agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-09-2010, 19:43   #6811
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2010
Menekseler kisin buyumeye devamedermi yoksa buyumesi durumu.Mesela benim yapraklar yavru vermemise olurmu.Kusura bakmayin boyle sorular soruyorum ilk deneyimim

Sevinay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2010, 20:19   #6812
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2009
arkadaşlar selam 1 senedir sizi takipediyor ilgiyle paylaşımlarınızı izliyorum kesinlikle süpersiniz.Daha önce bende güzel menekşelerimin resimlerini sizlerle paylaşmıştım.Şimdi çok üzgünüm yaz tatilinde 50 tane menekşe saksım ölmüş .bakması için teslim ettigim arkadaşım çok sıcak diye muhtemelen çok sulamış Saksılarımı bütün kış gözüm gibi baktıgım menekşelerimin saksılarını boş görünce kahroldum.sizler burada yeni çiçekler bulmuş ve getittirmişsiniz biz tatilciler olayı yakalayamadım bunada şimdi okuyunca çok üzüldüm.Şimdi benimde size bir bombam var arkadaşlar benimde italyadan menekşe tohumu getittirme şansım var
arkadaşım italyada ziraat mühendisi orada staj yapıyor.çok araştıran arkadaşlar italyadaki türleri resimleyebilirseniz bana hepimiz yararlanabiliriz. **** bende tür adı istiyorlar bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ingilizcesi iyi olan arkadaşlar. hoşçakalın teşekkürler.

menekşelerim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2010, 21:00   #6813
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevinay Mesajı Göster
Menekseler kisin buyumeye devamedermi yoksa buyumesi durumu.Mesela benim yapraklar yavru vermemise olurmu.Kusura bakmayin boyle sorular soruyorum ilk deneyimim
En azindan 23-25 C sicaklikta tutuldugu, 10 saat civari gunisigi aldigi surece surekli buyurler. Hatta yaza gore daha da cabuk yavru verirler. En azindan gecen kistan benim deneyimime gore.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2010, 15:49   #6814
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Sevgili nariel, isterseniz size yaprak göndereyim bayramdan sonra, eğer yapraktan yetiştirmek isterseniz. Bende de çok tür yok gerçi ama yeni bir başlangıç ve moral olur belki

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 18:40   #6815
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2010
herkese merhaba

merhaba, ben de bir afrika menekşesi tutkunuyum. çiçeklerimin fotoğraflarını paylaşmak istedim. yaprakları, yavrulaması için yeni ektim, sizce bir sorun var mı, hemen düzeltmem gereken bir şey görüyor musunuz.. şimdiden teşekkürler, bol çiçekli, sağlıklı yapraklarla dolu menekşeli günler..

Eklenen Resimler

elelergg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 19:14   #6816
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Gule gule buyutun. Hepsi gayet saglikli gorunuyor. Bazi yapraklar fazla gomulmus gibi, herhalde saplari kisaydi. Ben direkt ( sera icinde ozel karisim ) toprakta koklendiriyorum, ama sizin gibi once suda koklendiren arkadaslar cogunlukta.

Eski 12-09-2010, 19:40   #6817
Ağaçsever

menekse sever's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Galeri: 1
sayın elelergg hoşgeldiniz menekşelerin çok güzeller. Gülegüle büyütün.

menekse sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 19:58   #6818
Ağaçsever

eskiden sadece suda yavrulatma tekniğini kullanıyordum ama bu sefer hem su hem de toprağı aynı anda denedim... bakalım hangisi önce olumlu netice verecek..gelişmeleri yine fotoğraflarla sizinle paylaşacağım.. ilginize çok teşekkür ederim.. en kısa zamanda güzel gelişmelerle görüşmek üzere..

Eski 12-09-2010, 20:06   #6819
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Hmmm ... Direkt toprakta acik havada biraz zor. Nemli hava ortami saglamalisiniz. Bu is icin icine pasta konulan seffaf kaplar cok uygun. Bu bolumde arastirma yaparsaniz degisik uygulamalar goreceksiniz. Kolay gelsin.

Eski 12-09-2010, 20:34   #6820
Ağaçsever

bilgilendirme için çok teşekkür ederim...

Eski 12-09-2010, 23:22   #6821
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Ben de Rusya'dan gelen yapraklarımı bugün toprakla buluşturdum ve seraya yerleştirdim. Bakalım gelişimleri ne şekilde olacak?

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 00:24   #6822
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Hadi hayırlısı sevgili katmer, umarım en kısa sürede yavru verirler.

3 numaralı menekşenin yaprağını sap kısa olduğu için direkt torfa dikmiştim, köklenmiş. Suda bekleyen 7 tanesinden ikisinde kökler belirdi, diğerleri de 1-2 güne kök verir herhalde.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 01:13   #6823
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
ben de birini kaybettim çürüdü,birinde sadece bir tane kök belirdi diğerleri beklemede bakalım inşallah kurtulurlar gidip gelip bakıyorum

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 15:30   #6824
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Sevgili elelerg;ellerine sağlık çok güzeller.Suya koyduklarınızın sapını biraz daha kısaltsanız iyi olur.Köklenip toprağa geçirdiğinizde ya derin ekmeniz gerekecek(bu durumda geç yavru verir) ya da derin ekilmezse sağdaki kısa boylu iki saksınızdaki yapraklar gibi yana doğru yatacaklar.Sorduğunuz için fikir vermek açısından açıkladım.Ama çiçek açanları da yapraktan kendiniz yetiştirmişseniz zaten bu işi iyi biliyorsunuz demektir.

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 15:48   #6825
Ağaçsever

sevgili fahriyee, çok teşekkür ederim. sizin ve zappie nin yönlendirmelerini dikkate alacağım. daha başarılı sonuçlar için mevcut bilgilerle yetinmemek gerek, sizin gibi insanların deneyimlerine ihtiyacım olacak.. güzel menekşeli günler..)

Eski 13-09-2010, 15:55   #6826
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekse sever Mesajı Göster
sayın elelergg hoşgeldiniz menekşelerin çok güzeller. Gülegüle büyütün.
çok teşekkürler..

Eski 13-09-2010, 16:39   #6827
Ağaçsever

cansuyu_yagmur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2010
peki arkadaslar toprakta olusan küfü nasil önleyebiliriz
toprak degistim yine küf tutacak gibi bi hal var

cansuyu_yagmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 17:05   #6828
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Sadece alttan sulama yapilip, toprak surekli nemli kaldiginda, yuzeyde tuzlanmaya benzer bir katman olusabiliyor. Buyuk ihtimalle kuf dediginiz sey budur. Bu katmani cay kasigi yardimiyla alin. Artik kis mevsimine giriyoruz. Sulamayi kisin. Topragin en azindan yuzeyden kurumasina izin verin.

Eski 13-09-2010, 17:30   #6829
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili Zappie menekşeleriniz çiçekte ise resimlerini yükleseniz de sayfamız şenlense ne güzel olur...

Eski 13-09-2010, 22:11   #6830
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Sevgili Zappie menekşeleriniz çiçekte ise resimlerini yükleseniz de sayfamız şenlense ne güzel olur...
Sadece bir kac tanesinde cicek var, o kadar alimli degiller. Ancak diger arkadaslarin yasadiklari facia basima gelmedigi icin kendimi sansli sayiyorum. Bir aya kadar ciceklenirler sanirim. Gerci benim menekse seruvenim baslayali daha bir yil olmadi, ciceklenme karakterlerini anlayacak kadar deneyimli degilim. Sanirim gecen yil Kasim ayinda almistim ilk meneksemi. Hepsi daha sonra ciceklendi ancak cok bol cicekli asla olmadilar. Biraz fazla besliyorum herhalde, yapraga gidiyorlar. Ama sicak yazi atlatacak kadar kuvvetli de oluyorlar anlasilan.

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2010, 22:20   #6831
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Bugünlerde açmaya başlayan menekşem.
Name:  menekşe.jpg
Views: 1211
Size:  27.5 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2010, 03:47   #6832
Ağaçsever

çok güzeller..

merhaba, menekşelerinize bayıldım. maşallah, yapraklar ne kadar sağlıklı görünüyor..problemsiz bir kış geçirirler umarım.. sevgiler..

Düzenleyen elelergg : 14-09-2010 saat 03:48 Neden: dilbilgisi
Eski 14-09-2010, 11:05   #6833
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Beni kırmayıp fotoğraf yüklediğiniz için çok teşekkür ediyorum arkadaşım.Çok sağlıklılar maşallah elinize sağlık.Ben de bu yıla kadar böyle ciddi sıcak olmadığı için yazı neredeyse kayıpsız atlatırdım.Hatta Sevgili Nariel bu yaz kaçını kurban veririz bakalım dediğinde kötü düşünürseniz kötü olur demiştim.Ama yanılmışım.Bu aralar havalar serinledi de rahatladık elhamdülillah.

Eski 14-09-2010, 12:02   #6834
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Rica ederim. Ama sunu anladim. Bitki sicaklara ne kadar gurbuz girerse o kadar dayanikli oluyor. Son donemde aldigim bir kac genc meneksem daha vardi, onlara cok fazla gubre verme firsatim olmamisti. Tamamen olmediler ama bazilarinda sadece govdeden cikan yavrular kalmisti, ben de onlari parcaladim suda koklendiriyorum.

Eski 14-09-2010, 12:26   #6835
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Ben bunu gürbüzlüğe değil de kuvvetliliğe bağladım. Çünkü çok sağlıklı diyebildiğim yetişkin menekşelerimin büyük kısmını kaybettim. Bunun yanında narin miniklerim yaşamaya devam ettiler. Yani sağlıklı ve kuvvetli nesil bu zor yazı atlatabildi. Zayıf olanlar da teslim oldu.

Başlarda çok üzüldüm ama artık önemsemiyorum. Kaybettiklerimin hemen hemen hepsi yerli üretim ve yapı marketlerden aldığım menekşeler. Bundan sonra da onları almayı düşünmüyorum. Çok özel bir türle karşılaşmadıkça tabii.

Elimde kalan 40 a yakın menekşemi sağlıklı bir şekilde yetiştirip çoğaltmayı planlıyorum. Şimdilik tek hedefim bu. Tabii ki yurtdışından gelecek her menekşeye açığım, orası kesin)

Düzenleyen katmer : 14-09-2010 saat 12:26 Neden: harf hatası
Eski 14-09-2010, 13:06   #6836
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Beni kırmayıp fotoğraf yüklediğiniz için çok teşekkür ediyorum arkadaşım.Çok sağlıklılar maşallah elinize sağlık.Ben de bu yıla kadar böyle ciddi sıcak olmadığı için yazı neredeyse kayıpsız atlatırdım.Hatta Sevgili Nariel bu yaz kaçını kurban veririz bakalım dediğinde kötü düşünürseniz kötü olur demiştim.Ama yanılmışım.Bu aralar havalar serinledi de rahatladık elhamdülillah.
Siz Karadeniz'de olduğunuz için daha şanslısınız, karadeniz ve akdeniz hava sıcaklıkları arasında hep 10 dereceye yakın fark oldu Burada hala hava sıcaklığı 37 derece, umarım artık burada da serinler ve menekşeler kurtulur.

Benim de ölenlerin çoğunluğu çok gürbüz görünen, bol yapraklı türlerdi ama ilk giden onlar oldu. Yeniden toprak değişimi yaptım bakalım ne olacak, öylece bekliyoruz.

Düzeltme: Sizi Karadeniz'de sandım, siz sayın zappie'ye cevap verdiğiniz için Samsun'da olanın zappie olduğunu şimdi farkettim

Düzenleyen Nariel : 14-09-2010 saat 14:34
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2010, 13:50   #6837
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşelerim Mesajı Göster
arkadaşlar selam 1 senedir sizi takipediyor ilgiyle paylaşımlarınızı izliyorum kesinlikle süpersiniz.Daha önce bende güzel menekşelerimin resimlerini sizlerle paylaşmıştım.Şimdi çok üzgünüm yaz tatilinde 50 tane menekşe saksım ölmüş .bakması için teslim ettigim arkadaşım çok sıcak diye muhtemelen çok sulamış Saksılarımı bütün kış gözüm gibi baktıgım menekşelerimin saksılarını boş görünce kahroldum.sizler burada yeni çiçekler bulmuş ve getittirmişsiniz biz tatilciler olayı yakalayamadım bunada şimdi okuyunca çok üzüldüm.Şimdi benimde size bir bombam var arkadaşlar benimde italyadan menekşe tohumu getittirme şansım var
arkadaşım italyada ziraat mühendisi orada staj yapıyor.çok araştıran arkadaşlar italyadaki türleri resimleyebilirseniz bana hepimiz yararlanabiliriz. **** bende tür adı istiyorlar bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ingilizcesi iyi olan arkadaşlar. hoşçakalın teşekkürler.
sevgili arkadaşlar konu pek ilginizi çekmedi galiba saglık olsun teşekkürler

menekşelerim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2010, 14:07   #6838
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Sevgili menekşelerim, mesajınız gözden kaçmış sanırım. Yoksa burada, bu fırsatları yakalamaya çalışan çok kişi olduğuna eminim

Eski 14-09-2010, 14:14   #6839
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Yalnız bir sakınca var. Yaprak veya yetişkin bitki deseniz o kolayda tohum biraz sakat. Menekşeyi tohumdan yetiştirmek çok zor diye biliyorum. Bunu sadece aramızdan Kahraman Koray başarmıştı.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2010, 15:57   #6840
Ağaçsever

cansuyu_yagmur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Sadece alttan sulama yapilip, toprak surekli nemli kaldiginda, yuzeyde tuzlanmaya benzer bir katman olusabiliyor. Buyuk ihtimalle kuf dediginiz sey budur. Bu katmani cay kasigi yardimiyla alin. Artik kis mevsimine giriyoruz. Sulamayi kisin. Topragin en azindan yuzeyden kurumasina izin verin.
malesef öyle tuzlanma gibi degil
bildigimiz beeyaz küf, daha yeni yavruladilar insallah bir zarari olmaz
küfe karsi ne kullanabiliriz
galiba önceki toprakta cok fazla sulamistim o yüzden olustu aama sanki yapraklara bulasmis ve yeni topragada tasidilar

cansuyu_yagmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024