agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-07-2011, 13:46   #8881
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2010
devam

Eklenen Resimler

türkansultan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2011, 13:52   #8882
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

son bir kaç tane daha

Eklenen Resimler

Eski 04-07-2011, 16:01   #8883
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Her çiçek senin elinde bir başka açıyor sevgili türkansultan. bir sene bile geçmeden sardunyalardan sonra menekşelerde de başarıyı yakaladın.,kutluyorum sevgili arkadaşım.

Bu güzel menekşelere ek besin veriyor musun?

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2011, 19:05   #8884
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

Sevgili makicim eğer beğendiysen ne mutlu bana.

Hiç bir şey vermedim yapraktan çoğalttım hiç satın almadım hepsini kendim yetiştirdim

Güneş almayan fakat bol ışık alan camımın iç kısmında duruyorlar.İki aydan beri büyüyüp serpildiler daha otuza yakın yavru var artık nereye koyacağımı bilemiyorum bunları yetiştireyim yeter artık fazla ekmeyeceğim.

Vitamin,besin vesaire birşey hiç vermedim kurudukça suluyorum o kadar canım sevgiler.

Eski 04-07-2011, 19:46   #8885
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sevgili türkansultan, tebrikler... Ellerinize sağlık. Menekşelerin nelerden hoşlandığını kısa ve net yazmışsınız. Tek kelimeyle "harika".

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2011, 20:43   #8886
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

Sevgili katmer size yetişmek ne mümkün.

Benim menekşelerin sizin menekşelerinizin yanında lafı bile olmaz biz daha çırağız inşallah birgün sizlere yetişiriz.
Yinede sizden böyle güzel sözler duymak beni mutlu ediyor teşekkürler.

Eski 05-07-2011, 08:11   #8887
Ağaç Dostu

menekşegül's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2010
Galeri: 1
Vitamin,besin vesaire birşey hiç vermedim kurudukça suluyorum.
Bence de menekşelerimizin istediği sadece bu! biraz ışık ve su, menekşelere olan aşırı ilgimden dolayı anları gübreye boğdum 2 saksı menekşem tamamen gitti bazılarında da yapraklar da önemli derecede bozulma var.
Ben de artık sizin yolu izliyorum Sevgili Türkan Sultan, su hariç başka hiçbir şey vermiyorum. Benim menekşelerimde sizinkiler gibi muhteşem açacak inşallah.

Düzenleyen menekşegül : 05-07-2011 saat 08:15 Neden: ekleme
menekşegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 08:53   #8888
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
" Hic gubre vermeye gerek yok " gorusune katilmiyorum. Yetistirdigimiz sus bitkilerinin neredeyse tamami ev ortami icin gelistirilmistir, dogadaki akrabalari ile gereksinimleri farklidir. Doganin kendi yasamsal dongusu icinde bitkiler besin ihtiyaclarini karsilayabilirler. Bitkiyi apartman dairesinde bir saksinin icinde hapsettiginizde ruzgarlarla, yagmur sulariyla tasinacak organik maddelerden, mikro elementlerden mahrum kalir.
Saglikli, bol cicekli menekseler yetistiren arkadaslarimiz hic gubre kullanmadiklarin soyleseler de en azindan yilda bir topragini degistiriyorlardir. Ve o toprak da buyuk ihtimalle marketten alindigi icin ekstra gubre iceriyordur.

menekşezar beğendi.
zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 10:21   #8889
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
özel menekşe toprakları var onların gerçekten işe yaradığını düşünüyorum..

( bu sektörde hiçbir ticari faaliyetim yoktur.. )

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 12:00   #8890
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşegül Mesajı Göster
Vitamin,besin vesaire birşey hiç vermedim kurudukça suluyorum.
Bence de menekşelerimizin istediği sadece bu! biraz ışık ve su, menekşelere olan aşırı ilgimden dolayı anları gübreye boğdum 2 saksı menekşem tamamen gitti bazılarında da yapraklar da önemli derecede bozulma var.
Ben de artık sizin yolu izliyorum Sevgili Türkan Sultan, su hariç başka hiçbir şey vermiyorum. Benim menekşelerimde sizinkiler gibi muhteşem açacak inşallah.
Sevgili menekşegül.

Aynen öyle bol ışık ve su.
Şunuda belirteyim yaprakları direk toprağa eker ve sadece arada bir sularım bir veya iki ay içinde onlarca yavru oluyor.Ben fitilli sulamaymış yok köklendirme hormonuymuş inanın bunlardan hiç anlamam sadece dediğim gibi direk toprağa ekip bekliyorum işte sonuç ortada.

Evet menekşeleriniz muhteşem olacak inşallah sevgiler.

Eski 05-07-2011, 15:35   #8891
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Hazır satın aldığımız toprakların içeriği; kaliteli bir toprak ise; ambalaj üzerinde yer almaktadır. Elbette gübre içeren bir toprağa ekstra gübre vermek menekşeye zarar verir. Diğer bir konu da gübrenin içerdiği maddelerin menekşe için uygun bileşiklerden oluşmasıdır. Üre içeren gübreleri Afrika Menekşelerinde kullanmak, kök yanmasına, çürümesine neden olur. Gübreleme sıklığı, gübre dozajına da özen göstermek zorundayız.

Sevgili zappie'nin de belirttiği gibi toprağın içerdiği besinler bir süre sonra bitki tarafından tüketilince takviye edilmelidir.

Diğer bir konuda sulama. Özellikle sıcak yaz günlerinde toprağın tamamen kurumasına izin vermek, menekşelerede daha çok yaz aylarında ortaya çıkan kök çürümesine neden olabilir. Aşırı su ve düzensiz sulama bu hastalığın iki önemli nedenidir.

Eski 07-07-2011, 20:09   #8892
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2011
Herkese merhaba. Çiğdem, mine çiçeği ve petunya başarızılıklarından ders almayıp bu gün menekşelere bulaştım. Koçtaş tan alınma 3 saintpaulia ile. Sormak istediklerim şunlar:
1-eve gelir gelmez daha büyük saksılara aldım, hata mı ettim.
2-damacana suyunda bardağa sapları suda yaprağı dışarda kalacak şekilde yerleştirdim. birinde sap yok, yaprak yarıya kadar suda.
3- bunları nereye koymalı.
4-diğerlerini boşa çıkan minik saksılarında ilave toprak-torf karışımına saplarından ektim. toprak uygun mu? nereye koymalı?
5- toprakları su alttan taşana kadar suladım. bir daha ne zaman su vermeli? İstanbulun bu mevsiminde o boyda saksı için.
herkeslere teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Bülent Baştürk : 07-07-2011 saat 20:10 Neden: imla
Bülent Baştürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2011, 21:38   #8893
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Hayırlı olsun sayın muruki, bol çiçekli ve uzun ömürlü olsun
Sorularınıza geline

Soru 1: Keşke saksısını değiştirmeseydiniz. Menekşe yetirmeye ilk defa başlarken aynı hataları yapıyoruz. Saksıyı 2 nedenle değiştirmemeliyiz.

Birinci neden, farklı ortamdan gelen bitkiyi, evimizin yeni koşullarına alışmaya çalışırken bir de yeni kabına uyum sağlamaya çalışmak zorunda bırakıyor olmamız.

İkinci neden ise menekşe saksıları bitkinin toplam çapının üçte birine eşit ya da daha küçük olmalı. Büyük saksı beraberinde kök çürümesi riskini taşıyor. Menekşenin kökleri tüm saksıdaki suyu tüketecek kadar gelişmediği için sürekli nemle temas ederek çürüyor.

Soru 2: Menekşeler asidik ortam istiyor. Yani pH'ı 6-6.4 aralığı gelişmeleri için ideal ortamı sağlıyor. Damacana sularında ise pH genellikle 7'nin üzerinde. Bu nedenle çelik ıslarken , çeşme suyunu kaynatıp, soğutarak kullanmak daha uygun olur. Normal sulamada ise çeşme suyunu 24 saat dinlendirip, kloru uçtuktan sonra kullanabiliriz.

Soru 3: Aydınlık ama direkt güneş ısığı almayan doğu ve kuzey cephelerinde güzel gelişiyorlar.

Soru 4: Menekşe saksı harcı, hafif, havadar, geçirgen ve nem tutabilen bir yapıya sahip olursa bitki daha güzel gelişir. Bu özelliği hazırladığınız harca perlit de ekleyerek sağlayabilirsiniz.

Soru 5 : Sulamayı biraz fazla yapmış olabilirsiniz. Saksıyı kağıt peçete veya gazete kağıdı üzerinde bekleterek fazla suyu almanızı öneririm. Toprak hafif kuruyunca yeniden sulayabilirsiniz. Yarım ya da bir saat bekledikten sonra saksı altında su birikmi olduysa dökmek gerekir.

Saksılarınız çok büyük olmuş. Köklerin çürümemesi için kontrol ederek az ve sık sulama yapmanızı öneririm.

Eski 07-07-2011, 22:04   #8894
Yeni Üye

Cevap için minnettarım. Bende soru bitmez ama! ilk yanıta istinaden; telafi şansım? yarın daha küçük saksıda perlitli toprağa nakil gibi? 2. soruya istinaden toprak mı suda mı daha fazla şans var? 3. sorunun devamı; evin içerisi mi- batı veya kuzey balkonlarından birinin zemini mi, evin içinde pencerede ama perde arkasında mı- odanın kuytusunda mı? ben 3 saksıyı ayrı ayrı koydum denemek için; kuytu bir kitaplık- mutfak tezgahında pencereye yakın, salonda masada şeklinde dağıttım.

Düzenleyen Bülent Baştürk : 07-07-2011 saat 22:39 Neden: anlam kaybı
Eski 07-07-2011, 22:13   #8895
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Cevaplamaya devam edelim

Daha küçük saksıya almanız bence uygun olacaktır.

Suda havaların sıcak olması nedeniyle sorun yaşayabilirsiniz. Direkt bol perlitli toprağa dikmenizi öneririm.

Evin içinde, doğu ya da kuzey pencere kenarında tülün arkasından ışık alacak şekilde yerleştirebilirsin.

Yaprakları küçük pet bardaklara dikebilirsin. Daha kısa sürede köklerle kabını doldurup yeni yapraklar vermeye geçecektir.

Düzenleyen maki01 : 07-07-2011 saat 22:43 Neden: Ek bilgi
Eski 09-07-2011, 12:12   #8896
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2011
yeri biraz sapa kaldığı için çok uğranılmıyo. haklısınız orada olabilir begonyalarımı ve minyatür güllerimi ordan almıştım ama o zamn pek çeşit yoktu. sağolun tekrar uğrayayım

glylsy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2011, 12:53   #8897
Yeni Üye

menekşecibabam, bu güzel çiçeğe suyu nereden nasıl veriyorsun, resimde saat 1 hizasında bir pipet mi görüyorum ne?

Eski 09-07-2011, 13:05   #8898
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Question

merhabalar, yetişkin olan menekşelerim açmıyorlar hatta ışık belki yetersizdir diye pencerenin önüne koydum haşlandılar biraz yapraklarını temizledim şimdi bu haldeler bir tanesini de fazla suladığım için yaprakları pörsüdü ama düzelme aşamasında erken fark ettim sanırım. son olarakda hepsini yedeklemiştim ne olur ne olmaz diye mink yaprakların fotoğraflarını ekledim ama sorum şu menekşelerim neden açmıyorlar ki bulundukları yerden sabah güneşi alıyorlar ben güneşte haşlayana kadar sağlıkları daha da iyiydi ama açmıyorlar işte yardımcı olabilir misiniz bana ?

Eklenen Resimler

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2011, 16:01   #8899
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili morsalkım,

Menekşelerinin toprağı su tutmuyor olabilir mi? Üstten üçüncü fotoğrafta toprak saksıdan ayrılmış gibi duruyor. Saksı harcınız nem tutma özelliğini yitirmiş gibi....

Menekşeyi ilk satın aldığımızda , saksı harcı olarak sadece torfa dikilmiş olduğunu görüyoruz. Torf, ulaşılması kolay ve ucuz ancak bakımı tek başına kullanıldığında zor bir malzeme. En büyük problem, bir kez kurumuşsa bir daha çok zor su tutuyor olması.

Menekşenizi üstten suladığınızda suyun büyük bölümü hemen altındaki tabağa akıyorsa torf, su tutma özelliğini yitirmiş demektir. Ek besinler de verseniz , bitki faydalanamayacaktır.

Torfa su, nem tutma ve havadar olma özelliğini perlit ve/veya vermikulit ekleyerek sağlayabiliriz. Saksı toprağınızı iyi bir karışımla değiştirirseniz çiçek açmaması için bir neden yok . Işık, toprak karışımı ve besinle size güzel çiçeklerini sunacaktır.

Çeliklerinizi diktiğiniz saksı harcı da sadece torftan oluşmuş gibi...

Güneşten bozulan yaprakların tamamını temizlemenizi öneririm. Yaralanmış ve giderecek çürüyecek olan bu yapraklarda bakteri gelişip, diğer yaprakları da etkileyebilir.

Eski 09-07-2011, 18:07   #8900
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutruki Mesajı Göster
menekşecibabam, bu güzel çiçeğe suyu nereden nasıl veriyorsun, resimde saat 1 hizasında bir pipet mi görüyorum ne?
O resim internetten alınmıştır , ama çeliklerini getirdim üretim safhasında yakında resimlerini koyarım.
Pipet olayı güzel düşündün aklıma gelmemişti . O bitkinin ismini yazan tanıtım cubuğu.Demek ki saat 1 de çekilmiş

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2011, 13:00   #8901
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
teşekkürler maki 01 çeliklerin olduğu toprağın alt kızımlarında biraz bahçe toprağı var. menekşelerde dediğiniz gibi aldığımdaki torf var değişim yapmamıştım ve su tutma özelliğini kaybetme konusunda haklısınız hemen altına geçiriyor suyu . şimdi topraklarını değiştireyim o zaman. ve birazda besin vereyim inşallah daha mutlu olurlar yaprakları da hemen temizleyeceğim teşekkürler.

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2011, 19:59   #8902
Ağaç Dostu

rukiyeözgür's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2011
Merhabalar arkadaşlar..Burası yeri mi bilmiyorum ama sormak istedim.Sphagnum torfunu nereden bulabiliriz? İnternette satış yapan sitelere baktım biraz ama bulamadım.Temin eden arkadaşlar nereden temin ettikleri konusunda yardımcı olabilirler mi acaba? Şimdiden teşekkürler..

rukiyeözgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 10:46   #8903
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sinarit Mesajı Göster
işte benim 2 ay önce bir çay bardağında dururken bugün bu hale gelen ve sizi bilgi almak için rahatsız ettiğim bebek menekşem.

Bugün dediklerinizin üzerine yapımarketlerden her tür renk çiçek çoşturanı aldım,bu bahar çiçek açarsa çok sevinicem.Bu bit ilacınıda buldum ama son kullanma tarihine 2 ay olduğu için alamadım,bakalım başka yerlerde bulursam alırım.
Evet gün itibari ile zafere ulaştım. size 3 ay önce bu mesajı ve resimleri yollamıştım,bugün itibari ile menekşelerim kocaman oldu ve çiçeklerini açıyor şu an tomurcuklandılar,gelen tavsiyeler üzerine 2 köke ayırmıştım ikiside büyüyüp kocaman oldular çiçekli hallerini en kısa sürede koyucağım.6 ay önce bir bardakta köklenmeyi beklerken şimdi kocamamn menekşeler olup çiçek açtılar,bütün tavsiyeler için teşekkür ederim.

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2011, 13:17   #8904
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili rukiyeözgür,

Sitemizde doğalbahçe kullanıcı adlı üyemiz, ithal torf başlığı altında saphagnum torfu ve perlit, vermikulit gibi menekşe saksı harcı hazırlarken kullanılan malzemeleri satışa sunuyor. Dilersen ona sipariş verebilirsin.

Ayrıca online alışveriş sitelerinde de bu malzemeyi bulman mümkün, magicplant, smoothgarden gibi..

Eski 12-07-2011, 21:02   #8905
Ağaç Dostu

rukiyeözgür's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2011
Merhabalar..Daha önce Neemazal kullanan hocalarım yardım edebilirler mi? Ben Neemazal'ı koruyucu amaçlı kullanmak istiyorum..
1) Genç menekşe, yavru ve çeliklerde kullanılabilir mi?
2) Ölçü ne kadar olmalı?
3) Toprak üzerine uygulama yapacak mıyız?
4) Ne sıklıkta kullanılmalı?
5) Açmış çiçek ve tomurcuklara zararı olur mu?
Şimdiden teşekkürler..Bütün menekşeseverlere sağlıklı günler..

rukiyeözgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 15:19   #8906
Ağaçsever

emrecan38's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Menekşelerim

Name:  RESİMLER1 449.jpg
Views: 1309
Size:  55.1 KB
Name:  RESİMLER1 451.jpg
Views: 1272
Size:  56.1 KB
Name:  RESİMLER1 453.jpg
Views: 1297
Size:  73.8 KB

emrecan38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 15:24   #8907
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2011
sayın emrecan38, menekşeleriniz bir harika.. bu güzellikleri bizimle paylaştığınız için teşekkürler..

gülneva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 15:26   #8908
Ağaçsever

emrecan38's Avatar

Bunlarda mutfaktakiler

Name:  RESİMLER1 520.jpg
Views: 1567
Size:  44.9 KB
Name:  RESİMLER1 521.jpg
Views: 1529
Size:  55.6 KB

Eski 14-07-2011, 15:27   #8909
Ağaçsever

emrecan38's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülneva Mesajı Göster
sayın emrecan38, menekşeleriniz bir harika.. bu güzellikleri bizimle paylaştığınız için teşekkürler..
Ben teşekkür ederim.

Eski 15-07-2011, 10:23   #8910
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rukiyeözgür Mesajı Göster
Merhabalar..Daha önce Neemazal kullanan hocalarım yardım edebilirler mi? Ben Neemazal'ı koruyucu amaçlı kullanmak istiyorum..
1) Genç menekşe, yavru ve çeliklerde kullanılabilir mi?
2) Ölçü ne kadar olmalı?
3) Toprak üzerine uygulama yapacak mıyız?
4) Ne sıklıkta kullanılmalı?
5) Açmış çiçek ve tomurcuklara zararı olur mu?
Şimdiden teşekkürler..Bütün menekşeseverlere sağlıklı günler..
Sayın rukiyeözgür
NeemAzal kullanıldığında etkin madde, yapraklara sızar ve bütünüyle bitkide dağılır; zararlı böcekler bitkiye saldırdıkları sırada beslenme yoluyla etkin maddeyi alırlar (emerek yahut ısırarak).
Böceklerin beslenmesini ve dolayısıyla bitkiye zarar verme işlemini durdurur. Bu etkime şeklinden dolayı anında etki göstermesi beklenmemelidir. NeemAzal®–T/S uygulamasını takip eden birkaç saat içinde zararlı böcekler etkisiz hale gelir, artık beslenmeyi keserler. Birkaç gün içinde böcek nüfusu daha fazla büyüyemez ve bozulurlar.
İlaçlama sonrası larvalar beslenmeyi kestiğinden kabuk değiştiremez ve bunu ölüm takip eder; ergin böcekler ise beslenmeyi keser, kısırlaşır ve en nihayetinde de ölür.
Ölçü 300 ml / 100L su olmalı.3 Gün arayla iki defa deneyip , bir hafta sonra son defa pekiştirmek amaclı uygulanması tavsiye ediliyor.
Tomurcuklanma döneminde yanmalara yol açabilir.
Kolay gelsin.
--------------
Sayın emrecan38 menekşelerin çok güzel ve bakımlı gözümüz gönlümüz açıldı teşekkürler.Yalnız saksıların menekşeler için biraz büyükçe gibi , yeni aktarmışsınız galiba.

Düzenleyen menekşecibaba : 15-07-2011 saat 10:37 Neden: ilave
menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024