agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2008, 15:17   #631
Ağaç Dostu

gravel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Bu da benim gardenyam.

Alalı 1 ay kadar oldu sanırım. Üstünden sürekli yeni yapraklar veriyor. Çiçek açması için daha ufak mı acaba? Ne zaman açar?

Eklenen Resimler

gravel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 21:11   #632
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Gardenyam.

Merhaba. Buda benim garderyam, üç ay oldu alalı, üzerinde dört tane çiçeği vardı, çiçekçi saksını değiştirme dedi. Bahçede yarı gölge olan cam kenarına koydum. Arkaya bakan yaprakları sararıp döküldü,arka dalı resimde görüldüğü
gibi adeta kuru bir hal aldı. Saksıda 3 kök var. Neden sararıp dökülmeler oldu acaba? Saksısını değiştirip daha büyük bir saksıya bahçe toprağı vede torf karışımına diksemmi acaba? Sulamayı yağmur suyuyla yapıyorum. Salon bitkisi olduğu için havalar soğuyunca içeri alıcam. Kökleri ayırmak istersem ne zaman ayırayım. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

sevilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 22:28   #633
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Yok sevgili Sevilay, orada kalmamışız. "Orası" yanlış yerde başlamış.

Evet, bitti hayırlısı ile İklimsiz, bitti...

Gravel merhaba, yoo, çiçek açmak için küçük görünmüyor; zira benim havayi köklendirdiğim ve daha 10 cm bile olmayan yeni gardenyacıklarımda bile tomurcuklar var. Bir kaç haftaya açarlar...
Sizinkilerin ne zaman açacağını kestirebilmek ne zaman deprem olacağını bilmek gibi olabilir en fazla. Işık, ısı, besin koşullarına ve sizin ona ne kadar sevgi ve şevk ile baktığınıza göre değişir (bakmaktan kastım kelimenin ilk anlamı gerçekten de, ben bizim gözlerimizden bitkiye de bir enerji aktardığımızı ve bitkinin bunu hissettiğini düşünüyorum)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi [B
Sev_illa[/B];281955]çiçekçi saksını değiştirme dedi. DOĞRU DEMİŞ; HEMEN DEĞİŞTİRMEK İYİ DEĞİL EĞER SAKSININ ALTINDAKİ DELİKLERDEN KÖKLER İYİCE ÇIKMIŞ DURUMDA DEĞİLSE TABİ. Bahçede yarı gölge olan cam kenarına koydum. BU DA İYİ. Arkaya bakan yaprakları sararıp döküldü,arka dalı resimde görüldüğü
gibi adeta kuru bir hal aldı. BU NORMAL DEĞİL, IŞIK GÖRMEYEN ARKA TARAFI OLMASI NEDENİYLE OLACAK BİR DURUM DEĞİL BU; ÇOK DAHA CİDDİ BİR ETKİ VAR; MANTAR VEYA KIRMIZI ÖRÜMCEK OLABİLİR, YA DA BENZER BİR SEBEBİ OLMALI. GÜBRELEME/BESLEME UYGULAMANIZI DETAYLICA ANLATIN, AYNI ŞEKİLDE NE SIKLIKTA SULADIĞINIZI DA, BİR DE YAPRAKLARIN HEM ÜSTÜNE HEM DE BİLHASSA ALTINA İYİCE YAKINDAN BAKIN ZARARLI BİRŞEYLER VAR MI? BEYAZ BEYAZ PAMUKSU ŞEYLER, MİNİMİNNACIK DOĞAL OLMAYAN ŞEYLER... Saksıda 3 kök var. Neden sararıp dökülmeler oldu acaba? Saksısını değiştirip daha büyük bir saksıya bahçe toprağı vede torf karışımına diksemmi acaba? YOK; HENÜZ DEĞİL; DEDİĞİM GİBİ BAKIN BİR ÖNCE SAKSININ ALTINDAKİ DELİKLERE...Sulamayı yağmur suyuyla yapıyorum. NEFİS... Salon bitkisi olduğu için havalar soğuyunca içeri alıcam. BU DA DOĞRU; ANCAK DOĞRUDAN ISI KAYNAKLARINDAN KORUYACAK ŞEKİLDE YERLEŞTİRELİM OLUR MU; KALORİFER ÜSTÜ OLMASIN Kökleri ayırmak istersem ne zaman ayırayım. KIŞTAN ÇIKARKEN... Cevaplar için şimdiden teşekkürler. RİCA EDERİZ, NE DEMEK, HER ZAMAN

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 15:16   #634
Ağaç Dostu

smiy's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2008
Arkadaşlar buda benim gardenyam 15 gün kadar önce eşim almıştı. Geldiğinde üzerinde açmış bir çiçeği ve birkaç tomurcuğu vardı.
Ama ne yazıkki yapraklarında sararma başlamış ve kökleri saksının altındaki deliklerden dışarı çıkmıştı ve üzerindeki tomurcuklar kararıp dökülmeye başladılar.
Bende saksısını daha büyük bir saksı ile değiştirdim. Toprak olarakta bahçe toprağı ve torf karışımı kullandım.
Balkonda aydınlık fakat direk güneş ışığı almayan bir yere koydum.
Sulamasına da dikkat ediyorum.
Limon tuzlu su ile suladım. Şimdi de demir takviyesi yapmayı düşünüyorum.
Umarım bu anlattıklarımdan yanlış olarak yaptığım bir şey yoktur.
Yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Saygılar...
Name:  IMG0014A.jpg
Views: 1328
Size:  31.2 KB

Name:  IMG0015A.jpg
Views: 1317
Size:  30.3 KB

smiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 08:17   #635
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Galeri: 35
Merhaba
Ağustos ayında tomurcukları üzerinde olan bir gardenya aldım sizin çiçeklerinizi ballandırarak anlatmanıza özenip. Yakında plumeria hastalığı da başlayacak hissediyorum geliyor yavaş yavaş.
Gardenyamızın hemen saksısını değiştirip balkona gölge olan cam önüne yerleştirdim. Her akşam yapraklarına su püskürttüm. Sıcak havalarda bir bardağı geçmeyecek kadar suladım.
Gübre vermedim belki satılan yerde yeteri kadar verilmiştir fazla gelir diye.

Akşam fotoğrafını yükleyeceğim çiçeğimiz ilk iş olarak tomurcuklarını kökten siyahlaştırıp dökmeye başladı. Böyle birşeye sizin yazılarınızdan hazırlıklıydım ama yine de üzüldüm, kendime sinirlendim.

Neyse dedim ben de çaymış gibi büyütürüm seni kısmetse çiçeğini de görürüm. Burada dağ taş çay dolu hiç de derdi tasası yok. Niye kamelyayla gardenya bu kadar nazlıdır anlamadım.

Yapraklanıyor, genişliyor yeni tomurcuklar veriyor ama ÇİÇEK AÇMIYOR.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Baldaş : 12-09-2008 saat 20:46
Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 13:30   #636
Ağaç Dostu

Merhaba smiy,

Eğer aldığınızdan sonra 15 gün içerisinde yapraklarda sararma başladıysa aldığınız yerde de bakımı veya koşulları iyi değildi belki de...

Tomurcukların kararıp dökülmesine genel olarak aşırı sulamamız neden olmakta eğer yaprakların altında üstünde zararlı varlıklar görmüyorsanız.

Kökler dışarı çıkmış ise saksıyı değiştirmekle iyi etmişsiniz. Mevsim aslında pek uygun değil diyor bu işi teknik olarak bilenler; ancak değişimden sonra görece gölge bir yere alıp bir iki hafta orada muhafaza ediniz bitkiyi.

"Sulamasına dikkat ediyorum" demişsiniz. Biraz detaylandırır mısınız nasıl ve neyle suladığınıza dair?

Demir takvviyesini nasıl yapmayı düşünüyorsunuz?

Kanaatimce şimdilik gayet iyi gitmektesiniz...

Fotoğrafta tam net olarak görülmemekle beraber, bitkiniz genel olarak oldukça sağlıklı gibi görünüyor.

Sevgili Baldaş,

Öncelikle gardenya dünyasına hoşgeldiniz

Tomurcuk kökünün siyahlaşıp dökülmesine çok sık rastlıyoruz. Ben ilk yılımdan sonra deneme yanılma yolu ile ve burada paylaşılan bilgilerle öğrendim bitkinin tomurcuklarının sulamaya ne kadar hassas olduğunu.

Siz de alışacak, öğreneceksinizdir.

Gardenyanız ile birbirinizi elbet tanıyacaksınızdır .

Eski 12-09-2008, 19:48   #637
Ağaç Dostu

smiy's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Merhaba smiy,

Eğer aldığınızdan sonra 15 gün içerisinde yapraklarda sararma başladıysa aldığınız yerde de bakımı veya koşulları iyi değildi belki de...

Tomurcukların kararıp dökülmesine genel olarak aşırı sulamamız neden olmakta eğer yaprakların altında üstünde zararlı varlıklar görmüyorsanız.

Kökler dışarı çıkmış ise saksıyı değiştirmekle iyi etmişsiniz. Mevsim aslında pek uygun değil diyor bu işi teknik olarak bilenler; ancak değişimden sonra görece gölge bir yere alıp bir iki hafta orada muhafaza ediniz bitkiyi.

"Sulamasına dikkat ediyorum" demişsiniz. Biraz detaylandırır mısınız nasıl ve neyle suladığınıza dair?

Demir takvviyesini nasıl yapmayı düşünüyorsunuz?

Kanaatimce şimdilik gayet iyi gitmektesiniz...

Fotoğrafta tam net olarak görülmemekle beraber, bitkiniz genel olarak oldukça sağlıklı gibi görünüyor.

Sayın Lerdemir ne yazık ki gardenyam bana geldiğinde yaprakları sararmaya başlamıştı buda alındığı yerdeki koşullardan kaynaklanmış olmalı.
Burada yazılanları baştan sona kadar okudum bunun için mümkün olduğunca az sulamaya dikkat ediyorum ama ilk alındığında eşim sanırım fazlaca sulamıştı. Tomurcuk dökülmesinin sebebi belkide budur. Çünkü gardenyamın üzerinde hiçbir zararlıya rastlamadım.
Saksısını değiştirdikten sonra bir olumsuzluk görmedim hala çok sağlıklı görünüyor.
Sulama işinde ise burada yazdıklarınızdan yola çıkarak neredeyse tam kurutmadan su vermemeye dikkat ediyorum.Eşimin ilk aldığı zaman resmen banyo yaptırmasını saymazsak tabi. Hemen hemen hergünde yapraklara su fısfıslıyorum. Sulama suyu olarakta klima suyu kullanmaya başladım.
Demir takviyesi için bir arkadaşımın getireceği demiri bekliyorum biraz gecikti ama elime geçerse burada yazdıklarınıza bakarak bir uygulama yapmayı düşünüyorum. Acaba demir takviyesi olarak saksı toprağına paslı çivi saplasam olur mu? En azından şimdilik idare eder mi?
Elimden geldiğince doğru birşeyler yapmaya çalışıyorum çünkü gardenya çok sevdiğim ve kokusuna hayran olduğum bir çiçek yanlış birşey yapmamaya çalışıyorum.
Ne yazık ki fotoğrafları şimdilik telefon ile çekmek zorundayım onun için tam net çıkmamış olabilir ama en kısa zamanda çok daha güzel fotoğraflar yüklemeye çalışacağım.
İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim...

smiy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2008, 20:24   #638
Ağaç Dostu

Demir takviyesi için demir gübresi almanızı; hatta mümkünse yapraktan uygulanabilecek bir ürün bulmanızı tavsiye edeceğim.

Yoksa öyle paslı çivi vb.nin aşırı iyiniyetli geleneksel bir uygulamadan öteye gitmeyeceği kanaatindeyim; ancak en iyisini uzmanlarımız bilir tabi.

Eski 16-09-2008, 11:38   #639
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Sonun da gardenya buldum ve hemen aldım.
Birgün açtığını da görürüm inşallah.

Eklenen Resimler

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2008, 21:49   #640
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Bugün Koçtaş'ta etiketinde gardenya yazan çiçeği görünce eşime dönüp
"Aaaa bak bu lerdemir'in çiçeği. O bununla çok uğraştı" dediğimde eşim tuhaf tuhaf yüzüme bakıyordu. Birden anlamadığını farkedip
"Yok yok birşey yok sen bana bakma" dedim.

Bu gardenya ne güzel kokuyormuş böyle.! (İlk kez gördüm ve kokladım.)

Düzenleyen uzman16 : 22-09-2008 saat 09:30 Neden: Harf yazım yanlışı
uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2008, 23:44   #641
Ağaç Dostu

Eksik olmayın uzman16.

Yalnızca "çok uğraşmadım", halen uğraşıyorum

Şimdilerde de istediğim şekilde, merkezden/içten yoğun bir biçimde küre şeklinde büyümesini sağlamak için dal budaması, sonrasında sürgün budamaları ve en sonunda da ince işçilikle sürgün belirtilerini takip edip istemediğim yöndeki gelişimleri minik bir çakı ucu ile en baştan durdurmaktayım...

Arzu ettiğim biçime doğru gitmekteyiz

Eski 22-09-2008, 11:03   #642
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın Gardemir hocam,

bu alanda hızınıza yetişemiyoruz biz ancak daha yeni yeni tek tük de olsa çiçek açtırmayı becerebildik, siz ise şekil verme yolundasınız. Biz ölmeden bir sene yaşasın aman da arada çiçek açsın da nasıl olursa olsun derken değil budama karamaları ile baş edemiyoruz.

Anlaşıldı Gardenia konusunda daha çok çalışmam gerekecek çoook

Gardeniaya son senede ben NPK'sı 30:10:10 olan acidisevenler için Miracid gübre kullanıyorum. sanırım sizin bilgiler doğrultusunda bu gübre de iyi sonuç verdi. yapraklar parlak koyu yeşil ve de 1-2 haftada bir çiçek açıyor.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 12:29   #643
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Bu gübreyi nereden temin edebiliriz Sayın Praecox?

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 13:18   #644
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Ben tükenme konumuna geldim resmen, ama Lerdemir şekil şemal konumunda.

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 14:22   #645
Ağaç Dostu

Sayın praecox,

Halen çiçekler açmakta ise ne mutlu! Halinden çok memnun demek ki. Siz de böyle tevazu göstere göstere bitkiyi uzun yıllar yaşatacaksınız hayırlısı ile.

Miracid, asitilk sağlayıcı, "Azalea Food" benzeri bir gübre bileşimi olsa gerek. Kısaca internete baktığımda "orkidecilerin" baştacı bir ürün olduğu izlenimi edindim

Sevgili BENBEN1967,

Burada benim deneme yanılma yöntemi ile edindiğim tecrübelerin yanısıra, teknik bilgisi çok sağlam üyelerimizle ortaklaşa yürütmeye çalışıyoruz bu gemiyi ki bu konuda başlıca değerlerden birisi de praecox zaten.

Tükenme hali için, fotoğraf üzerinden "istişare heyetimiz" 24 saat hazırdır efendim

Eski 22-09-2008, 15:23   #646
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Saksısını yeni değiştirip büyüttüm,çok olumlu tepki verdi.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 15:35   #647
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Yanlardan ok gibi uzayıp gidenlerden çelik almayı düşünüyorum,ancak lider dal ya oluşamadı ya da cinsi böyle.Çiçeğini temmuz ayında 2 tane açmıştı,katmerli ve mis kokuluydu

Düzenleyen Lonicera : 18-01-2011 saat 12:26 Neden: **** düzeltme
Eski 27-09-2008, 16:55   #648
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Sayın Lerdemir, (hocam) yeni bir gardenya aldım beni çok heveslendirdiniz. Toprağı konusunda ne yapmalıyım torf yeterli midir? Bu aşamada saksı değiştirmek çiçeğimi memnun eder mi? yoksa strese mi girer? Birde boyu bir karışın yarısı kadar olmasına rağmen üzerinde çiçek tomurcuğu var. Nem için nilüfer kovamın yanına koydum şimdilik sizce uygun mu?. Ya da havaları soğuması ile birlikte odanın sıcaklığı ile dışarının sıcaklık farkından dolayı balkon camları su içinde sürekli ve yüksek nemli bu yeterli midir?

Eklenen Resimler

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 00:27   #649
Ağaç Dostu

Sevgili Lonicera,

Bence yanlardan aşırı uzayıp çıkıntı yapan dallara izin vermeyin.

Bitkinizin taç kısmının izdüşümünün dışına çıkma eğilimi gösteren dalları, hayali kürenin dışına çıkmaya yeltendiği noktadan budayın. Genel biçimi ile gözünüze daha hoş görünen bir bitkiniz olacaktır.

Bir süre sonra, zaten bitkinizin sizin budamalarınıza nasıl cevap verip şekilleneceğini anlayacaksınız.

Yalnız, budama yapmadan önce bitkinize kısa bir açıklama yapıp o işlemi ne amaçla yaptığınızı anlatın, canını acıtacağınız için -eğer gerçekten üzülüyorsanız- özür de dileyin.

Ben öyle yapıyorum. Şimdilik biçimlendirme işi güzel gitmekte...

Bu arada, bitkinizin yaprakları ne güzel ışıl ışıl görünüyor maaşallah... Yalnız, alttaki fotoğrafta, bitkinin tam göbeğinde, ortasında duran yaşlı yaprakta ana damarın rengi açılmış, damar araları koyu renkte kalmış gibi görünüyor. Öyle mi? Ya da başka yapraklarda da benzeri bir durum var mı?

Eski 28-09-2008, 01:12   #650
Ağaç Dostu

Sevgili eylems,

Organik maddece zengin bir harç ile bir boy büyük bir saksıya aktarın. Yapı marketlerden humuslu toprak alıp yeni saksıya onunla geçirebilirsiniz. Ya da bu başlıktaki veya ilgili olabilecek başlıklarda tavsiye edilen harç karışımlarından yapmaya çalışabilirsiniz -Mine Pakkaner'in kolay karışımları vardı-

Saksı dibinden taşan kökler var ise de hafifçe o kökleri uçlarından budayın.

Sulamayı az yapın. Zaten bitki susasığında tomurcuklarını veya en üst sürgünlerini eğecektir. Merak etmeyin sularsanız 1 saat içinde yine eski tazelik ve diriliklerine kavuşuyorlar.

Fıs fıs yaparken de çiçeklere değdirmemeye çalışın -elinizi çiçeklere siper edebilirsiniz-

Sizin bitkiniz ithal gardenya. O yüzden şimdi onun harcının içi sırf köktür. Şu saate kadar besinini dışardan/yapraktan veriyorlardı. Bitki bundan sonra haliyle aç kalacak ve çiçek dökecek. Bu yüzden dengeli bir gübre verin talimatnamesine uyarak; hatta daha az dozlarda ve daha seyrek zamanlarda.(Ör:N-P-K 20-20-20 bir gübre). Bu mevsimde gübreleyecekseniz kışın iç mekana alacaksınız demektir. Zaten İstanbul şartlarında kışı dış mekanda atlatamayacaktır.

Boyuna bakmıyor artık. Profesyonel üreticiler öylesine bakım ve kimyasal destek programları uyguluyorlar ki, neredeyse tohumlarından bile doğrudan çiçek açacaklar

Nem için genelde spreyleme ile yaprakları nemlendiriyoruz. Ya da evvelki sayfalarda benim fotoğraflı naylon poşet uygulamamı inceleyebilirsiniz...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylems Mesajı Göster
Sayın Lerdemir, (hocam) yeni bir gardenya aldım beni çok heveslendirdiniz. Toprağı konusunda ne yapmalıyım torf yeterli midir? Bu aşamada saksı değiştirmek çiçeğimi memnun eder mi? yoksa strese mi girer? Birde boyu bir karışın yarısı kadar olmasına rağmen üzerinde çiçek tomurcuğu var. Nem için nilüfer kovamın yanına koydum şimdilik sizce uygun mu?. Ya da havaları soğuması ile birlikte odanın sıcaklığı ile dışarının sıcaklık farkından dolayı balkon camları su içinde sürekli ve yüksek nemli bu yeterli midir?

Eski 28-09-2008, 06:39   #651
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn lerdemir herşeyden önce ilginize çok teşekkür ederim.Bahsettiğiniz yapraktaki renk açılma tespiti doğru,ancak sadece tek yaprakta sözkonusu.Dediğiniz gibi yandan fırlayan dallara izin vermeyeceğim ama çoğaltmak için kullanırım diye kıyamadım.Şimdi kesip koysam bakımını yapamam diye erteliyorum.Artık kısmetse önümüzdeki kış bitiminde iyi bir budama yapacağım.

Eski 28-09-2008, 13:42   #652
Ağaç Dostu

Çelik ile köklendirme konusunda haklısınız; bekler, dal gelişince budayıp köklendirirsiniz.

Ortalama 24-25 derece ortam ısısını sağlayabildiğiniz herhangi bir dönemde bence bunu deneyebilirsiniz, tabi yarı odunsu çeliklerle -çok taze çeliklerle değil-.

Eski 28-09-2008, 16:39   #653
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Peki Sn lerdemir,aklıma başka bir şey geldi.Tabi mümkün mü bilmiyorum.Şimdi ben seneye budamaya karar verdiğim yan dalları,tüm bitkiyi de kaplayacak şekilde ortadan iple bağlasam,acaba yana değil de yukarıya doğru bir şekil alabilir mi?Ya da ne bileyim,bonsai'lerde şekil vermek için kullanılan tel ile yukarı kaldırıp o şekilde bıraksam nasıl olur?

Eski 29-09-2008, 23:16   #654
Ağaç Dostu

İlginç bir fikir! Neden olmasın?

Yalnız, dallar odunsulaştıktan sonra bu tellemeyi/bağlamayı yapmak yerine, daha dallar kalıcı şekil almadan bu işlemlere başlasanız daha kolay olmaz mı?

Aslında, bu benim hiç bilmediğim bir uygulama. İyisi mi bonzaici ustalarımızdan görüş almalı

Not: Bu dediğinizi ben Kıbrıs Limonumda yapmıştım. Dalları istediğim şekilde yönlendirdim, oldu. Bence siz de bonzaici ustaların da yönlendirmesi ile bir deneyin. Bir de sizin uygulamanızı fotoprafları ile takip etmiş oluruz, ne dersiniz? Güzel olursa heğimiz yaparız, olmazsa da birimizden birinin çeliklediği bir gardenya ile yeniden sıfırdan başlarsınız

Eski 30-09-2008, 07:49   #655
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Hemen başlayacağım o zaman.Sonuç kötü olursa yenisinin de garantisini aldık daha ne olsun yani.

Eski 30-09-2008, 20:38   #656
Ağaç Dostu

Haydi o zaman.

İlk uygulama fotoğraflarını bekliyoruz...

Eski 01-10-2008, 11:40   #657
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Biraz acele oldu ama fikir alma açısından hemen uygulamaya koyuldum.Amacım bonsai yapmak olmadığı için fazlaca emek sarfetmedim.Bakalım önümüzdeki bahara tellerini çıkardığımda şekil almış olacak mı?
İlk 2 resim şekil vermeden önceki hali,sonrakiler ise tel ile toparlayıp son şeklini verdiklerim.Tahminimden daha iyi oldu,ip ile tamamını ortadan bağlayıp bıraktığım çok kötü görünüyordu.Ana gövde üzerinden yanlara doğru çıkan 2-3 dal daha vardı,çok küçük ve yumuşak oldukları için onlara dokunmadım şimdilik.

Eklenen Resimler

Eski 01-10-2008, 12:00   #658
Ağaç Dostu

Budamadan şekil vermek açısından alternatif bir deneme olmuş oldu böylelikle. Bakalım önümüzdeki dönemde ne gibi bir gelişme gösterecek.

Şimdi burada bizlerin tercihi (amacımız) daha ön plana çıkıyor.

Sizinki gibi, mevcut fazlalık oluşturan dalları, genel görünüşü bozmayacak yerlere yönlendirmekse, bu uygulamanız amaca hizmet edecektir kanaatimce; ancak benim kafamdaki gibi dolgun bir biçim alarak kontrollü büyümenin aksine, mevcut dal ve kolların uzayıp gitmesine neden de olabilir mi diye kafamdan geçirmiyor değilim...

Zira ben, göbekten de dolgun bir biçim sağlayabilmek için bir süre tüm tepe sürgünlerini daha büyümeden minik bir çakı yardımı ile kopartmıştım. Bu yöntemle, bitki daha alttan yeni sürgünler vermeye dönmüştü. Şimdi daha esnek bir anlayışla, yukarıya ve hafifçe yanlara doğru daha kontrollü bir büyümeye izin vermekteyim...

Hayırlısı ile kıştan çıkıp bahara geldiğimizde karşılıkı bakarız gardenyalarımıza artık

Eski 06-10-2008, 23:08   #659
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2008
Merhabalar, ben de yaklaşık 2 aydır gardenyamı yaşatmaya çalışıyorum. Koçtaştan almıştım, ilk aldığımda üzeri tomurcuk ve yaprak doluydu. Tomurcuklardan hiçbirisi açmadı ki şu anda açmasından çok en azından ölmesin diye uğraşıyorum. Bu konudaki tüm mesajları okudum fakat benim zavallı gardenyama uygun durum veya çözüm bulamadım o nedenle yardımlarınızı rica ediyorum. Hala yeni yapraklar çıkartıyor fakat resimde de görüldüğü gibi yapraklar büyüyemeden ölüp gidiyor, aynı şey tomurcuklar için de geçerli. Yeni tomurcuk veriyor fakat büyüyemeden düşüyorlar, tomurcuklar düştüklerinde koptukları yere bakıyorum hamur gibi yumuşak bir hal almış oluyor. Diğer resimde de halka içine aldığım yerde çok küçük de olsa örümcek ağına rastladım fakat hiç bir yerde bunu yapmış olan örümceğe rastlayamadım. Limon tuzu ve saçıkıbrıs vermeyi de denedim, yerini değiştirdim, toprağı kurumadan sulamamaya özen gösteriyorum, bunun dışında yapabileceğim birşey var mı veya bir yerde yanlış mı yapıyorum, gardenyamın sorunu hakkında bir fikri olan var mı acaba? Şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

elise Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 15:26   #660
Ağaç Dostu

Tamamı kararmış yapraktaki görüntü besin fazlalığından yanmış gibi bir görüntü veriyor; acaba fazla mı gübrelediniz? Aşırı azot mesela?

Ayrıca, ağ da gördü iseniz, acele bir akarisit uygulamanız gerekebilir.

Ben görüntülerden tam emin olamadım; yine de teknik uzmanlığı olan bir üyemizi yardıma çağırmamız çok iyi olur.

Benim bir iki kere başıma sizinkinden daha hafif bir durum gelmişti, hemen akarisit uygulamış, ardından da fungusit ile muamele etmiştim. Bir kez de aşırı azot yakması sonrasında ise aşırı su ile toprağı yıkamıştım.

"Kurumadan sulamıyorum" demişsiniz ancak, bunu nasıl tayin etmektesiniz? Serçe parmağınızı birinci boğumuna kadar toprağa soktuğunuzda nem hissediyorsanız, henüz sulamak için erken demektir. Bir de, bitki gerçekten suya ihtiyaç duyduğunda en tepe sürgünleri hafifçe boyunlarını bükmeye başlar. Bence bir süre bu yöntemi deneyerek sulamayı denemelisiniz. Zira, tomurcukların tarifinize göre düşmesi de doğrudan aşırı su etkisini çağrıştırıyor benim tecrübe ettiğim kadarı ile.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024