agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=339)
-   -   Dut (Morus Sp.) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=660)

habibe 04-12-2008 14:59

Haklısınız bluecrop, hala üzerinde dut var.
"Azar azar ve sık sık yapılan organik gübreleme ve budama meyve verim periyodunu uzatmakta " demişsiniz. Bunu biraz daha detaylı yazabilir misiniz?.

serdar1 04-12-2008 15:40

Bende bulunan kara Dut ağacını keşke fotoğraflasaydım artık dut ve yaprağı kalmamıştır.Eylül ayı sonuna kadar Ağaçta dut verimi vardı. Tadı da aynı Böğürtlene benziyor normalde bizdeki dutlar Temmuz ortasında tamamen olgunlaşıp biterler, oldukca iri ve enli bir ceşit dut verimi vardı nasipse seneye fotoğraflarız.

nariçi 04-12-2008 15:48

Eklenti 40814
Karadutun yapraklari boyle olmuyor degilmi arkadaslar?[/QUOTE]

Sayın maydonOz, Buna benzer yapraklar salkım siyah dutta yaz sonuna doğru oluşuyor. Bizde var. Aslında normal yaprakları oluyor. Yaz sonuna doğru fazla uzayınca loblu (parçalı) olmaya başlıyor.

serdar1 04-12-2008 15:52

Evet aşılanmamış yabani dut ağacının yaprakları gibi yukarıdaki fotoda ki dut ağacı.

bluecrop 04-12-2008 21:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi habibe (Mesaj 326734)
Haklısınız bluecrop, hala üzerinde dut var.
"Azar azar ve sık sık yapılan organik gübreleme ve budama meyve verim periyodunu uzatmakta " demişsiniz. Bunu biraz daha detaylı yazabilir misiniz?.

Kısaca ifade etmem gerekirse ; bitkiye meyve hasadından sonra budama ve gübre uygulaması yaparak bitkiyi ikinci ürüne teşvik etmek...

http://www.agaclar.net/forum/showpos...2&postcount=43

nariçi 24-12-2008 21:43

Bu başlıkta dut konusu epeyce geniş ama karışık. Bilimsel yaklaşımlarda var yanlış veya çok basit bilgilerde. Ben uzman değilim ama dut türleri ayrı başlıklarda olsa daha iyi olacak gibi. Anadolu'nun ana meyve ağacına bir başlığa sıkıştırmak bedava meyve veren bu kıymetli ağaca yakışmıyor. Ben isterdim ki şimdi Urumtut (urmutut) başlığı da olsun. Karadut en meşhur edebi değeri "karadut" şiiri ile Bedri Rahmi'de şöhret bulmuştur. Diğer taraftan bektaşilik kültünde de önemli yeri vardır. Elbette benim hatıralarımda da.

nariçi 31-12-2008 18:21

Karadut bizim memlekette özel bir kıymete sahiptir, Bazı karadutlar koyu kalın ve büyük yapraklı olur, urmu tut deriz. Meyveleri (dutları) sapından zor koparılır, yerken eleriniz üstünüz kana boyanmış gibi olur. Geçen yıl bilek kalınlığında aşılanmış bir dut geldi, diktim biryıl geçti ertesi yıl kurudu. aşıdışında çıkan sürgünleri yazın kestiğim için kuruduğunu söylediler. Bu yıl yine aşılı bir karadut gelecek, iki tane de salkım karadut var. Bir tane de beyaz dut gibi ama siyah. Onun adını bilmiyorum.

brody 29-01-2009 11:35

Dutta ( normal beyaz dut) çelikle üretim nasıl oluyor? Ne zaman, nasıl çelik almalı?

Polen 31-01-2009 21:50

Elazığ yöresinin çok ufak beyaz dutları var ki; şeker mi şeker bal mı bal !

muammer74 19-02-2009 14:51

bodur dut varmı

kopshtar 19-02-2009 18:24

En bodur dut ters dut bildiğim kadarıyla.
Avusturalya siyah dutu da avustralyada cüce dut olarak biliniyor.

erdenaycincin 30-03-2009 00:05

dut...çocukluğumun aşkı hey gidi heyyyy bahçemizde çok yaşlı bir dut ağacımız var(gözümüz gibi bakıyoruz) tahminlerimizce 250 ile 300 yaşları arasında rahmetli babaannem(babamın babaannesi .2006'da 90 yaşında kaybettik)çocukluğunda bu ağaca çıkıp inemediğini ağacın görüntüsünün aynı o günki gibi olduğunu anlatırdı.babaanneciğimle çoğu kez aynı kaderi yaşamıştım:)ağacı dedesinin babasının **** dedesinin dedesinin diktiğini söylerdi.dut beyaz renkli tabiri caizse parmak gibi aşırı tatlı değil yani iç baymaz.fotoğraflarını müsait bir zamanda sizinle paylaşmak isterim.hey gidi koca dutum hey dili olsada anlatsa derler ya işte bizimkide öyle bir ağaç.selam ve sevgilerimle

Güngör 02-04-2009 16:23

dut yrtiştiriçiliği ile ilgili bilgi ve tecrübesi olan abim varsa lütfen beni bilgilendirsin
.

kuyucu 03-04-2009 08:26

Benim yetiştiricilik bilgim yok ama hemen hemen Dut' tan başka bir ağacı olmayan bir köyde büyüdüm ve şu anda da en büyük hobilerimden birisi. Dünyanın değişik ülkelerinden değişik değişik türleri ülkemize kazandırmak için çalışıyorum. Konu ile ilgili değişik kaynaklardan, üreticilik ve türlerle ilgili teknik bilgileri toparlamaya çalışıyorum. İnşallah 1 ay içersinde dünyadaki dut türleri ve yetiştiricilik bilgilerini isteyen arkadaşlarla paylaşacağım.
iyi günler

erdenaycincin 11-04-2009 20:22

s.n güngör dut nazlı bir ağaçtır ancak tutttuktan sonra asırlara meydan okur.torflu ve killi toprakları sevsede birçok toprak çeşidine de rahatça adapte olur.aşısını tutturmak çok zordur ben birtürlü başaramadım.onun için aşılı fidanlar temin etmenizi öneririm.dünyada ve ülkemizde birçok dut çeşidi var eminimki, Muşda da kolaylıkla yetişebilicek bir dut çeşidi vardır başarılar dilerim.

kaktüs 14-04-2009 09:58

Selamlar

Dut en sevdiğim meyvelerden biridir. Taşındığım evin sınır komşusundaki terkedilmiş müstakil evde, devasa beyaz dutlar vardı. Dutların dalları benim evin 2. katının camına kadar ulaşmıştı. Geçen yazı pencere ve balkonlardan dut yiyerek geçirmiştim.

Ama ne yazık ki o bahçe de o eski evde yerini apartmana bırakmakla meşgul. Apartmanın kurulu alanını hiç etkilemediği ve etkilemeyeceği halde ilk iş dutları kesmek oldu :( Bu seneyi dutsuz geçireceğim sanırım.

Bir yandan da bir ses 1-2 meyve fidanı dik kendi apartmanının bahçesine hiç değilse dikili fidanın olsun diyor. Acaba dutlardan seçsem mi diye düşünmüyor değilim. Meyvesini görür müyüm o ayrı. Dut fidanına fidanlıklarda da rastlamadım. Genellikle erik var. Çeşitli dut fidelerine nereden ulaşabilirim?

Bodur cinslerin daha erken meyve verdiği söyleniyor. Dutun da böyle bodur türleri var mı?

kaktüs 14-04-2009 10:38

http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=2654

Bu resimdeki dut ağacı, dutun hangi çeşiti? Böyle aşağı doğru dalları olanlar görüyorum kimi zaman büyük kimi zaman küçük.. Bunlar ayrı bir dut çeşidi mi? Budamayla mı oluyor?

erdenaycincin 15-04-2009 10:27

s.n kaktüs bu farklı bir dut çeşidi değildir tüm dut çeşitlerinden yapılabilen ters aşı yöntemiyle dallar aşağıya doğru uzar.genelde peyzaj için kullanılan bir yöntemdir.meyve verimi çok kaliteli olmaz.

kaktüs 15-04-2009 14:12

Cevabınız için teşekkürler erdenaycincin

Verimini bilemem ama toplaması kolay görünüyor :)

k0900 27-04-2009 23:43

Dutun Tıbbi Etkileri
Dr.Dt.Gülnur Esma GÜRLER
Ağız,Diş,Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı

İpek böceğinin tek besini olan dutun yaprakları birçok tıbbi etkiye sahiptir.Beyaz dut ağacı geleneksel Çin tıbbında hemen hemen bütün kısımlarıyla şu veya bu şekilde kullanılmaktadır.(1,2) Örneğin odununun külleriyle şeftali ağacından elde edilen reçinenin karışımı Taocu tıpta 'Ölümsüzlük Hapı' diye adlandırılıyor.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=14522

kaktüs 28-04-2009 07:58

Özellikle hep "siyah" dutların yararlarını anlatırlar. Böyle bir bilgi iyi olmuş

Selahattin Yılmaz 28-04-2009 08:11

Morrus pendula

kaktüs 28-04-2009 10:52

Morus pendula beyaz dutun latincesi mi?

k0900 28-04-2009 10:58

Kirazın bir diğer önemli özelliği peklik (Kabızlık) giderici olmasıdır. Bu konuda halk arasında söylene bir söz oldukça dikkat çekicidir. Kiraz dermiş ki; “Arkamdan dut gelmese, ben yapacağımı bilirim”. Yani dutun meyvesi de kirazın tam tersi ishali önlemekte ya da peklik yapmaktadır.

Kaynak http://www.afyonkarahisar.gov.tr/markalar/sucuk.asp

feriha 28-04-2009 13:18

Alıntı:

Meyvesini görür müyüm o ayrı. Dut fidanına fidanlıklarda da rastlamadım
.

Sn Kaktüs benim bu yıl Cengiz bey den aldığım terasta saksıya diktiğim küçük

beyaz dut fidanım ilk yapraklarıyla birlikte meyvede..

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15214

kaktüs 28-04-2009 13:33

Yoksa yoksa

Avusturalya dutunun beyazı mı?

feriha 28-04-2009 13:36

Hayır.. Henüz değil.. Cengiz bey satışa koymadı beyaz Avusturalya dutunu daha.

Bu normal beyaz dut fidanı;)

şahabettin 14-05-2009 21:11

sizin tarifinize göre: karadut-ekşikara dutu olarak bilinir.Tokat erbaa da ben bunun yetiştiriyorum. Almak isterseniz muh-26@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz..

bahtiyar02 20-05-2009 23:10

1 Eklenti(ler)
sevgili dostlar güney doğuanadolu bölgemizde ve Adıyamanda benim bildiğim 3-4 çeşit beyaz ve 2-3 çeşit siyah tut var.ilimizde birçok bahçeli evde hatta kaldırımlara dahi ekili aşılı veya aşısız dut türleri vardır.en güzeli yöresel ismi olan urmu dudtur.Özellikle G.Antepte özellikle yazın bu tür dudun suyu içecek olarak satılır. http://www.gaziantep27.net/?id=18772&habertip=1
Merakımdan Avusturalya dutunun met edilmesi.oysa kendi ülkemizde bir çok meyva çok değişik türleri var zaten.Avusturalya dutunun bu bölgemizde pek tutulmadığını biliyorum.meyvası urmu dut ve diğer beyaz dut türlerine göre az şeker oranlıdır.Urmu dut beyaz dutlara göre daha geç olgunlaşır sağlık açısından çok tercih edilir.ham meyvası pempe ve çok ekşi ve serttir. sanki limon yemişsiniz;) tam olgunlaşınca koyu siyah renk alırşeker oranı çoğaldığı gibi çok az oranda ekşimtrak bir tat oluşur.evet dut ağacı gerçekten çabuk büyüyen türden bir meyva ağacıdır.dut meyvası yere düşse nemli toprakta özellikle kendi kendine yetişir. parmak dut dediğimiz dut türü 3-4cm uzunluğunda 1-1,5cm kalınlığında olan meyvası çok şekerlidir. Tut ilçemizde ve bildiğim kadarıyla Malatya ilinde dut pekmezi ve pestili yapılmaktadır.

http://www.adiyamanhaber.com/b/modul...ticle&sid=3908 .saygılar

k0900 20-05-2009 23:42

Sn. Bahtiyar, ben Av. dutunun ilk meyvesini tatdım, ancak ağaçcık okadar küçüktüki, herhalde 2 veya 3. meyvede tad alırım diye düşündüm.

Değişmeise size hak veriyorum, tatsız, tuzsuz birşey.

Dutu biihassa karadutu çok seviyorum.

Bu parmak dutu temin konusunda bilginiz varmı?

bahtiyar02 21-05-2009 19:26

Sevgili k0900.. bende dut meyvalarının olgunlaşmasını bekliyorum.çevremide ayrıca gözlemliyor araştırıyorum.aşı için şimdiden kalem ayarlayacağım;) Annemin evinin önünde kaldırıma ektiği bir dud ağacı var iki aşılı biri urmudut diğeri iri beyaz dut türü. o garanti ama diğer tür dediğimi ve gönlümünde olan barmak dut.tesadüf bir arkadaşım şuan yanımda ona sorduğumda var olduğunu ve hatta aşı kalem ve fidan sözünü aldım.bu arada bir adet fidan sizin için aşılamaya çalışacağım. birsüre beklemeniz dahilinde size yollarım.
saygılar.

k0900 21-05-2009 19:53

Bahtiyar bey, ohalde dutlarım size emanet :)

Nezaman isterseniz (zaman sınırı yok) karşı ödemeli herhangi bir kargoyla gönderirsiniz.

Bitlis, Hizan'dan karadut çelikleri getirttim, tuttırabilirsem sizin güzel bahçenize hediye edecem.

Tutmazlarsa, şu anda iyi durumda gözükmüyorlar, Erba'dan temin edecegim dutla telafi ederim.

Teşekkürler. Sağlıkla kalın.

bahtiyar02 22-05-2009 10:49

çok teşekkür ederim.bundan emin olabilirsiniz. saygılarımla,

k0900 28-05-2009 00:07

1 Eklenti(ler)
Sizin çelik tutacak gibi, bugün bionemlede tanıştı :)

buzlu badem 16-06-2009 20:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi erdenaycincin (Mesaj 400358)
s.n kaktüs bu farklı bir dut çeşidi değildir tüm dut çeşitlerinden yapılabilen ters aşı yöntemiyle dallar aşağıya doğru uzar.genelde peyzaj için kullanılan bir yöntemdir.meyve verimi çok kaliteli olmaz.

Zannımca yanlış bilgi verdiniz ve kimse düzeltmemiş bu tür salkım dut olarak geçer ve tabiyeti böyledir ters aşı vs yoktur. Yanlışım var ise düzeltiniz.

bari 20-10-2009 18:37

4 Eklenti(ler)
Çok çeşitli dut türleri var. Hepsi ülkemize kazandırılmayı bekliyor...

Samsunlu55 20-10-2009 22:43

Haklısınız...

k_donmez 08-05-2010 21:11

1 Eklenti(ler)
Geçen yıl diktiğim dut ağacı güzel yapraklandı. Meyveleri de çok bol olacağa benziyor. Geçen yıl toplam 50 tane kadar meyvesi olmuştu. Bu yıl mahsul bol olacak.:p

nariçi 08-05-2010 21:41

Ben çocukluğumdan hatırlıyorum, bir çok çeşit vardı, şimdi onları göremiyorum. Bazıları beyaz ama kıllı, bazıları beyaz, bazıları kırmızı küçük bazıdutlar da beyaz gibi ama siyah bazılarıda sapından kopmayan siyah urum dut. Buna belki de rum dut deniyordu ama kelime bozularak böyle denmiş olabilir. Unutmazsam fırsatını bulursam yaşlılardan mahalli dut isimlerini öğrenmeye çalışacağım.

k_donmez 21-05-2010 20:16

2 Eklenti(ler)
118 nolu mesajımdaki dutun meyveleri kızarmaya başladı. Bahçede dikmek üzere çelik aldığım beyaz dutta ise saksıda beklerken çıkan 4 yaprağına rağmen 5 tane dut var.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024