agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2009, 17:31   #4951
Yeni Üye

ARER's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Dede menekşeler

Merhabalar
Sayın Hatıpüzüm ün sorusu arada kalmış.
Bu tip paylaşım ortamlarında sadece bilgi yayını gibi yazılar olursa çok faydalı olmaz ve forumun şekli değişir.

Amaç, bence katılımcıların hangi seviyede olursa olsun soru ve paylaşımla katılımları. Okuyarak yola çıkmak mümkün ancak bunlar nasihat gibi kalır.

Hep böyle büyüdük. Onu yap,yapma. İşin ucuz yanı. Ama tecrübeler yaşandıkça bedeli ödendikçe kullanılır oluyor.

Burada da yapılacaklardan ziyade yanlışlarımızı ortaya çıkarmak ve yanlışlardan ders almak en ucuzu. Yazılanların değerlisi tecrübeyle gelenler. Olumlusu olumsuzu.

Sorular basitte olsa başkalarından beklemeden verebileceğimizi yansıtmak. Sadece bilgi yayınına dönerse, insanlar sormaktan cevaplamaktan çekinir ki o zaman burası ansiklopedik bilgi yeri olur. Hoş değil.

Bu sepeple soruların farklı farklı yanıtlanmasını önemsiyorum. Bu kuyruk formundaki yazışmada ezilen sorular olacaktır. Önüne geçmekte katılımdan geçer, bildiğini paylaşmaktan geçer. Az çok.

Uzatmadan yaşlı menekşelerle ilgili görüşümü yazayım.

Gezelim görelim programıydı sanırım, doğuda bol çocuklu bir vatandaşla röpörtajda çocuklarının adını sorar programı sunan. Etraftan 3-5 ini bilir bir ikisinde takılır.
Bizim de çelikledik, saksı değiştirdik böldük derken. Kim ne karışıyor. Zaman içinde numara isim (ayşe,Üsküdar..) gibi etiketlesek de ipin ucu kaçıyor.

Menekşelerinize bakmaya gelen de size bir başka bakıyor, bu da başka bir caydırıcı durum. Elinde üç beş menekşesi olan yaşını bilebilir, büyükçe saksıda az ışıkta yavaş büyüyen dengeli açan menekşeler uzun yıllar gider.

Ancak budandıkça yerelmasına dönen gövdeli menekşeler bir süre sonra görüntüsel ve açma bakımından kötüler. Ben de de bunlar durmaz.

Uzamasın, ilerde baba diyen kaktüsü anlatırım. Birbirlerinden etkileniyorlar. Hasta ve yaşlılara şans tanımamak lazım.

Arkadaşlar kürdan yöntemini resimli görmek istemişler. Şu an bir tane kürdanlı var. Yarın bir tane eğitim için feda edip 3 foto çekeceğim. Bu sadece sapsız yaprak olursa kullanılacak yöntem. Ancak netice güzel.

Saygılar

Düzenleyen Sevilay : 05-12-2009 saat 20:14 Neden: Paragraf
ARER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 17:44   #4952
Ağaçsever

çiğdem86's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2009
menekşe çoğaltılırken yapraklarının tamamımı dikiliyor topraga yoksa yaprak saplarını kopartmakmı gerekiyor..
ben bir kere saplarıyla birlikte diktim hiç biri tutmadı..
hangisi doğru yöntem:?

çiğdem86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 17:50   #4953
Yeni Üye

ARER's Avatar

Hüzün ün yaprakları.

Merhabalar,
Sn Hüzün ün yapraklarına kritik yapmam çelikleme konusunun altına geldiği için faydalı olur düşüncesindeyim.

Sadece yeni kopan yaprakları direkt toprağa çelikleyiniz.
Uzun süre önce kopan yapraklar illa topraksa o kadar su ile olmaz çamur yapacaksınız.

Suya alınmalıdır ki yaprak kendini toplasın. Suda dirileşince illa topraksa o zaman alınız.

Uzun yoldan gelen diğer değişle koparılıp bekleyen yaprağın ucundan biraz koparılmalıdır. Hava alan bozulan dokulu yeri uzaklaştırmak lazım. Suyu görmeliyiz.

Ayrıca kısa saplar uzun saplar aynı yere dikilmez. Çünkü aynı sulama yapılmamalı.Uzuna çok kısaya az.

Saksıdaki menekşe takviyeli veya çok iyi ortamdan gelmiş.Sizin evi sevmeye bilir. Süpriz olmasın.

Yarım koparılan saplarda dipden kesilmeli, gereksiz su tutar dibinde çürürken gövdeyede zarar verir.

Saygılar

Düzenleyen Sevilay : 05-12-2009 saat 20:16 Neden: Paragraf
Eski 05-12-2009, 18:00   #4954
Yeni Üye

ARER's Avatar

Sn. Çiğdem86
Biraz yukarıda çelikleme masalı yazdım. Yetersiz kalmış demekki. Yaprak küçük sap uzun olursa bu iş olmaz.

Koparınca dibinden (4 .maddedeki gibi) ucundan tutacaksınız. Sopa gibi durmuyorsa o yaprak olmaz. Yanlış kopardınız.
Zaten o yaprak sapı koyulaşmıştır fazla su tutuyordur.Çekince pat diye gelir.

Dogru yaprak düzenli sulama yüzde yüze yakın sonuç verir. Siz su da köklendirip öyle deneyin derim.(Saplı)

Saygılar

Düzenleyen Sevilay : 05-12-2009 saat 20:16 Neden: Paragraf
Eski 05-12-2009, 20:11   #4955
Ağaçsever

çiğdem86's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ARER Mesajı Göster
Sn. Çiğdem86
Biraz yukarıda çelikleme masalı yazdım. Yetersiz kalmış demekki. Yaprak küçük sap uzun olursa bu iş olmaz. Koparınca dibinden (4 .maddedeki gibi) ucundan tutacaksınız. Sopa gibi durmuyorsa o yaprak olmaz. Yanlış kopardınız. Zaten o yaprak sapı koyulaşmıştır fazla su tutuyordur.Çekince pat diye gelir. Dogru yaprak düzenli sulama yüzde yüze yakın sonuç verir. Siz su da köklendirip öyle deneyin derim.(Saplı)
Saygılar
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Söylediğiniz yöntemi deneyeceğim.
Tekrar teşekür ederim.

çiğdem86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 21:37   #4956
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
Sn. ARER, bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.
Pembe menekşem umarım yeni yerini sever.
Evdeki tek menekşem, aldığımda henüz açmamıştı, evimde açtı, 3 hafta kadar çiçekli kaldı ve çiçekleri soldu. Ben de sizin dediğiniz gibi onu karanlığa hapsettim, 3 gün sonra üzerini açıp yeniden çiçeklenmesini bekleyeceğim.

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 23:10   #4957
Yeni Üye

ARER's Avatar

Karanlık cezası

Sayın Hüzün,
Karanlığa alma yazımı tekrar okursanız, bunu sadece sürekli yaprak verip marul gibi büyüyen menekşeler için tavsiye ettim.
Sizinki açmış ve çiçeksiz kalmış.

Biraz daha detaylı yazayım. Canlılarda olmazsa olmaz şart stressdir. Eustress ve distress. Yararlı ve zararlı diye ayırabiliriz.

Biri büyüme,eş tutma su bulma yani yaşama güdüsünü tetikleyen eustress dir. Kaçma saklanma yem olmama,iş kaybetme,hasta olmama korkusu bunlardır.

Distress ise, gelişimi çevre ile psikolojik başlayıp fiziksel bozulmalara ve sonunda ölüme kadar giden distressdir. Bitkilerde ise baharın gelişi uyanma, kışa hazırlanma hep bir tetiklenme ile olur. Gün ışığı ve hatta gezegenlerin dizilişi çiçek açmayı tetikler.

Beraberliğimiz sürerse yazın resmini koyacağım soğanlı bir çiçek etrafınızda iklim ne olursa olsun var ise aynı anda aynı konumda açmış veya tomurcuk olacaktır.
Yani turfandası yok. Eş zamanlı açım var.

Çeşme-İstanbul-Niğde ve Orta Asyada aynı anda açtılar.(Test ettım.)

Böyle bir dengeler zincirinde iş yürürken karanlığa kapatma büyüme sürecine dur demek şaşırtmak anlamında bir oyundur. Büyüme yapraklanma şeklinde olduğu gözlemle sabitse. Karanlık ne yapacak, tabiri caizse el frenini çekecek ve büyüme ışıksız duracak.
Tekrar ışığa koyunca çiçeğe dönecek beklentisidir.

Aynı şekilde kışın kaktüsleri ısı müsaitse sıcak odada susuz ve gün ışığını uzatmak için tepe lambası ile açtırmak, çöpçü tabir edilen akvaryum balıklarının akvaryumuna bir iki buz kalıbı atmakla üremeye zorlamak mümkündür.

Doğal ortamlarında kaktüsde gün uzun su yok, balıkta nehirde baharda dağlardan gelen buz var. Yaptıklarımız aslında birer doğal ortam simülasyonudur,taklididir.Doğasına benzetmektir.

Saygılar

Düzenleyen Sevilay : 05-12-2009 saat 23:36 Neden: Paragraf
Eski 06-12-2009, 12:50   #4958
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
menekşede toprak istegi ve sorunlar?

Arkadaşlar ve sevgili ARER, Orta Asya dan sonra seni burada görmek güzel Menekşeler konusunda bu kadar bilgin olduğunu neden ben Aşkabatta bilemedim hayret
Neyse, aramıza hoş Geldin.

Arkadaşlar bu aralar, saksılarım için aldığım torf ile sanırım başım dertte. Suladıkça beyazlamalar, toprak yüzeyinde sararmalar meydana geliyor.

Sanırım ph değerinde bir sorun var. Bir kaç kez Mine hanımın önerileri doğrultusunda, beyazlama olan saksılara, litreye bir nohut büyüklüğünde limon tuzu atarak durumu düzeltmeye çalıştım.

Ayrıca yüzeyde biriken beyazlıkları dikkatlice topladim attım. Ama halen bu devam ediyor.
Arkadaşlar son 15 gündür Afrika Menekşelerimin bazılarında sorunlar yaşıyorum bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var.
Aşağıda resimlerinide sizle paylaşacağım.
Şimdiden menekşe severlerin yardımlarını esirgemiyeceklerine inaniyoum
Saygılar

Eklenen Resimler

triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 13:23   #4959
Ağaç Dostu

triple's Avatar

menekşe ve toprak sorunu2

Arkadaşlar resimlerin devamı aşağıda. Arkadaşlar menekşeler için ideal toprak karışımı ne olmalı?
Bir de bu konuda sayın ARER'in tavsiyelerini alalım.

Eklenen Resimler

Eski 06-12-2009, 13:29   #4960
Ağaç Dostu

triple's Avatar

yaprkların durumu

İşte beyazlayan yaprakların bir başka açıdan resimleri. Arkadaşlar, toplamda 7 farklı afrika menekşem var ve sadece iki saksıda bu sorunlar yaşanıyor.

Oysa tümü aynı ortamda, aynı yöne bakıyor, aynı sulama suyu kulanılıyor. Kullanılan torf da aynı. Ama iki saksıda sorun var tomurcuk açmadan kuruyor. Bolca tomurcuk çıkarıyor, açamadan kuruyor.
İkincisinde ise yeni çıkan yapraklar yeşil tonunu kaybetmiş halde, beyazlamış durumda.
Büyüteçle baktım ama herhangi bir zararlı göremedim. Sanırım toprakla alakalı bir sorun yaşıyorum.
Bu mevsimde menekşelerde toprak değisimi yapsam herhangi bir sorun yaşar mıyım?

Eklenen Resimler

Eski 06-12-2009, 13:35   #4961
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Triple yapraklarda ki beyazlaşmaya yol açan zararlı ve resimleri var. Maalesef bu topraktan kaynaklanan bir sorun değil. Bunu yapan mikroskobik emici parazitlerden mites ler...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 13:57   #4962
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Sevgili Faruk!
Söz konusu olay sadece ve sadece bir tek saksıda mevcut. Şayet böyle bir şey varsa, diğerlerine de yayılması gerekmez mi acaba ? Diğerlerinde hiç böyle birşey yok!

Eski 06-12-2009, 14:04   #4963
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Sevgili faruk! belki sayfaya koydugum resimler net degil diye sizde tam anlayamadınız sanirim.
Oncelikle yok bendeki sorunun bendeki sorun da snaki klorofil eksikligi gibi geliyor yanı yesişl renk yerine yeni cıkan yapraklarda beyazlık hakım ve cıkan yapraklar ne yazıkkı daha henuz cok kucuk
Ayrıca curume yok buyumeye devam ediyor tek sorun yeşil renk yerine beyaz renk hakim yapraklara

Eski 06-12-2009, 18:57   #4964
Yeni Üye

ARER's Avatar

Magnezyum az mı çok mu?

Merhabalar
Sorunu analiz etmişsiniz. Büyüme normal tomurcuk var. Saplar kalın zafiyet yok.Beyazlı yaprak. Toprakta birşeyler kusuyor sulandıkça, konsantrasyon yüksek.

Aslında sn.Triple klorofil sorunu var diye çözmüş olayı. Bence de. Sebebi bilindiği gibi magnezyum. Az mı, çok mu soru şimdi bu.

Magnezyumun fotoseneteze destekçi olduğunu biliyoruz. Klorofile olan etkisi ile.Yapraktaki sorunlar buna işaret. Toprakta diğer iyonlar çok ise, magnezyum yeterli olsada bitki alamaz. Tomurcuklara ve saplara bakınca toprak güçlü olabilir. Ama bu tahmin. Eğer magnezyum az ise gazsız doğal maden suyu ile sulama, çok ise korkmadan toprak değişimi. Değiştirmem derseniz toprak saksısı çevresinden köklere yaklaşana kadar boşaltıp,yeni toprak ve daha çok ışık alacak yere koymayı önerebilirim.

Saygılar

Eski 06-12-2009, 20:56   #4965
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Unhappy

buda benim...

Eklenen Resimler

ayşe gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2009, 12:42   #4966
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
25 Kasımda Praktikerden aldığım üç menekşem.
Sayın ARER, ben incelikleri farkedemiyorum, sizce sağlıklı mı menekşelerim?
Batıya bakan pencere önündeki sehpanın üzerindeler, odada ısınmak için klima kullanıyoruz yaklaşık 25 °C oluyor içerisi.

Gün boyu kapıyı açıp havalanırma yapıyorum, üçünün ortasına bir kâse içerisinde su koydum nemi sağlaması için.

Hep bu kadar çiçeklenebilmesi için bunlar yeterli mi sizce?
Şimdilik her hangi bir zararlıya rastlamadım
Suyunu alttan veriyorum, arıtılmış su kullanıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Adalet Yağcı : 07-12-2009 saat 12:44 Neden: Fotoğraf ekleme
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2009, 14:29   #4967
Yeni Üye

ARER's Avatar

Sirkeli su

Merhabalar
Adalet hanım, hepsi süperler. Çünkü sap renkleri ve kalınlıkları, yaprak renkleri dengeli büyüdüklerini, çiçekleri geçince tekrar açacaklarının belirtisi.

Anormal büyük ve aşırı yeşil yapraklılardan uzak durmak lazım.
Farklı boyda gelişmiş yaprakları olanlarda seçilmemeli.
Verilen takviyeden sonra tabiri caizse dağılıyorlar.

Sulama olayı ise ben alttan sulamıyorum, ancak bu konuda tavsiyem olamaz. Ortama göre davranmak lazım. Ortamın rutubetine bitkinin tepkisine göre karar verilir.Ama bu su bitkisi değil, aşırı köklü değil, bu alttan sulama rutubetlendirme için iyi olabilir.

İlki en uzun süre aynı çiçekli,üçüncüsü en tekrarlı açanı olacak düşüncesindeyim. üçüncünün yapraklarını ıslak bezle hafif sirkeli su ile silmekte yarar olabilir,beyazlar var gibi. Sirkeli su hem sertliğini giderir hemde az da olsa mücadele olur.

Saygılar

Eski 07-12-2009, 15:01   #4968
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Adalet Hanım, menekşeleriniz çok sağlıklı. Ben de alttan sulamıyorum. Sadece akşam sulama yapmamaya dikkat ediyorum.

Akşam sulandıklarında mantari hastalıkların oluşumu daha kolaylaşıyormuş... Ne olursa olsun hazır alınan menekşelerin bir süre sonra hastalanmalarını engelleyemiyoruz.
Bunun da her zaman savunduğum gibi hormon yüklemesinden olduğunu düşünüyorum..

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2009, 16:27   #4969
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Açıklama için teşekkürler sayın ARER, evime geleli 12 gün oldu, umarım ortama alışmışlardır.
Hemen sirkeli su tavsiyenizi tatbik edeceğim, bu gün üçünden de üçer yaprak koparttım fazla yüklü olmasınlar diye.

Sevgili Katmer, uzun yıllar menekşe yapmamak için direndim, bu sayfaya bakmak istemiyordum, ama Praktikerde sıra sıra dizilişlerini görünce kendimi tutamadım

Onbeş yıl kadar önce 25 saksı menekşem vardı, kocaman saksılarda ve çok sağlıklılardı, bir unlu bit belası hepsini aldı götürdü, bir daha menekşeye tövbeliydim aslında.

Eski 07-12-2009, 16:35   #4970
Ağaç Dostu

A-EMEL's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2009
Galeri: 127
Arkadaşlar bu menekşemde bir sorun mu var acaba..?
Ben mitesden şüphelendim ama emin olamadım..

Eklenen Resimler

A-EMEL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2009, 17:00   #4971
Ağaç Dostu

triple's Avatar

fotolar net degil o yuzden kesin biryargıya varılması bence zor

Eski 07-12-2009, 17:07   #4972
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A-EMEL Mesajı Göster
Arkadaşlar bu menekşemde bir sorun mu var acaba..?
Ben mitesden şüphelendim ama emin olamadım..
Unlu bite benziyor, bitkiniz ölmek üzere

Eski 07-12-2009, 17:09   #4973
Yeni Üye

ARER's Avatar

Sn A-Emel
Ölüyor.Çok sulama ve kötü toprak.
İkinci resim için:
Saat birdeki yaprak dipten çok su tutup turgora başlamış. Dibindeki kısım koparılacak.Sonra suya.
Saat iki deki saglam koparıp suya
Saat dörtdeki yaprak sağlam koparıp suya
Saat 11 deki de sağlam altındaki ise net görülmüyor birdeki gibiyse koparken anlaşılır çöpe
Saat altıdaki de atılabilir. Bundan üreyen yavaş büyür,olsun dersen o da suya yoksa çöpe.
Kalanlar toprağı ile çöpe.
Toparlaması için uğraşırsan netice belli değil. Formuda iyi olmaz.
Sökersen köküne bakarsan göreceksin saçak saçak kopacak. Saksının dibide sıkışık ve çamur diye tahmin ediyorum.
Saygılar

Eski 07-12-2009, 17:20   #4974
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Benim menekşelerime de bakan biri çıkar herhalde Taşıma esnasında yapraklarda kopmalar oldu onun için formu düzensiz olanlar var. Nasıl müdahale etmek lazım.

http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=36461

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2009, 17:37   #4975
Yeni Üye

ARER's Avatar

Sn. Orkun.
Maşallah diyelim. Form müdahalesi küçükten mümkün artık, açmasını seyredeceksiniz. Çukurda kalmaları sebebiyle saplar uzayacaktır. Toprak ışıksız ve de havasız kalırsa da başka sorunlar başlar. Onun için ileride sıkıntı yaşamamak için biraz saksıları yükseltmekte fayda var derim.
Saygılar

Eski 07-12-2009, 17:42   #4976
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ARER Mesajı Göster
Sn A-Emel
Ölüyor.Çok sulama ve kötü toprak.
İkinci resim için:
Saat birdeki yaprak dipten çok su tutup turgora başlamış. Dibindeki kısım koparılacak.Sonra suya.
Saat iki deki saglam koparıp suya
Saat dörtdeki yaprak sağlam koparıp suya
Saat 11 deki de sağlam altındaki ise net görülmüyor birdeki gibiyse koparken anlaşılır çöpe
Saat altıdaki de atılabilir. Bundan üreyen yavaş büyür,olsun dersen o da suya yoksa çöpe.
Kalanlar toprağı ile çöpe.
Toparlaması için uğraşırsan netice belli değil. Formuda iyi olmaz.
Sökersen köküne bakarsan göreceksin saçak saçak kopacak. Saksının dibide sıkışık ve çamur diye tahmin ediyorum.
Saygılar
Tespit doğru,tecrübeme göre yazıyorum. Toprak değışecek.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2009, 17:48   #4977
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Tamam saksı yükseltmek kolay. Tavsiye ve görüşleriniz için teşekkür ederim. Saygılarımla...

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2009, 19:45   #4978
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Galeri: 9
Daha önce sanırım 2-3 ay önce 44 yaprağı çiftleştirerek aşılama yaptığımı yazmıştım. Bunlardan 12 çifti oldukca başarılı bir şekilde gelişerek yavru verdi. 4-5 taneside diğer yaprağını safdışı ederek bireysel yaşamına bir çok yavru vererek devam ediyor. Diğerleride toprağa karışarak özüne döndü )) Şu an gelişimleri çok güzel. Ergin birer menekşe olduklarında nasıl açacaklarını çok merak ediyorum. Belkide içlerinde birleşme noktasından değil aşısız kısımdan yavru verenlerde olacaktır. Bekleyip göreceğiz bakalım. Aşağıda bu aşılı menekşelerden bir kaç örnek fotoğraf yükledim. İyi seyirler ...

Eklenen Resimler

ayşe gül beğendi.
Şener KÖKSAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 21:49   #4979
Yeni Üye

ARER's Avatar

Kürdan metodu-Nem Ölçer-Mavililer

Resim

Eklenen Resimler

Eski 09-12-2009, 00:59   #4980
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Çok teşekkürler sayın ARER.

Görebildiğim kadarıyla çeliğin dikildiği toprak oldukça nemli. En kısa sürede deneyip, sonuçları paylaşacağım.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024