agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-09-2010, 21:37   #6901
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sevgili SDurul, neyse ki benim menekşelerim de düzelmeye başladı. Tabii sağ kalanlardan bahsediyorum. Rus güzellerimin hepsi tomurcuklu ve bazıları açmak üzere. Açar açmaz fotoğraflarını sizlerle paylaşacağım Sanırım 2-3 güne kalmaz açmaya başlarlar.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2010, 21:43   #6902
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili Katmer, ben geçen yaz, yavrulardan çok kayıp vermiştim. Neyse ki bu yaz kayıp yok, ama önceden sürekli çiçekli olanlar, hiç açmadılar, öylece duruyorlar. Sizin Rus güzelleri çok güzeller, açtığında görmek isterim. Kayıplarınız arasında picassonuz da var mı? Çok istediğim halde bir türlü denk getirip alamadım.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2010, 21:45   #6903
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Maalesef picassoları da kaybettim ama bulmak için gayret ediyorum. Elimdekileri yedekleyemeden kaybettiğime de inanamıyorum.

Eski 26-09-2010, 21:59   #6904
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Aslında hepsini yedeklesek çok iyi olacak, fakat yer sorunu var. Evde ve balkonda temizlik yapmak işkenceye döndü.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2010, 22:38   #6905
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sevgili Klubnika verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Menekşeleri ne kadar sevdiğinizi gayretinizden çok iyi anlıyorum. Tebrikler. Çeşitlerinize bayılıyorum. Benimkiler klasik menekşeler.
Yaz boyunca hiç açmadılar vede hiç gelişmediler. ****** sıcaktan onlarda nasibini aldılar. Temmuz ayında kokopeatlı toprak takviyesi yapmıştım. Poşetin altında kalan kokopeat biraz suluydu. Acaba beklerken zararlı birşeyler ürettimi. Nasıl bir toprakla değişim yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler.

sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2010, 22:53   #6906
Ağaç Dostu

Sevgili Maki01 sizide tebrik ederim. Sizde çok yararlı bilgiler veriyorsunuz. Sizlerle aynı ilde yaşamak ,yakinen bilgilenmek isterdm. Teşekkürler.
Serada şeffaf saklama kaplarında epeyce fidanım var. Toprak karışımında kararsız kaldığım için gariplerim sıkışıp kaldılar. Torf mu, vermikulit mi.

Menekşe seven, bilgilerini paylaşan diğer arkadaşlarada çok teşekkürler.

Eski 27-09-2010, 11:20   #6907
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Sevgili SDurul siz de olmasanız çiçekli menekşe göremeyecektik şu aralar,ellerinize sağlık.Sevgili arkadaşlar bu nazik çiçekleri yetiştirirken hep kafamı kurcalayan şeyler oluyor.Bir ay kadar önce şeffaf bardağa arapsaçı ekmiştim.Estetik olsun diye de bardağı porselen bir kupanın içine koymuştum.Bugün suyuna bakarken gördüm ki beyaz bir sürü kök toprağı doldurmaya çalışıyor.Menekşelerim de bardaklarda ekili,ama onların toprağında böylesine canlı ve beyaz kökler göremiyorum.Demem şu ki; acaba bardaklar şeffaf olunca güneşi direk almaları menekşe köklerine zarar mı veriyor?

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 12:32   #6908
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Merhaba arkadaşlar. Menekşe alalı bir kaç ay oldu ama hiç çiçek açmadı. İlk kez besliyorum gübre, toprak, ne kadar su vermeliyim bir bilgim yok. Sadece altındaki tabağa su koyuyorum haftada 1. Forumda yazılmış diğer mesajları okuma vaktim olmadı o yüzden bana bilgilerinizi sunmanızı rica ediyorum. Ayrıca alacağım toprak, gübre vs. gereken şeyleri bir internet sitesi varsa link olarak atarsanız çok sevinirim. Şimdiden hepinize teşekkürler.

sspawnn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 02:59   #6909
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sema62 Mesajı Göster
Sevgili Klubnika verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Menekşeleri ne kadar sevdiğinizi gayretinizden çok iyi anlıyorum. Tebrikler. Çeşitlerinize bayılıyorum. Benimkiler klasik menekşeler.
Yaz boyunca hiç açmadılar vede hiç gelişmediler. ****** sıcaktan onlarda nasibini aldılar. Temmuz ayında kokopeatlı toprak takviyesi yapmıştım. Poşetin altında kalan kokopeat biraz suluydu. Acaba beklerken zararlı birşeyler ürettimi. Nasıl bir toprakla değişim yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler.
SEMA 62 ilk baştan teşekkür etmek istiyorum
Toprak ilgili görmeden söylemek biraz zor, ben forumda toprak ilgili bahsettim, Tropikal marka. Benim çok hoşuma gitti, özellikle fitilli sulama için tavsiye ediyorum. Eğer fitilli sulama yöntemi kullanmıyorsanız o topraktan 3 ölçek : perlit 1 ölçek ve eğer varsa ince kıyılmış sfagnum 1 ölçek + mantar önleyici ne varsa toprak miktarına göre koyun ve iyice karıştırın(eldivenle). Eğer sfagnum ve mantara karşı hiç bir şey yok ise sadece toprak ve perlit olsun
Saksı küçük olmalı !!! Ve dibine mutlaka 1-1,5 cm drenaj koymalısınız, drenaj malzemesi olarak beyaz köpük küçük küçük parçalanmış tavsiye ediyorum.

klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 03:30   #6910
/

Kökler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Sevgili SDurul siz de olmasanız çiçekli menekşe göremeyecektik şu aralar,ellerinize sağlık.Sevgili arkadaşlar bu nazik çiçekleri yetiştirirken hep kafamı kurcalayan şeyler oluyor.Bir ay kadar önce şeffaf bardağa arapsaçı ekmiştim.Estetik olsun diye de bardağı porselen bir kupanın içine koymuştum.Bugün suyuna bakarken gördüm ki beyaz bir sürü kök toprağı doldurmaya çalışıyor.Menekşelerim de bardaklarda ekili,ama onların toprağında böylesine canlı ve beyaz kökler göremiyorum.Demem şu ki; acaba bardaklar şeffaf olunca güneşi direk almaları menekşe köklerine zarar mı veriyor?
Hayır, sevgili Fahriyecim , her bitkinin kökleri farklıdır. Menekşeninki çok nazik, özellikle yavru olanların ince ve narin, sana gelen yavruların şeffaf bardaklara bakınca görürsün ve mutlaka dikkat edin eğer kökler şeffaf beyazımsı, her şey yolunda, kahve tonlar olduğu zaman çürüme var veya o kökler ölmüş ve fonksiyonu kaybetmişler. Başka kökler olabilir tabii ki, ama gene dikkat edin

Ne kadar başarılı olursam olayım bende de bazen problemler oluyor. Mesela geçen hafta bir menekşenin yapraklardan (sertlik) turgor kaybı oldu, biraz suladım hiç bir değişiklik olmadı, evet çürük dedim kendi kendime, kestim (taç kesimi gibi, yalnız toprak altında olan, kökle birlikte) ve yapılan işlemleri size resimli olarak sunuyorum.
Tabii ki çürük, kocaman kahverengi tam kökün ortası, onu iyice temizledim jiletle (birkaç kez kesmek zorunda kaldım), kömür tozu sürdüm, biraz kuruttum ve suya koydum (taze kaynatılmış ve soğumuş)

Eklenen Resimler

Eski 28-09-2010, 13:11   #6911
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Resimli anlatımlarına bayılıyorum Sevgili Klubnika ellerine sağlık.Saksılarda en küçüğü bile olsa kökler bir süre sonra çürüyor(yavru menekşelerimde).O yüzden şeffaf bardaklara ekiyorum .Hem suyunu kontrol etmek kolay oluyor hem de daha hızlı köklenip yavru veriyor.Şikayetime gelince dıştan baktığım zaman kökler dediğin gibi kahvemsi ama yavrular sağlıklı.Gayet güzel gelişim gösteriyorlar maşallah.O yüzden şeffaf bardakların kenarına yakın kökler güneş görünce ölüyor,güneşi görmeyen toprakla kaplı kökler canlı kaldığı için de yavrular sağlıklı kanaatine vardım.Mecburen kök kısımları güneş görmesin diye bir uygulama yapmam gerekecek galiba.Mesela sizin resimdeki yeşil porselenler gibi.Tabi 50-60 yavru için biraz masraflı olacak ama çözüm bulamazsam ne yapayım.Ayrıca sera için kullandığın saklama kaplarında havalandırma deliği yok olarak anladım ben de öyle bir uygulama yaptım.Günlük 10-15dak.havalandıracağım.VERDİĞİN BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.İYİ Kİ VARSIN.

Eski 28-09-2010, 13:38   #6912
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Merhaba herkese. Yaklaşık bir buçuk yıldır forumumuza uğramıyordum ama artık buralardayım. Adını arsızım koyduğum devamlı yaprak ve çiçek veren mor bir menekşem vardı benim. Büyüdü kocaman oldu. Yapraklarından yeni arsızlar yetiştirdim. Tabiri caizse torunlarının torunları bile oldu bu güzel kızın. Sonra ben onu Katmer ablacığıma hediye ettim. Bende kalanlar ise şehir dışına çıktığım için kimisi kurudu kimisi de sahiplendirildi. Ama artık tek bir arsız menekşem var ve o da yavru. Büyütmeye çalışıyorum onu. Şimdilik sağlıklı ve bir o kadar da şirin. Eskisi gibi dolu dolu üretemem belki ama onların çiçek açtığını görmek gerçekten harika bir duygu.

Eklenen Resimler

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 14:00   #6913
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Arkadaşlar merhaba,

Afrika menekşesinde tohum üretmeyi başardım)) Menekşe saksılarımdan birinde tüm çiçekler kurumuştu. 1-2 ay önce sulu boya fırçasıyla tozlaşma yaptırmaya çalıştığım için kuru çiçekleri koparmadım bekledim bir süre sonra çiçeklerden birinin içinde tohum kesesinin oluştuğunu gördüm. Çiçeğin ortasında stigma kahverengi ve dolgun bir kese halini aldı ve diğer kuruyan çiçeklerin sapları da kuruduğu halde tohum oluşturan çiçeğin sapı hala yeşil...

Bu konuda bıkmadan bilgi veren Kahraman Koray'a tekrar teşekkür ediyorum)))

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 15:21   #6914
/

Maşallah arkadaşlar elinize sağlık ve teşekkür ediyorum!

Eski 28-09-2010, 16:04   #6915
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sevgili Klubnika fotoğraf destekli anlatımlarından çok yararlanıyoruz, iyi ki forumdasın. Sayende menekşe konusunda çoğu yetiştirme eksikliklerimi tamamladım, tekrar teşekkürler...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 19:16   #6916
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
canım Berna,tekrar aramızda olduğun için çooook sevindim,canım benim:
Sevgili Klubnika,menekşe konusunda senden öğreneceğim çok şey var,bilgiler için sanada çook teşekkür ediyorum

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 20:15   #6917
Ağaç Dostu

Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi klubnika Mesajı Göster
SEMA 62 ilk baştan teşekkür etmek istiyorum
Toprak ilgili görmeden söylemek biraz zor, ben forumda toprak ilgili bahsettim, Tropikal marka. Benim çok hoşuma gitti, özellikle fitilli sulama için tavsiye ediyorum. Eğer fitilli sulama yöntemi kullanmıyorsanız o topraktan 3 ölçek : perlit 1 ölçek ve eğer varsa ince kıyılmış sfagnum 1 ölçek + mantar önleyici ne varsa toprak miktarına göre koyun ve iyice karıştırın(eldivenle). Eğer sfagnum ve mantara karşı hiç bir şey yok ise sadece toprak ve perlit olsun
Saksı küçük olmalı !!! Ve dibine mutlaka 1-1,5 cm drenaj koymalısınız, drenaj malzemesi olarak beyaz köpük küçük küçük parçalanmış tavsiye ediyorum.
Çok çok teşekkür ederim. Oturduğum yerde toprak satışı yok. Şehre gidince tavsiye ettiklerinizi arayıp bulmaya çalışacağım. İnşallah menekşelerimi canlandırmayı başarırım.
Bu mevsimde toprak değişiminin bir sakıncası olurmu.

Eski 28-09-2010, 20:34   #6918
Ağaç Dostu

Sevgili Klubnika. Spagnumu araştırdım. Kullanımı biraz zor gibi vede temin etmek. Deriye verdiği küçük bir çizikten enfeksiyon kapılabileceğini okudum. Bunu başaramayacağıma inanıyorum.

Eski 29-09-2010, 00:52   #6919
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Klubnika,
Son mesajlarınızı okuyunca, hem ayrıntılı ve anlaşılır bir dille yazdığınız anlatımlar hemde sabır ve sevginiz için teşekkür etmek istedim.
Haziranın sonu temmuz başı gibi aldığım çelikleri, özen bezen bir türlü yaşatamadım, bu yazın aşırı sıcak geçmesinin de etkisi var diye düşünüyorum ama sizin yönteminiz çok güzel ve akla uygun geldi..
Bir daha ki denemelerimde bunu uygulayacağım..
Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler..

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 08:20   #6920
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Arkadaslar bugun Rusya'da Afrika Meneksesi gunu olarak kutlaniyor. Eeeee artik bu guzellige gonul vermis, zamani gelmis cocuklar gibi sevinmis, zamani gelmis kaybedilen bir meneksenin ardindan kahrolmus kolleksiyoncular olarak biz de bir tebrigi hak ediyoruz degil mi? Menekse bayramininz kutlu olsun. Menekseleriniz daha cok ciceklensin, artik hastalanmasin, sicaklardan etkilenmesin!

Дорогая Наталья и Светлана,
Поздравляю вас с днем фиалок! Хорошо что вы есть с нами, делитесь опытом и знаниями. Желаю вам и вашим фиалкам здоровья и много много счастья в этоть день!

Not: Neden bugun diye sorarsaniz; bugun unlu Rusyali menekse ustasi Boris Mihailovich Makuni'nin dogum gunuymus.

Eklenen Resimler

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 11:53   #6921
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Sevgili zappie, o zaman Afrika menekşesi günümüz kutlu olsun)) Bu günü bizlere bildirdiğiniz için de çok teşekkürler

Eski 29-09-2010, 12:49   #6922
Ağaçsever

menekse sever's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Galeri: 1
arkadaşlar

menekşe günümüz kutlu olsun hepimize. Ayrıca bugün benim evlilik yıl dönümüm. İkisini bir arada kutluyorum.Çok güzel bir duygu.

menekse sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 14:09   #6923
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Menekşe bayramınız kutlu olsun Nice sağlıklı menekşelere ve onları yetiştireceğimiz nice yaşlara

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 14:37   #6924
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevinçliyiz hepimiz, yaşasın bayramımız)

Tüm menekşeverlerin bayramını kutluyor ve sevgili zappie'ye teşekkür ediyorum.

Kimbilir belki bir gün, agaclar.net- Afika Menekşesi Sevenler Toplantısı ile kutlarız bu günü . Buluşma şehrimiz Ankara olabilir

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 17:25   #6925
Ağaç Dostu

A-EMEL's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2009
Galeri: 127
Menekşe günümüzü kutlu olsun ))
Bu toplantı olursa en çok ben mutlu olurum ))

A-EMEL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 19:07   #6926
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Kutlu olsun bence de.Lakin böyle bir günü sitede en çok emeği geçen bir kardeşimizin doğum gününe denk getirelim.Bize özel olsun...(Doğum günü kışın olursa o zaman ne yaparız bilmem).

Eski 29-09-2010, 20:34   #6927
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Menekşe bayramınız kutlu olsun.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 21:02   #6928
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
menekşe severler ve menekşe hastaları bayramımız kutlu olsun
bu sene en cok acan ciceğim menekşeydi o yüzden daha cok seviyorum herdaim pembe cicegiyle beni mutlu eden kızımada bir öpücük kondurayım artık

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 23:39   #6929
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Bu arada Sevgili Zappie menekşeleri yine coşturmuş maşallah.Önümüzdeki yaz da çok sıcak geçerse ben de Karadeniz'e taşınsam bari!Olmuyor böyle...Ellerine sağlık.

Eski 29-09-2010, 23:55   #6930
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
Klubnika,
Son mesajlarınızı okuyunca, hem ayrıntılı ve anlaşılır bir dille yazdığınız anlatımlar hemde sabır ve sevginiz için teşekkür etmek istedim.
Haziranın sonu temmuz başı gibi aldığım çelikleri, özen bezen bir türlü yaşatamadım, bu yazın aşırı sıcak geçmesinin de etkisi var diye düşünüyorum ama sizin yönteminiz çok güzel ve akla uygun geldi..
Bir daha ki denemelerimde bunu uygulayacağım..
Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler..
Sevgili Rodoslu;tutturamadım diye hiç üzülme.Eğer sizin hava şartları da bizimki gibi ise Temmuz ve Ağustosta işiniz zor.Ben de bu iki ayda suya koydum çürüdü,direkt ektim yine çürüdü.1 Eylül'den itibaren suya koyduklarım çürümeyip kök vermeye başladı.Artık gönül rahatlığıyla deneyin derim ben.Başarılar...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024