agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-01-2011, 20:17   #7771
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sevgili acemifüsun taç kesim sonuçlarınız çok güzel gelişmiş. Fotoğraflarda gelişimleri çok iyi belli oluyor.
Sevgili Faruk taç kesimi öğrenmem çok iyi oldu Uyguladığım menekşeler en az 4 yaşındaydılar. Teşekkür ederim

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 09:06   #7772
Yeni Üye

bumerank7's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2011

Tüm doğa dostlarına merhaba. Bende menekşe hayaranıyım. Evimde kendi çapımda, yetiştirmeye, ilgilenmeye çalışıyorum. Hepinizin çiçeklerini Allah nazardan korusun. Menekşe yapraklarını köklendirme konusunda baya bi kafa yorudum. Değişik yöntemler deniyorum. Nasip olursa onlarıda sizlerle paylaşırım.
Sayın Emre İLHAN beye bir sorum olacak. Suda köklendirme yönteminizi ayrıntılı açıklayabilirmisiniz. Mesela su nasıl olmalı? Kaç gün bekletildi? Sap kısımları nereye kadar su ile temas etti? Bunun gibi konuları merak ediyorum. Cevap verirseniz memnun olurum.
Bende şuanda su ve kumda köklendirme yöntemleri üzerinde denemeler yapıyorum. Amacım kısa sürede köklendirip yapraklanmasını sağlayacak bir yöntem geliştirmek.
Bu arada çok kısa sürede köklendirip yapraklandıran bir yöntemi bilen arkadaşlar varsa ve paylaşırlarsa memnun olurum.
Herkese saygılar ve sevgiler.

bumerank7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 09:43   #7773
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz sayın, bumerank7. Yaprakları köklendirme aşamalarım şunlardır;

1) Yaprakların saplarını 1'er cm kalacak şekilde keskin bir cisimle(jilet vb...) kestim,
2) Saplarını kestiğim yaprakları kaynatılmış soğutulmuş suya (aynı gün kaynattım ve soğuttum) veya hazır suya sapları yarım cm suya temas edecek kadar çay bardaklarına koydum,
3) Yaprakların bol ışık alan fakat doğrudan güneş ışığı almayan biryerde olmasına ve güneşe doğru bakmalarına dikkat ettim,
4) Daha öncede bahsettiğim gibi yapraklardan birinin suyu bittiği için 1 gün içerisinde kökleri kurudu ve ben yaprağın sapını biraz daha kesip tekrar suya koydum ve köklendi,
5) Yapraklar 2 hafta içerisinde köklendiler ve geçen pazar günü onları toprağa(torfa) geçirdim.

İşte benim yaptığım tüm işlemler bunlar. Umarım size yardımcı olabilmişimdir.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 10:19   #7774
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Elinize sağlık Sevgili acemifüsun,fotoğraflar da gayet net.
Sevgili bumerank7 aramıza hoşgeldiniz.

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 10:46   #7775
Ağaçsever

gulumcinki's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2010
Seraya diktiğim menekşeleri topraktan çıkarıp köklenme durumuna baktığımda içe doğru çukurlaşma bir nevi çürüme gördüm, sizce neden olabilir? Yaklaşık serama iki hafta oluyor. Bu duruma çok üzüldüm.

Başka yerden aldığım yapraklar da vardı...

gulumcinki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 10:47   #7776
Ağaçsever

gulumcinki's Avatar

acemifüsun menekşelerinizi hep yapraktan mı yetiştiriyorsunuz? Çok güzeller.

Eski 05-01-2011, 12:43   #7777
Yeni Üye

bumerank7's Avatar

Hoşbulduk sevgili dostlar.
Hepinize selamlar

Emre bey çok teşekkür ederim hakkikaten aydılatıcı oldu. Bense saplarını çok uzun tuttum. Aslında kısa tutulması gerek ki çabuk köklensin. Toprağa dikipte hala köklenmemiş yapraklar var elimde. Ama iki hafta gibi bir süre çok iyi. Hemen deniyeceğim.

bumerank7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 15:18   #7778
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili bumerank7; toprağa diktikleriniz yavrulamakta gecikmişse, köklere ve yaprak sapına zarar vermeden üstteki toprağı eksiltebilirsiniz. Yavruları daha çabuk görürsünüz. Ben genelde Emre gibi 1cm.bırakamıyorum, 2-3cm saplı olarak suya koyuyorum. 2 ay kadar sonra hala yavru gözükmüyorsa biraz önce söylediğim gibi üstten toprak eksiltiyorum. Çünkü kısa saplıda suyu eksilir de göremez ya da unutursam yaprak ölebiliyor. Ama Emrenin tarzı daha başarılı ve daha çabuk yavru elde edilen bir yöntem.

Eski 05-01-2011, 15:25   #7779
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Ya tutarsa deyip hiç sapı olmayan yaprakları da atmıyor, ekiyorum. Yaprağın bir kısmı da toprağa giriyor, bu şekilde ekip su ayarını da iyi yaptığımda en çok 50 günde yavru veriyorlar. Yani sapı kısa olduğu taktirde yavru verme süresi kısalıyor.

Düzenleyen fahriyee : 05-01-2011 saat 15:26 Neden: imla hatası
Eski 05-01-2011, 17:50   #7780
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulumcinki Mesajı Göster
acemifüsun menekşelerinizi hep yapraktan mı yetiştiriyorsunuz? Çok güzeller.
Hayır Sn. gulumcinki, sadece seradaki bebekler benim ilk yapraktan ürettiğim menekşeler Başlıkta arkadaşlarımız o kadar güzel açıklıyorlar ki; bana da birden cesaret geldi, ve anlatılanlar doğrultusunda başarılı oldum sayılır

Eski 05-01-2011, 21:50   #7781
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
Unhappy

Bu sitede bulunan tüm doğa dostlarına mutlu akşamlar mutlu yarınlar...benim de menekşelerim var sizlerin menekşeleri kadar güzel olmasada.çiçek açın ca fotografını paylaşacagım birde nasıl yüklemem gerektigini öğrenince.ben, bizler gibi menekşe sevdalısı bir arkadaştan menekşe yapragı aldım, suda köklendirdim sonra 15 gün önce sera yöntemi kullanarak ektim.ne zaman yavrularımı görürüm,bir tane yaprak şürümeye başlamış ne yapmalıyım.yardım edermisiniz deneyimlerinden yararlanmak istiyorum.şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.en güzel menekşeler sizlerin olsun...

Düzenleyen Tempolu : 06-01-2011 saat 20:14
Tempolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 09:05   #7782
Ağaç Dostu

menekşegül's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2010
Galeri: 1
Hoşgeldiniz Sevgili Tempolu, İnşallah yapraklarınız çabuk yavrular. Ben de sizin gibi yeni üyeyim ustalar sorunuzu daha iyi yanıtlayacaktır. Ustalarımdan öğrendiğim bilgiye göre çürüyen kısmı alıp yaprağı tekrar köklendirmeye bırakmanız gerekiyor.Bir de sera ortamı nemi daha çok hapsettiği için fazla su vermemeniz gerekiyor toprak ıslakk değil sadece biraz nemli olmalı.
Sevgiler.

menekşegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 09:10   #7783
Ağaç Dostu

menekşegül's Avatar

Merhaba dostlar benim de bir sorunum var. Önceki sayfalar da aradım bulamadım. Sorunum fitilli sulamayla ilgili... Bazı yavruları fitilli sulamaya aldım. Faruk bey'in yöntemiyle bayan çorabından fitil yaptım. Alttaki su haznesinde sürekli su bulunması gerekiyor mu ? suyu ne zaman vermem gerekiyor? teşekkürler.

Eski 06-01-2011, 09:56   #7784
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Sn mihrican, altta sürekli su bulunuyor.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 11:03   #7785
Ağaçsever

Tempolu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
Talking mihrican

hoş bulduk mihrican .akşam yazarken çok umutsuzdum kimse cevap vermez diye.bu gün spora gittim ama aklım buradakaldı eve yeni geldim sizin cevabınızı gördüm çok mutluyum çok teşekkür ederim verdiginiz bilgiler için.ben serada ki yaprakları da sulanır zannederdim.yapragı dediginiz gibi çürüyen yerden kesipsuya koydum, seramıda artık sulamıyacagım.umarım kalanları kurtulur.hepimizin menekşeleri canli ve güzel büyür bol çiçek açar inşallah.

Tempolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 12:10   #7786
Ağaç Dostu

menekşegül's Avatar

İnşallah çiçekli günlerini de görürsün sevgili tempolu.Seni çok iyi anlıyorum menekşe sevdalısı olarak bu forumdayız ve sorularımızın cevaplanmasını dört gözle bekliyoruz.Ama ustalar herzaman forumda olamıyor ne yazık ki.Afrika menekşesi sevenler grubu var daha çok orada sohbetler oluyor seni de bekleriz.

Eski 06-01-2011, 13:09   #7787
Ağaçsever

gulumcinki's Avatar

Neden kimse soruma cevap vermiyor?

Eski 06-01-2011, 13:53   #7788
Ağaç Dostu

menekşegül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulumcinki Mesajı Göster
Neden kimse soruma cevap vermiyor?
Sevgili Gulumcinki bu konuda fazla bilgim olduğunu söyleyemem. Deneyimime dayanarak söylüyorum üzerine poşet geçir ve fazla su verme.İnşallah hemen toparlar.

Eski 07-01-2011, 12:48   #7789
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili swetlena'dan hediye gelen yavrulardan biri ilk çiçeğini açtı. İnce yeşil biyesiyle çok güzel bir menekşe

Sevgili arkadaşıma teşekkürlerimle...

Name:  avIMG_3669.JPG
Views: 3377
Size:  65.0 KB

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2011, 20:05   #7790
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tempolu Mesajı Göster
Bu sitede bulunan tüm doğa dostlarına mutlu akşamlar mutlu yarınlar...benim de menekşelerim var sizlerin menekşeleri kadar güzel olmasada.çiçek açın ca fotografını paylaşacagım birde nasıl yüklemem gerektigini öğrenince.ben, bizler gibi menekşe sevdalısı bir arkadaştan menekşe yapragı aldım, suda köklendirdim sonra 15 gün önce sera yöntemi kullanarak ektim.ne zaman yavrularımı görürüm,bir tane yaprak şürümeye başlamış ne yapmalıyım.yardım edermisiniz deneyimlerinden yararlanmak istiyorum.şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.en güzel menekşeler sizlerin olsun...
En az 40 günde yavru görürsünüz,bu süre 2-3 ay da olabilir. Yaprak sapını toprağa az gömmüşseniz erken, derine yerleştirmişseniz daha geç yavru alırsınız.Sera yönteminde toprağı çok sulu bırakmak yaprakların çürümesine sebep olur.Özellikle kışın 10-15 gün aralıkla su vermeli.(toprağı parmağınızla kontrol edip kurumuşsa yapraklarına değdirmeden az miktarda sulamak lazım).Seranızda havalanması için birkaç delik olmalı.Şeffaf kapaklı kap kullanıyorsanız da günde 1-2 kez yarım saat kadar havalandırın.

Eski 08-01-2011, 23:30   #7791
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Sabreden dervis !

Agustos ayinda Natalya'dan aldigim Repkina'lardan bazilari ( sualti balosu, servet ve primadonna ) yavru vermekte gecikince dayanamayip topraktan cikartmistim. Bunlarin ucunun de saplari kivrikti. Sualti balosu ve servet strese dayanamadilar curuduler. Ancak Primadonna inatci cikti. Kivrik sapi topraga gommeden serada substrat uzerine yatirmistim. Zamanla sap uzerinde yavrular belirdi. Buyuk ihtimalle bu turlerde koklenmeyi saglayan auxin uretimi dusuk seviyede. Sap kivrik oldugu icin yaprak ayasinda uretilen az miktardaki auxin , yapragi dikey pozisyonda tutmaya calistigimda sap sonuna kadar inemiyordu. Yapragi yatay pozisyonda tuttugumda ise uretilen auxin sap boyunca yayildi ve zamanla belli bir konsantrasyona ulasinca farkli noktalardan yavrular belirdi. Norml kosullarda sap dikey durumda oldugunda butun auxin kesigin oldugu en alt kisimda daha hizli toplaniyor ve butun yavrular ayni noktadan cikiyor.
Sonuc:
Hizli yavrulama icin yaprak sapi mumkun oldugunca duz olacak ve yere dik pozisyonda koklenmeye birakilacak.
Fazla sayida saglikli yavrular elde etmek icin; kesik sap ucu topraga girecek sekilde, yaprak sera icinde topraga yatirilacak ve cok sabirli olunacak!
Ikisinin ortasinda olunca auxin sap sonunda biraz daha genis bir bolgeye yayiliyor, sure uzuyor ancak coklu yavrulamayi ayirmak biraz daha kolay oluyor.

Eklenen Resimler

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2011, 00:26   #7792
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Paylaşım için teşekkürler zappie, çok ilginç gerçekten.

Benim repkinalardan da yavru vermeyen var ama yaprakların durumu iyi olduğu için beklemeye devam ediyorum. Umarın sonu hüsran olmaz...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 09:48   #7793
Yeni Üye

m.ural's Avatar

iyi günler menekşe seven dostlar. siteye yeni üye oldum, bir yıldır menekşe büyütmeye ve çoğaltmaya çalışıyorum. ama 2 ay önce kayınvalidemden aldığım beyaz menekşemin toprağında küçük küçük böcekler var ne yapsam onları yok edemedim çözüm için arkadaşlardan yardım bekliyorum.

m.ural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 12:32   #7794
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Hoş geldiniz, m.ural. Fotoğraf eklerseniz böcekler hakkında yorumlar gelecektir.

Menekşelerimin bazıları açtı geçti, bazıları açmaya devam ediyor.
Name:  toplu.jpg
Views: 2040
Size:  44.6 KB

Name:  açık mor.jpg
Views: 1987
Size:  44.2 KB

Bu da yeni açtı.

Name:  biyeli.jpg
Views: 1610
Size:  32.6 KB

İremsıla ve sevoş beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 12:39   #7795
Ağaç Dostu

menekşegül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur Mesajı Göster
sevgili zuhal ben bu sineklerden Raid böcek savar ucan haşereler i boş bir odaya sıkıyorum sonra menekşelerimi bir saat bu odada tutyorum neticesi yüzde yüz kurtuluyorum darası senın aşına daha dün katmerli cam güzelime uyguladım
Sn M.Ural sorunuzun cevabı bu mesajda olabilir bir deneyin. Ben Bu yöntemle oldukça azalttım böcekleri bir daha denersem tümden kurtulacağımı umuyorum. Saygılar

Eski 11-01-2011, 12:54   #7796
Yeni Üye

m.ural's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Hoş geldiniz, m.ural. Fotoğraf eklerseniz böcekler hakkında yorumlar gelecektir.

Menekşelerimin bazıları açtı geçti, bazıları açmaya devam ediyor.
Eklenti 188342

Eklenti 188343

Bu da yeni açtı.

Eklenti 188344
menekşelerinize hayran kaldım SDurul inşallah kısa sürede bende çiçeklendiklerini görürüm, her akşam eve gidince tek tek bakıyorum tomurcuk varmı diye ama çıt yok daha.

m.ural Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 20:10   #7797
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili SDurul menekşeleriniz harika demeden duramayacağım Benimkilerin açmayanları da tomurcukta

Eski 11-01-2011, 20:15   #7798
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Teşekkür ederim, sizinkiler de öyle, daha önce söylemek istemiş söyleyememiştim.
Tomurcuklar açınca görmek isteriz. Ayrıca benim menekşelerin yaprakları çok tozlandı, yıkamaya korkuyorum. Mantardan zor kurtuldular. Siz yapraklarını yıkıyor musunuz?

Eski 11-01-2011, 20:24   #7799
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Evet bu yaz yıkamaya başladım 2 ayda bir saksıyı yan tutup, suyun büyüme noktasına gelmemesine gayret edip, geceleri yıkıyorum. Aslında sıcak bir odadaysalar pek sorun olmaz diye düşünüyorum.

Eski 11-01-2011, 20:28   #7800
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sıcak bir odadalar, ama yine de mantar ve kurşuni küften çok çektim. Yaza kadar dursunlar bakalım. Kapılar, pencereler açılmaya başlayınca, yıkamak sorun olmaz sanırım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024