agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2010, 13:52   #7441
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili SDurul,

Yine güzel menekşelerinle çiçek açtı başlığımız, ellerine yüreğine sağlık.

Toprak karışımı olarak ne kullanıyorsun?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 14:24   #7442
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili Maki,

Teşekkür ediyorum. Belki sıkıcı oluyorumdur, ama onlar açtıkça ben paylaşmak istiyorum.
Toprak olarak, torf+kum+bahçe toprağı karışımı. Önceden dağdan getirdiğimiz çam toprağındaydılar. O toprak torftan daha iyi, fakat saksıların dibinde sık sık kırkayak görünce hepsinin toprağını değiştirdim. Sevgiler...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 15:59   #7443
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Asla sıkıcı olmuyor SDurul,hatta sayfamız renkleniyor teşekkürler.
Sevgili Maki önemli bir noktaya temas ettiniz.Akşam yeni aldığım kökü sallanan bir menekşeyi kestane toprağı ve perlitli torf karışımına ektim,hem de toprağı biraz sıkıştırarak.Sadece deneme amaçlı.Artık sadece torftan(perlitli) vazgeçeceğim,uygun karışımlar hazırlayıp ROA natura kullanarak parazitleri de ekarte etsek diyorum(torf,çam toprağı,kum,perlit, vermikülit,kestane toprağı,iyi bahçe toprağı gibi).Ne dersiniz?

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 16:20   #7444
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sevgili Maki,

Teşekkür ediyorum. Belki sıkıcı oluyorumdur, ama onlar açtıkça ben paylaşmak istiyorum.
Toprak olarak, torf+kum+bahçe toprağı karışımı. Önceden dağdan getirdiğimiz çam toprağındaydılar. O toprak torftan daha iyi, fakat saksıların dibinde sık sık kırkayak görünce hepsinin toprağını değiştirdim. Sevgiler...
ROA kullanıyorum demişsin ya SDurul;kırkayaktan arındırmak için çam toprağını kullanmadan ROA natura ile islah etmeyi denedin mi?Çünkü ben de çam toprağı kullanmak istiyorum,nasılsa ROA ile parazitlerden arındırırım demiştim(40 km.uzakta bir yerden getireceğim hatta bugün gidecektim nasip olmadı,boşver deneme dersen o kadar zahmete girmeyeyim)

Eski 25-11-2010, 16:29   #7445
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili fahriyee, roa natura ile kırkayaklardan arındırmak hiç aklıma gelmedi. Olur mu bilmem?
Denemeye değer, bir de toprağı fırınlama okumuştum, forumlarda. Toprağını değiştirmek daha kolay geldi. Denerseniz sonuçlarını paylaşır mısınız? Sevgiler...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 22:42   #7446
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili SDurul;sezonluk çiçeklerime de torf kullandım bu aralar,farkettim ki toprak uzun süre kurumuyor hep ıslak.Menekşelerimi de hep kök çürüğü nedeniyle kaybettim.Artık yavrularda farklı toprak karışımları deneyeceğim.Ayrıca kompost hazırlayarak çiçeklerime kullanmak istiyorum ama bahçe ortamı olmadığından yaza kaldı.Deneyimlerimi sizlerle mutlaka paylaşırım(inşallah)

Eski 26-11-2010, 00:52   #7447
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili fahriyee,

Kırkayak türü böceklerden ROA ile kurtulmanın mümkün olamayacağını düşünüyorum. ROA'nın , arılara, uğur böceklerine zarar vermediğini, doğa dostu olduğunu biliyoruz.

ROA kullanmama rağmen bahçe toprağı kullandığım balkon saksılarımda benzer böcekler ya da solucan olabiliyor. Ancak Ziraat Mühendisi olan yeğenim de bunların zararlı olmadığını , aksine ( hiç hoşlanmasam da ) onların toprakta ücretsiz çalışan tarım işçileri olduğunu düşünmem gerektiğini söylüyor

Sevgili SDurul, kaliteli çekim ve güzel çiçeklerinle görsel şölen sunuyorsun. Sıkılmak mümkün mü

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 11:10   #7448
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
İki haftayı geçti bir hareket yok ama olumsuz bir durumda yok öylece bekliyor.
Diğerini ise yeni diktim bakalım sonuçlarım ne olacak.
Eklenti 181661
Eklenti 181662

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 11:14   #7449
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Name:  DSC00011.JPG
Views: 1248
Size:  57.5 KB

Eski 26-11-2010, 11:39   #7450
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Birgün bizimde böyle menekşemiz olur inşallah.
Name:  31 copy.jpg
Views: 1352
Size:  61.3 KB

sla beğendi.
sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 12:05   #7451
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayse_afyonlu Mesajı Göster
İki haftayı geçti bir hareket yok ama olumsuz bir durumda yok öylece bekliyor.
Diğerini ise yeni diktim bakalım sonuçlarım ne olacak.
Eklenti 181661
Eklenti 181662
Ayse Hanim,
Iki haftada nasil bir hareket bekliyordunuz??? Benim üc aydir bekledigim yapraklar var. Ya sabir !
Eklentileriniz gosterilemedigi icin yazdiklariniz iyi anlasilmiyor. Suda koklendirip mi diktiniz, direkt topraga mi diktiniz... Dahasi ne diktiniz?

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 12:15   #7452
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili Maki ROA kullanımında bana çok destek oldunuz teşekkür ediyorum öncelikle.Hala sayenizde bilgilenmeye devam ediyoruz.Yeğeninizin de söylediği gibi solucanlar toprağı bir güzel işliyor, toprağı iyileştiriyor.Kompost yapımında da solucanların aktif rolünden bahsediliyor.Ayrıca saksı toprağında karışım yaparken bahçe toprağı kullanacaksak iyi bahçe toprağı olacak deniyor.Ayrıntılı bilgi burada mevcut.http://www.bitkivecicek.com/iyi-bahce-topragi.

Eski 26-11-2010, 13:06   #7453
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Valla neden böyle olduğunu anlayamadım. Resimlerimin ikiside görüntülenmemiş. Her zamanki yaptığım gibi resmimi koydum fakat neden böyle olduğunu bilemedim.
Evet iki haftadır çürüme belirtileri göstermediler. Yapraklarnda farklılıklarda yok. Daha önce suda köklendirmek istedim çürüdüler. Bu sefer direk toprağa dikip üzerine pet şişe koydum. Bu benim için sevindirici bir durum çünkü ikinci denemem.
Diğer bir resimde yeni köklü olarak aldığım menekşe resmi idi sizinle paylaşmak istemiştim sadece. Tekrar deneyeyim resim yüklenecek mi?

Eski 26-11-2010, 13:15   #7454
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Name:  1fdg.JPG
Views: 1515
Size:  59.6 KB
Name:  menkşem.JPG
Views: 1452
Size:  59.2 KB
Bunlar efendim.

Eski 26-11-2010, 14:48   #7455
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Alıntı:
Koklu meneksenizin saksisini mi degistirdiniz? Bana cok saglikli gelmedi. Yapraklar kendilerini salmislar.

Eski 26-11-2010, 15:13   #7456
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Sizin menekşeleriniz hem çok hem de büyük çiçekler açmış.Nasıl br bakım uyguluyorsunuz?Gübre mi veriyorsunuz? Bende 2 saksı var ama küçük açıyorlar sayıca da azlar.Yardımcı olursanız sevinirim...

bilge5130 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 15:21   #7457
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Ayşe Hanım ben de Zappie gibi düşünüyorum.Menekşenizde saksı değişimi yapmamışsanız kenar yaprakların kendini salması ya susuzluktan ya da kök çürüğü var ne yazık ki.

Eski 26-11-2010, 15:28   #7458
Yeni Üye

sehersin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Sevgili sehersin Ankara'ya giderken nasıl korumalıyım demiştin ya araya kaynamasın.Bir parça küçük pamuğu ıslatıp kök ucunu sar.Hepsini öyle yapıp kapalı bir kutuya koyabilirsin(peynir,dondurma kutusu vs.)Yaprak sapları uzun değilse şöyle de yapabilirsin:Şeffaf kapaklı peynir kabına toprak koy,yaprakları eker gibi toprağa yerleştir sula,kapağını kapat.Gidince de topraktan çıkarıp tekrar suya koyabilirsin.İlki daha kolay ve zahmetsiz.(çok bildiğimden değil de fikir olarak sundum).Sevgilerimle...

Çoook teşekkür ederim önerin için.. Yarın akşam gidiyoruz bakalım, inşallah zararsız bir yolculuk olur.. Çünkü çok güzel katmerli ve ebruli yapraklarım oldu.. Onların yeşerdiği çiçeklendiği günleri görmek istiyorum..

sehersin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 15:31   #7459
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilge5130 Mesajı Göster
Sizin menekşeleriniz hem çok hem de büyük çiçekler açmış.Nasıl br bakım uyguluyorsunuz?Gübre mi veriyorsunuz? Bende 2 saksı var ama küçük açıyorlar sayıca da azlar.Yardımcı olursanız sevinirim...
Çiçek coşturan kullanılıyor genelde.Ama menekşenin büyük çiçek açması köklerin toprağı ne kadar doldurduğu ile de doğru orantılı.Aynı cins menekşem 1 nolu saksıda küçük çiçek açardı,ama bardağa ektiğim oldukça büyük çiçek açmıştı.Başka bir örnek:Minyatür çiçekleri olan geçen yılki menekşem aynı saksıda iken bu yıl daha büyük çiçek açtı.Ayrıca çiçek büyüklüğü türlerine göre de değişir.(Bunlar benim gözlemlerimdir paylaşmak istedim)

Eski 26-11-2010, 15:34   #7460
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Picassoları seviyorum. Ama menekşe küçük, çıtı pıtı olduğunda daha güzel. O büyük saksı çiçeklerine benzemiş sanki menekşe olmaktan çıkmış gibi. Ya da azman menekşe olmuş

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 15:36   #7461
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Hayırlısı olsun Sevgili Sehersin,güle güle git.Hiç merak etme bu siteye takılır kalırsan çiçekli menekşelerin de olur,onların kardeşleri de,torunları da...

Eski 26-11-2010, 16:50   #7462
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Çiçek coşturan kullanılıyor genelde.Ama menekşenin büyük çiçek açması köklerin toprağı ne kadar doldurduğu ile de doğru orantılı.Aynı cins menekşem 1 nolu saksıda küçük çiçek açardı,ama bardağa ektiğim oldukça büyük çiçek açmıştı.Başka bir örnek:Minyatür çiçekleri olan geçen yılki menekşem aynı saksıda iken bu yıl daha büyük çiçek açtı.Ayrıca çiçek büyüklüğü türlerine göre de değişir.(Bunlar benim gözlemlerimdir paylaşmak istedim)
Çok teşekkür ederim.Bende o zaman en kısa zamanda bir çiçek coşturan alayım... Saksılarım da büyük değil sizin dediğiniz gibi küçük ...

bilge5130 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 19:12   #7463
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Sevgili zappie ve fahriye; Saksı değişikliği yapmadım yeni diktim. Bayramda gittiğimiz evde saksıda üç kök olmuş ve sıkışık durumda duran menekşeyi aa bu çok güzel olmuş deyince ev sahibi kesip verdi bana. Belki tutar ben zaten seyreltecektim diyerek verdi. Yapraklarının böyle cansız duruşu ondan tutar umarım.

Eski 26-11-2010, 20:04   #7464
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Alıntı:
Sevgili zappie ve fahriye; Saksı değişikliği yapmadım yeni diktim. Bayramda gittiğimiz evde saksıda üç kök olmuş ve sıkışık durumda duran menekşeyi aa bu çok güzel olmuş deyince ev sahibi kesip verdi bana. Belki tutar ben zaten seyreltecektim diyerek verdi. Yapraklarının böyle cansız duruşu ondan tutar umarım.
Oyle ise rozetin fazla koku yoktur. Alt yapraklar dikim yaparken kok bogazinin etrafina yeterli toprak doldurmaniza engel olmus olmali. Koksuz bir bitki icin cok fazla yaprak var. Ben olsam alt iki siradaki yapraklari kopartir, kok bogazinin topraga iyice gomulmesini saglardim. Havanizin kuru oldugunu tahmin ediyorum. Saksiyi en azindan bir ay 5 lt pet sise icine yerlestirirdim. Sicak nemli ortamda cok daha cabuk koklenme olur.

Eski 26-11-2010, 20:10   #7465
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

3-4 santim kadar kök kısmı vardı ama fazla bilgim yok. Tavsiyeniz için teşekkür ederim deneyeceğim.

Eski 26-11-2010, 20:31   #7466
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Elime çam gübreli toprak (hazine yani ) geçti. Çok yavaş çiçek açan menekşelerimin toprağını bu mevsimde değiştirmemin bir sakıncası olur mu?

Düzenleyen aygün : 01-12-2010 saat 20:50
aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 21:59   #7467
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Bilgeciğim ben de 2 gün önce çiçek coşturan aldım,arkadaşları tavsiyesi ile.Afrika menekşesi için özel üretim ve mor şişede,galiba Botanica marka.

Eski 27-11-2010, 02:12   #7468
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Çiçekleri küçük güzel bir menekşem

Sevgili klubnika, ismini hatırlıyor musun ?
Merhaba Dilara abla, evet kataloga göre No:45 ''GODDESS'', Butene F.K., Lituanya

klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2010, 02:29   #7469
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Değerli arkadaşlar herkese kocaman kocaman selam
Foruma uzun süre yazmadım, ama fırsat olunca göz attım, ne güzel resimleri eklediniz maşallah, herkesin ellerine sağlık, onlara bakınca çok mutlu oluyorum.

Bende çok çok isterdim resimleri eklemek ama maalesef yok bende çiçekli menekşe, marta kadar hiç de olmayacak…

Düzenleyen klubnika : 27-11-2010 saat 12:11
klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2010, 10:10   #7470
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili fahriyee,

Kırkayak türü böceklerden ROA ile kurtulmanın mümkün olamayacağını düşünüyorum. ROA'nın , arılara, uğur böceklerine zarar vermediğini, doğa dostu olduğunu biliyoruz.

ROA kullanmama rağmen bahçe toprağı kullandığım balkon saksılarımda benzer böcekler ya da solucan olabiliyor. Ancak Ziraat Mühendisi olan yeğenim de bunların zararlı olmadığını , aksine ( hiç hoşlanmasam da ) onların toprakta ücretsiz çalışan tarım işçileri olduğunu düşünmem gerektiğini söylüyor

Sevgili SDurul, kaliteli çekim ve güzel çiçeklerinle görsel şölen sunuyorsun. Sıkılmak mümkün mü
Bu bilgilere ek olarak solucan dışkılarının bitkiye besin olduğunu okumuştum.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024