sokağa ektiği ağaç çevrelerine, nereyi gözümü kestirirsem şöyle etrafa çaktırmadan elimden düşürür gibi yapıyorum. Çoğu zaman üstüne toprak atmaya fırsatım olmuyor. Neden ? Millet bu kadın ne yapıyor diye tuhaf bakmasın diye utancımdan.
Ama Biliyorumki benim güzergahlarımda sürekli artan bir akşam sefası bitkisi var. (Sokakta, işyeri etrafında vs.) Çaktırmadan şöyle çubukla eşeledimi bu arsızın işi bitiyor zaten. Bu senede yazlığın etrafına yürürken yürürken dökeceğim tohumları filan. Allah allah nereden gelmiş diye şaşırsın millet.

Birde şu konu var annem derdiki kırmızı bitki yanına ekilen beyaz bitki renk çalıyor. Camgüzeli, menekşe gibi canlılarda bu durumu yaşadım bizzat. Bunların beyazlarıda renk çalıp çillenebilir diyede düşünüyorum. Tabii işin bilimsel yönünü bilmiyorum. Ama Beyazın yan komşusu çiçekten renk çaldığını gördüm. Biliyorum.

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 15:43   #192
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Merhaba... Çok sürprizli bir bitki benim için akşam safası. Geçen sene BİMden tohumunu alıp komşu bahçeye ektim .Hayrettir yeşermedi. Bu sene yılmadım yine ektim bu sefer çimlendirme kabına ve terasta . Neyse bu sefer çimlendi ama ancak yarısı. Olsun dedim onları büyütüp başka saksıya ve komşumun bahçesine şaşırttım. Artık büyümelerini bekliyorum çimlendirme kabının içinde kalan bir avuç toprağı da yedek toprağımın üzerine koydum. Aradan ne kadar zaman geçti bilmiyorum benim şimdi afrika menekşesi saksısında bir tane, küpeli saksısında bir tane, şeker tabağı saksımda üç tane olmak üzere beş adet kaçak yolcu akşam safam olmuş. Geçen sene gözüne bakıp başında bekledim olmadı ,şimdi her yanı saracak yaramaz. Şimdi kaçakların biraz büyümesini bekliyorum onları sitenin girişine misafirleri karşılamaları için dikeceğim.

Sudenur beğendi.
Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 20:41   #193
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2011
peki çimlendikten ne kadar sonra ilk çiçeği görürürüz bilen var mı? çiçeğin büyüklüğüne mi bağlı yoksa mevsime mi?

eymenekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2012, 19:54   #194
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Akşam sefası bitkisinin yumrulu olduğunu hiç bilmiyordum. Zeytin ağacının altını temizlerken, otların arasında farkedilmeden çapanın darbesi ile kırılan çıtır çıtır taze, sulu, şeffaf ve açık pembe renkli yaprağını dahi açamamış akşam sefası dalını yeniden toprağa daldırınca, yaşama bağlanıverdi tekrardan

Nereden nereye, bu akşam sefasının tohumunu Milas' tan Muğla' ya doğru giderken, yol üzerindeki dağda bulunan bir mola yerinden çay içmek için durduğum zaman toplamıştım iki sene önce.

Eklenen Resimler

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 12:41   #195
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Değişik bir rengi.

Name:  akşamsefası.JPG
Views: 3057
Size:  28.0 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 14:13   #196
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Akşam sefası yumrulu bitki değildir.

Sevgi Durul beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 15:56   #197
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın çiçeksever,

Akşam sefası yıldız çiçeği gibi yumru köklü bitkiymiş. Öğrenince şaşırmıştım.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2012, 22:18   #198
Ağaç Dostu

Akşam sefalarım açtı nihayet

Eklenen Resimler

Eski 16-07-2012, 21:51   #199
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Evet, evet, doğru tahmin ettin seni takip ediyorum şekerim Demek bu gece sefanı da saklıyordun bizden...Benim göremeyeceğimi sandın değil mi Maaşallah buna da, üstelik en sevdiğim rengi. Ben geçen sene bu renginin tohumunu almıştım 3 tane, birini ektim çıktı ama balkondaki bazi sorunlardan ve topraksızlıktan çok kötü durumdalar, çiçek açan da yok, Genta tohumdan ektiklerim de aynı şekilde Eski balkonumu ve çiçeklerimi özlüyorum.

Rana+miraç beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2012, 13:25   #200
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Merhabalar.
Ben de bu ay akşam sefası tohumu aldım. Çimlendirip biraz büyüdükten sonra bahçeye dikmek istiyorum ama geç kaldığımı da biliyorum. Seneye ekerim diye almıştım ama bir tanesini denemek için ektim. 2 haftadan fazla oldu ama henüz çimlenmedi. (Tohum da büyük olduğundan) Ama Eylül ayına kadar da açtığını öğrendim. Çimlendikten sonra da hızlı büyüyormuş. Acaba tohumların bir kısmını eksem mi diye düşünüyorum. Ne dersiniz? Ankara'da şimdi eksem çiçeklerini görecek kadar büyüyebilir mi? Tohumlara da kıymak istemiyorum. Ya da çimlenmeyi hızlandırmak için başka bir yöntem var mıdır? (Suda bekletmek vs. gibi)

Sudenur beğendi.
DilSe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 15:40   #201
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DilSe Mesajı Göster
Merhabalar.
Ben de bu ay akşam sefası tohumu aldım. Çimlendirip biraz büyüdükten sonra bahçeye dikmek istiyorum ama geç kaldığımı da biliyorum. Seneye ekerim diye almıştım ama bir tanesini denemek için ektim. 2 haftadan fazla oldu ama henüz çimlenmedi. (Tohum da büyük olduğundan) Ama Eylül ayına kadar da açtığını öğrendim. Çimlendikten sonra da hızlı büyüyormuş. Acaba tohumların bir kısmını eksem mi diye düşünüyorum. Ne dersiniz? Ankara'da şimdi eksem çiçeklerini görecek kadar büyüyebilir mi? Tohumlara da kıymak istemiyorum. Ya da çimlenmeyi hızlandırmak için başka bir yöntem var mıdır? (Suda bekletmek vs. gibi)
Ben de aynı dertten muzdaribim. Tohum ekmek için çok mu geç?

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 15:43   #202
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rana+miraç Mesajı Göster
Merhaba... Çok sürprizli bir bitki benim için akşam safası. Geçen sene BİMden tohumunu alıp komşu bahçeye ektim .Hayrettir yeşermedi. Bu sene yılmadım yine ektim bu sefer çimlendirme kabına ve terasta . Neyse bu sefer çimlendi ama ancak yarısı. Olsun dedim onları büyütüp başka saksıya ve komşumun bahçesine şaşırttım. Artık büyümelerini bekliyorum çimlendirme kabının içinde kalan bir avuç toprağı da yedek toprağımın üzerine koydum. Aradan ne kadar zaman geçti bilmiyorum benim şimdi afrika menekşesi saksısında bir tane, küpeli saksısında bir tane, şeker tabağı saksımda üç tane olmak üzere beş adet kaçak yolcu akşam safam olmuş. Geçen sene gözüne bakıp başında bekledim olmadı ,şimdi her yanı saracak yaramaz. Şimdi kaçakların biraz büyümesini bekliyorum onları sitenin girişine misafirleri karşılamaları için dikeceğim.

Rana hanım, mesajınızı okuyunca "Benim komşum olsaydınız keşke.." diye iç geçirmeden edemedim.

Eski 11-08-2012, 11:23   #203
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Ben de aynı dertten muzdaribim. Tohum ekmek için çok mu geç?
Ben 12 tane tohumumu ektim, bekliyorum. Tam iki hafta oldu. Sık sık suluyorum ve üzerine de nemini kaybetmemesi için streç film geçirdim. Arada bir de açıp havalandırıyorum. Daha önce ektiğim ve neredeyse 1 ay olmuş olan tohum da da henüz bir gelişme yok. Ama ümitliyim, sabırla bekliyorum. Benim endişem çimledikten sonra, çiçek açmaya fırsat bulamadan soğuklardan ölme olasılığı. Bahçeye dikmeyi düşünüyorum da. Bakalım ne olacak

Zeferan ve Sudenur beğendi.
Eski 11-08-2012, 13:19   #204
Ağaç Dostu

Sevgili DilSe, bende dayanamadım. Malta eriği ağacımın köküne ektim tohumları. Çiçek verir mi bilemiyorum ama gerçek yaprakları çıkmaya başlamış bile birinin. Üstlerinde ki malçlama malzemesine rağmen çıkmaya devam ediyorlar, hadi hayırlısı..

Name:  kaktüs 006 (600 x 450).jpg
Views: 3173
Size:  57.1 KB
Name:  kaktüs 007 (600 x 450).jpg
Views: 2512
Size:  58.4 KB

Eski 11-08-2012, 22:42   #205
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Sevgili DilSe, bende dayanamadım. Malta eriği ağacımın köküne ektim tohumları. Çiçek verir mi bilemiyorum ama gerçek yaprakları çıkmaya başlamış bile birinin. Üstlerinde ki malçlama malzemesine rağmen çıkmaya devam ediyorlar, hadi hayırlısı..

Eklenti 324742
Eklenti 324743
Çok sevindim, güle güle büyütün, umarım görürüz çiçeklerini. İklim de aynı, Ankara. Darısı benim başıma.

Eski 17-08-2012, 00:49   #206
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2011
bahçemde çok hoşuma giden bir bitki vardı bunun adı nedir diye sorduysam bilen yoktu, burada bitkiyi gördüm akşam sefası sevindim seneye tohum toplayacagım hatta komşularda değişik renkleri var. ankara için , kadife ve akşam sefası dayanıklı.

asilolçun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 00:04   #207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2011
ankara , sokaklarında yürüyüş yaparken gözüm hep birkilerde, hele hacettepe hastahanesinin peyzaj uygulamasını begeniyorum, siyasal bilgiler fakültesinden geçerken yıldız şeklinde üzeri yaldızlı sarmaşık gördüm yeni çelikler veriyor, benimde merak alanıma giren bir sarmaşık türü ama ismini yine bilmiyorum dört çelik 10 santim aldım ve eve geldigimde balkondaki saksının yanına diktim belki daha sonra bahçeye indirip toprakla buluşturacagım deneyimim inşallah başarılı olur.

asilolçun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 02:03   #208
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Haziran ayında boyu bir karış kadar anca vardı. İki aydır da enine gelişim gösteriyor.

Name:  akşam sefası.jpg
Views: 4209
Size:  62.4 KB

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2012, 13:29   #209
Ağaç Dostu

farpali's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2010
Galeri: 18
Merhaba,
Turuncu ve pembelerin tohumundan istesem sizden çokmu arsızlık etmiş olurum acaba?

farpali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2012, 18:43   #210
Ağaç Dostu

Sayın farpali ;
Akşam safası her yerde kolay bulunabilen bir çiçek ama ben de bulamayıp geçen sene BİM 'den tohum almiştım. Adresinizi özel mesajla bildirirseniz elimdeki pembe akşam safası tohumlarından önümüzdeki günlerde size gönderebilirim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024