agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2011, 18:45   #8311
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Hakikaten star güle güle büyütün.
Bende de yaprak tan yeni sürgün olarak var,bakalım ne zaman çıçeğini görücez.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2011, 10:59   #8312
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Teşekkür ediyorum Sevgili Maki...Ben de denemelerime aldığım bilgiler ışığında devam ediyorum.(Bir ara Faruk arkadaşım da fitilli sulama hakkında çok bilgi verdi,ama her denememde sonucu beklemeden toprak çok ıslak kökler çürüyecek deyip fitili iptal ediyorum)
Bu akşam gözden çıkardığım yavru menekşelerde yine deneyeceğim.

Düzenleyen fahriyee : 09-04-2011 saat 11:56 Neden: imla hatası
fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2011, 11:26   #8313
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili maki01 Kev’s Heavenly Star harika Güle güle büyüt canım

Benim de çok istediğim bir cins, yaprakları köklendi, yavru bekliyorum, umarım başarılı

olurum.

Fitil konusunda yardımların için teşekkürler

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2011, 11:37   #8314
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Merhaba, menekşe çeliklerime yeterli ısıyı sağlamak için bir yöntem buldum ve sizlerle paylaşmak istedim. Televizyonun üzerinde duran receiver denilen aletin üzerine koydum. Fakat bütün her yerini kaplayacak bir büyüklükte değil kabım (aletin kendini soğutmayıp yanmasını istemem çünkü) . Zaten çelikleri ektiğimde suladım bir daha sulamadım çünkü ağzı kapaklı.Arada da açıp havalandırıyorum. Su dökmek gibi birşey de olmadığı için bir tehlike yok. Gün ışığı da alıyor yeri müsait. Bir anda çeliklerim canlandı zaten oraya alınınca. Bir de gerçekten çeliklere jilet ile çizikler atmanın çok işe yaradığını gözlemledim. Bu bilgiyi verdiği için "menekşecibaba" ya çooook teşekkürler. Diğerlerine göre daha dimdik oldu jiletlediğim çelikler, birde ziraatçi bana humik asit verdi onlara biraz verebilirsin dedi şırınga ile çekip suda seyreltip yapmıştım ilk sulamayı çok da güzel oldu. Başka çiçeklerimde de canlanma meydana getirdi. Bir ara umudumu yitirecek gibiydim ama anladım artık menekşe çelikleri naz yapmayı seviyor ama çürümedikçe eninde sonunda kökleniyor Deneyim ve mutluluğumu paylaşmak istedim, çiçekli yeşillikli günler herkese...

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2011, 11:51   #8315
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sevgili mor-salkım çeliğin neresine atıyorsunuz çiziği? Hiç duymadığım bir yöntem.Gösterirseniz seviniriz.

sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2011, 18:05   #8316
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Nasılım

Eklenen Resimler

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2011, 19:52   #8317
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sema62 Mesajı Göster
Sevgili mor-salkım çeliğin neresine atıyorsunuz çiziği? Hiç duymadığım bir yöntem.Gösterirseniz seviniriz.
kusura bakmayın çeliklerim hep ekili oldukları için size bu basit çizimle yaptığım uygulamayı anlatmaya çalıştım. jiletle hafif çizikler attım gösterdiğim kırmızı çizgiler gibi. çok derin olmayan ve incecik çiziklerdi ben şekilde anlaşılsın diye kalın çizdim. sardunya ve menekşelerimde denedim güzel oldu. inşallah faydam olmuştur. ben de menekşecibaba dan aldım tavsiyeyi

Eklenen Resimler

Eski 10-04-2011, 12:29   #8318
Ağaçsever

gulumcinki's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2010
Sevgili 01menekşe menekşeleriniz sağlıklı fakat çekimleriniz net değil, başarılar.

gulumcinki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 12:41   #8319
Ağaçsever

01menekse's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2011
Sevgili Gulumcinki ;

Çok teşekkür ederim iltifatların için.Kameram bozuk oldugu için size net çekimelr sunamıyorum.Fakat yakın zamanda çekimlerimi düzeltip sizlere yeni resimler sunacağım!

Menekşelerimin bu haftaki halleri:

Eklenen Resimler

01menekse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 15:17   #8320
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili Mirbe;
Maşallah çok güzel kurulmuş koltuğa...Menekşenin rengi de çiçeklenmesi de gayet güzel. Birkaç ay önce çiçeklenmiyor dediğin ve saksı değişimi tavsiye ettiğimiz menekşe deme sakın!
Sayın 01menekşe formumuza hoşgeldiniz ellerinize sağlık,güzel menekşeler yetiştirmişsiniz...

Eski 10-04-2011, 20:13   #8321
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

çeliklerimden bazları

bu çeliklerimi ektiğimde bu kadar dik durmuyorlardı sanırım nem iyi geldi. receiver ın (tv nin üzerindeki uydu alıcısının) ısısı ile yaşayanlar bunlar.

Eklenen Resimler

Eski 10-04-2011, 23:07   #8322
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sevgili mor-salkım iki yaprağa çizikleri attım, suya koydum. Merak ediyorum çiziklerden saçakmı atacak?

sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 10:31   #8323
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sema62 Mesajı Göster
Sevgili mor-salkım iki yaprağa çizikleri attım, suya koydum. Merak ediyorum çiziklerden saçakmı atacak?
şimdiye kadar gözlemlediğim daha canlı oldukları oldu ama sanırım kökte veriyorlar. Sardunyalarımda köklenme daha hızlı olmuştu fakat söküp bakmadım nereden saçaklandıklarına Ama bu forumda okuduğuma göre daha çok yavru veriyormuş menekşe yaprakları o zaman. Demekki kökte veriyor

Eski 11-04-2011, 11:36   #8324
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mor-salkım Mesajı Göster
şimdiye kadar gözlemlediğim daha canlı oldukları oldu ama sanırım kökte veriyorlar. Sardunyalarımda köklenme daha hızlı olmuştu fakat söküp bakmadım nereden saçaklandıklarına Ama bu forumda okuduğuma göre daha çok yavru veriyormuş menekşe yaprakları o zaman. Demekki kökte veriyor
Bahsettiginiz kesikleri odunsu celiklerde uygulardim eskiden. Ozellikle gullerde. Anactan celigi ayirmadan, kabukta kesikler yapip, hatta ince serit seklinde kabuk cikartilarak bir kac ay boyunca kesigin ust kisminda auxin ( buyume hormonu ) birikmesi saglanir, daha sonra bu kismin altindan kesilerek celik alinir. Ancak afrika menekselerinde cok fazla bir etkisi olacagini sanmiyorum. Zaten en kolay koklenen bitkilerden birisi.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 14:09   #8325
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Bahsettiginiz kesikleri odunsu celiklerde uygulardim eskiden. Ozellikle gullerde. Anactan celigi ayirmadan, kabukta kesikler yapip, hatta ince serit seklinde kabuk cikartilarak bir kac ay boyunca kesigin ust kisminda auxin ( buyume hormonu ) birikmesi saglanir, daha sonra bu kismin altindan kesilerek celik alinir. Ancak afrika menekselerinde cok fazla bir etkisi olacagini sanmiyorum. Zaten en kolay koklenen bitkilerden birisi.
ben sadece tavsiyelere uydum bende çok acemiyim menekşecibaba iyi olabileceğini söylemişti denedim bence iyi oldu. yani konuya dair buradan bilgi ediniyorum bende. herkes farklı deneyimlerde bulunabilir tabi. yeterki çiçeklerimiz sağlıklı olsun çoğalsın değil mi ?

Eski 11-04-2011, 19:44   #8326
Yeni Üye

--melek--'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2011
merhaba arkadaşlar ben menekşe yapraklarını kömür tozuna bulayıp toprağa dikiyordum fakat başarılı olamadım neden acaba bir de köklendirme jeli kullansam başarılı olur muyum

--melek-- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 20:38   #8327
Ağaçsever

Nilüfer's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2011
menekşelerim

Arkadaşlar benim şu anda 2 saksı menekşem var.
Aslında bir tanesini başka saksıya ayırmam gerekiyordu ama tekrar tomurcuklandı. Tomurcuklu vaziyette ayırsam sorun olur mu sizce. Annem hep tomurcuklanmış çiçeğe dokunulmaz der. Bir de size sormak istedim.

Eklenen Resimler

Nilüfer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 20:40   #8328
Ağaçsever

Nilüfer's Avatar

bir de yavrucuklarım var.

Bunlar da yapraktan diktiğim yavrucuklarım

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2011, 20:45   #8329
Ağaçsever

Nilüfer's Avatar

veee köklenmesini beklediğim yapraklarım.

Bunlar da geçen hafta menekşecibaba'dan aldığım yapraklar. Ben suda köklendirmeyi deniyorum ama umarım fire vermem

İnşallah yavru verdiklerini de buradan sizinle paylaşmak kısmet olur.

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2011, 21:19   #8330
Ağaçsever

gulumcinki's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2010
Sevgili Nlfr tomurcuklu menekşeyi ayırmanızda hiçbir sakınca yok çünkü be denedim tabi yine siz bilirsiniz. Bir de yavrulatmayı bence serada deneseniz daha iyi olur hiç fire vermezsiniz ya da direk toprağa dikin, ama garanti olan sera. Benim suya koyduğum yaprakların bir kısmı öldü ya da daha geç yavruladı tercih sizin...

gulumcinki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 22:29   #8331
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nlfr Mesajı Göster
Bunlar da yapraktan diktiğim yavrucuklarım
Sevgili nlfr yavrucuklarınızı sağlıkla büyütün fakat çok büyük saksılara dikmişsiniz.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2011, 22:45   #8332
Ağaçsever

Nilüfer's Avatar

ağaçlar.net i geç keşfetmenin bedeli

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Sevgili nlfr yavrucuklarınızı sağlıkla büyütün fakat çok büyük saksılara dikmişsiniz.
Sevgili acemifüsun, teşekkür ederim. Menekşe saksısının çiçeğin 3/1 i büyüklüğünde olması gerektiğini daha yeni bu siteden öğrendim. Ama ben yapraklarımı çoktan dikmiştim. Neyseki yine de saksılar fazla büyük sayılmazlar, fotoyu yukarıdan çektiğim için daha da büyük görünüyor.
Artık yeni yapraklarımı pet bardaklara dikeceğim inşallah ve daha iyi büyüyecekler..

Eski 11-04-2011, 22:48   #8333
Ağaçsever

Nilüfer's Avatar

Teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulumcinki Mesajı Göster
Sevgili Nlfr tomurcuklu menekşeyi ayırmanızda hiçbir sakınca yok çünkü be denedim tabi yine siz bilirsiniz. Bir de yavrulatmayı bence serada deneseniz daha iyi olur hiç fire vermezsiniz ya da direk toprağa dikin, ama garanti olan sera. Benim suya koyduğum yaprakların bir kısmı öldü ya da daha geç yavruladı tercih sizin...
Sevgili gulumcinki, teşekkür ederim.
Bu demek oluyor ki, yine bir balkon operasyonu beni bekliyor
Her şey daha güzel menekşeler için

Sizleri gelişmelerden haberdar ederim, önerileriniz için tekrar teşekkürler.

Eski 12-04-2011, 07:55   #8334
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mor-salkım Mesajı Göster
ben sadece tavsiyelere uydum bende çok acemiyim menekşecibaba iyi olabileceğini söylemişti denedim bence iyi oldu. yani konuya dair buradan bilgi ediniyorum bende. herkes farklı deneyimlerde bulunabilir tabi. yeterki çiçeklerimiz sağlıklı olsun çoğalsın değil mi ?
Arkadaşlar bu yöntemi yıllardır arasıra genellikle kart yapraklarda denerim,herzaman faydasını görmüşümdür.Ama cizikler ince ve kısa,kesinlikle steril bir jiletle yapılmalıdır.İlle yapılması gereken birşey değildir.Herkesin kendine ait yöntemleri vardır faydalı olduğunu düşünen uygular,isteyen uygulamaz.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 10:24   #8335
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili nlfr; annenizin sözünü dinleyin, öylece kalsın. Tomurcuklu iken ayırınca çoğu zaman sıkıntı olmaz, ama neşesini kaçırmayın bence...Ayrıca yaprakları suya koyarken bardakta tabana temas etmesin diye ben soda şişesi kullanıyorum,tavsiye ederim...

Eski 12-04-2011, 12:47   #8336
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulumcinki Mesajı Göster
Sevgili gülümcinki; önceleri ben de suda köklendirme, serada bekletme gibi birçok üretme tekniğinden haberdar değildim. Direkt toprağa ekerdim. Şimdi ise her üç yöntemi de uyguluyorum. Sera; hızlı yavru elde etmek ve kök kesimi yaptığım menekşelerin köklenmesini sağlamak için sıklıkla kullandığım bir yöntem oldu. Suya konan yaprakların da köklenme potansiyeli cinsine göre farklılık gösteriyor. Bazıları hızlı, bazıları yavaş kökleniyor, bazısı da dediğiniz gibi köklenmeden çürüyor. Suya koyduğum yaprak saplarını biraz uzun bırakırım, kontrol ederken kökte çürük başlamışsa ucunu kesip tekrar suya koyarım. Menekşe sapının toprakla teması 1cm.kadar olursa hızlı yavru verir deniyor,mantık olarak doğru. Ama bu şekilde ektiğim zaman çok kayıp yaşadım. Yaprak sapını 2-3 cm kadar derine yerleştirdiğim durumlarda daha başarılı oldum. Eğer hızlı yavru elde etmek istersem bir iki ay sonra bolca köklenmiş yaprağı kaşık yardımıyla çıkarıp(köklere zarar vermeden) başka bir bardağa daha yüzeysel olacak şekilde ekiyorum. Örneğin yüzeysel ekilen menekşe 2 ayda yavru veriyor,ama çok iyi köklenmiyor. Yavru çıktıktan sonra yaprak hem yavruyu hem de kökleri geliştirmek için çalışmalı.
Bu anlattıklarım sadece benim deneme yanılma yolu ile karar verdiğim şeyler,böyle olmalı demiyorum yanlış anlaşılmasın...

Eski 12-04-2011, 13:12   #8337
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Galeri: 5
şimdiye kadar yetiştirdiğim, çok nazlı olmayan, kolay ve güzel büyüyen, kolay filiz veren, bol çiçek açan menekşem
alttan yaprak aldıkça bir yandan gelişiyor büyüyor. baya bir yaprağını filizlendirdim, dağıttım. şimdi yine filizlenmelerini beklediğim yaprakları var

Eklenen Resimler

kartol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 13:45   #8338
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Hoşgeldiniz Sevgili kartol, menekşeniz çok sağlıklı güle güle büyütün. Alttan yaşlı yaprakları almak çok iyi oluyor.
nlfr arkadaşıma da 2.resimdeki menekşenin alttan 6 yaprağını almasını tavsiye edecektim...(siz bahsedince hatırladım)

Eski 12-04-2011, 13:54   #8339
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Hoşgeldiniz Sevgili kartol, menekşeniz çok sağlıklı güle güle büyütün. Alttan yaşlı yaprakları almak çok iyi oluyor.
nlfr arkadaşıma da 2.resimdeki menekşenin alttan 6 yaprağını almasını tavsiye edecektim...(siz bahsedince hatırladım)
hoşbulduk
evet kesinlikle katılıyorum. aldıkça çiçek daha bir canlanıp güzelleşiyor, aynı zamanda çoğaltıp, birilerini mutlu edebiliyorsunuz

kartol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 14:41   #8340
Yeni Üye

menekşekolik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
sevgili, 01 menekşe
menekşelerin harika görünüyor sulama yöntemin nasıl anlatır mısın? şimdiden teşekkürler

menekşekolik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024