agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-09-2011, 19:45   #9061
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sevgili Katmer hanım.
Şimdi 9374 nolu mesajınızdaki karışımı inceliyorum. 4. resim deki saksınız alabildiğince cocopeat ile zenginleştirilmiş Meşhur AVSA nın karışıyla acaba bir yakınlığı kim kurabilir.... İşte budur insanı aptal gibi hisettiren olay birde kendinizin söylemesi evet o karışımda bir hata var bende memnun değilim diye söylediğinizi ve beni uyamardığınızı hatırlatmamda bilmem fayda varmı ....
Yorum bundan sonrası okuyan ve menekşe sevdalılarına aittir..

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 20:36   #9062
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sevgili missmenas hanım, mesajlarınız için çok teşekkür ediyorum. Topluca cevap vereceğim. Evet bunlar benden yanlış hatırlamıyorsam Mayıs ayında satın aldığınız menekşeler. Kendiniz için 30, arkadaşınız için de 10 adet istemiştiniz. Diğer 11 adeti hediye olarak göndermiştim. Sizin ısrarınız üzerine PTT kargo ile paketinizi gönderdim. Aldığınızda kolinin dıştan da hasar gördüğünü içinin tamamen karıştığını söylediniz. Ben de çok üzüldüğümü ama kayıplarınızı yazmanızı çünkü telafi edeceğimi söyledim. Bugüne kadar sorun yoktu da bu konu neden şimdi açıldı, anlam veremedim. Keşke paketin o durumunu teslim aldığınız gün paylaşsaydınız da, daha iyi bir paket nasıl yapabiliriz diye burada tartışsaydık. Unutmadan söyleyeyim, diğer alıcılarda bu tür sorunla karşılaşmadık. Çünkü onlar PTT Kargoyu tercih etmediler.

Karışım konusuna gelince, özellikle size göndereceğim zaman ayırdığım yavrular ve daha pek çoğu aynı karışımdalar. O kadar hırslanmışsınız ki fotoğrafları tam olarak inceleyememişsiniz. Bazı menekşelerimin cocopeate dikili olduğu doğru. Zaten saklamak istesem fotoğraflayıp siteye eklemem.

Kabul edersiniz ki 600 ün üzerinde saksıda her an aynı şeyi uygulayamayabilirsiniz. Malzemeniz biter, aceleniz vardır, gibi.

Sizinle kıştan beri o kadar çok telefon konuşması yaptık ki cocopeat de karıştırabilirsin demişimdir. Üzgünüm hepsini hatırlayamıyorum. Ayrıca yukarıda onun için böyle dedin dibi söylemler çok garip, benim maki01 in yüzüne söyleyemeyeceğim hiçbir şey olamaz. O konuda rahat olun. Bu davranış bir kızı annesine şikayet etmeye benzer..

Sıradan topraklarda da menekşelerin çoştuğunu hep konuşuruz. Neden bizimkiler böyle olmaz diye de hayıflandığımız olur. Bazen hepsini söküp bahçe toprağına dikesim gelir. Ama biri bana en iyi hangi toprak dediğinde uluslararası kabul görmüş oranı söylemeliyim. Boşver bildiğin toprağa dik demek etik olmaz.

Benim için 1 menekşe sattığım kişi de, 100 menekşe sattığım kişi de hatta hediye verdiğim kişi de aynıdır. Kişi kayırmam bildiğimi söylerim.

Kökler saksıyı kaplamadan büyük saksıya almanın hata olduğunu söylemiştim. Şimdi görüyorum ki bitkinin 1/3 ü kadar olması gereken saksılar yerine kendilerinden büyük saksılara dikilmişler.

Karışımdan memnuniyetsizliğe gelince, size benim menekşelerimin yaz boyu fazla gelişmediğini söyledim. Vitamin takviyesi yapılması gerektiğini de konuştuk. Bazı değişiklikler yapmayı düşündüğümü de söyledim. Ama henüz birşey değiştirmedim. Şu an da bana hangi toprak deseler bu karışımı tavsiye ederim. Ta ki daha iyisini bulana kadar.

Bakın missmenas hanım, ben 20 yıllık menekşe yetiştiricisiyim ve bu zamana kadar çok menekşe kaybettim. Geçen yaz kök çürümesinden 50 nin üzerinde kayıp verdim. O kayıplar, iyi torfa dikiliydi. Ama bu sene çok az kaybım oldu. Büyük ihtimalle karışımdan. Hep bir yerde yanlış yapmış olabileceğimi düşündüm ve araştırdım. Naçizane bu sonuca ulaştım.

Karışım doğru veya yanlış, konu bu boyuttan uzaklaştı. Eğer ben kayıpları telafi edeceğimi söylemeseydim haklısınız derdim. Hiçbir satıcının kargo konusunda garanti vermediği bir pazarda, ben kargo hatasını bile telafi edeceğimi bildirdim.

O yüzden, şimdi bu tavırda ardniyet arıyorum. Çünkü bir hafta öncesine kadar durum aynıydı ve sorun yoktu. Menekşelerinizin hepsi iki gün önce mi öldü? Benim sizin 51 menekşenizle ne alıp veremediğim olabilir. Zaten ben tek seferde 100 üzeri türü satın alıyorum.

Sadece benimle değil, diğer menekşe yetiştiricileriyle de görüşüyorsunuz. Keşke onların önerdiği karışımı kullansaydınız.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 21:18   #9063
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Yorumsuz...
Menkşeler için özel tasarlanıp yaptırtıldı.

Eklenen Resimler

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 21:39   #9064
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Bu yavru bile henüz bir büyük pet bardağa aktarılmaya hazır değil. Çünkü kökleri, bulunduğu minik peti doldurmadı...

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2011, 21:40   #9065
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Ben denedim sevgili missmenas ve artık benim için deneme değil standart karışım haline geldi. Deneme aşamasında yakın arkadaşlarımla, olumlu sonuçlarını alınca da başlıkta yazarak paylaştım. katmer'de reçeteyi paylaştığım ilk iki kişiden biridir. Hala ısarla suçu toprak karışımında buluyorsun. Keşke menekşe yetiştirmeye az sayıda menekşe ile başlasaydın. Daha önce menekşe yetiştirdi isen de keşke kendi bildiğin yolu izleseydin, böylece bilgiyi paylaşmanın sonucu olarak yaşanan bu tatsız mesajlarla muhatap olmazdık.

Sevgili katmer'in menekşelerinin seni neden sinirlendiğini ise anlamak mümkün değil. Türkiye'de de Afrika Menekşesi Kolleksiyonerlerinin yetişmesi ve zengin kolleksiyonları beni mutlandırıyor, gururlandırıyor, tıpkı senin Hoya Cafe gibi...

Bunlar %40 a % 60 lık oranda hazırlanan saksı harcı ile yetiştirdiğim menekşelerimin bir kaç foto. Şanslılar çünkü 18-20 saat klimanın çalıştığı ve ortam sıcaklığının 24-25 derece civarında olduğu salonu mesken edindiler. Şanslılar, onlar için ideal ortam sıcaklığı olarak bilinen 16-27 derece arasında korunabildiler.

Name:  100_1774.jpg
Views: 1676
Size:  35.7 KB

Name:  100_1787.jpg
Views: 1690
Size:  36.3 KB

Name:  100_1773.JPG
Views: 1713
Size:  64.6 KB

Name:  100_1778.jpg
Views: 1440
Size:  45.4 KB

Name:  100_1776.jpg
Views: 1773
Size:  49.7 KB

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 21:44   #9066
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Klimanın nadiren çalıştığı ve mite enfeksiyonu nedeniyle tecrite ayırdığım menekşelerimden ise çok sayıda kayıp verdim. Yine de toprak karışımı sayesinde geçen yaz klimaya rağmen yaşadım %100 lük kayıbı yaşamadım.

Mite belasından kurtarabildiğim menekşelerimden bir bölüm.

Name:  100_1783.jpg
Views: 1524
Size:  57.4 KB

Artık göbekten sağlıklı yaprak vermeye başladılar.

Name:  100_1792.JPG
Views: 1477
Size:  64.9 KB

Saygı duymasan da çok deneyim ve bilgi biriktirdik sevgili missmenas, toprak, saksı, besin gibi ....

Emineyyüp beğendi.
Eski 26-09-2011, 21:53   #9067
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili missmenas,

Saksıların neredeyse yetişkin menekşe yetiştirecek büyüklükte. Sıcaklar dışında büyük saksı da büyük kayıp vermene neden olmuş olabilir.

Eski 26-09-2011, 23:00   #9068
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Sayın missmenas
Cevap vermemek için çok direndim, ama içimdeki haklıyı savunma duygusu beni rahat bırakmadı. Mesleki alışkanlık herhalde. Bu meseleyi iki gündür takip ediyorum. Olayın başlangıcının cumartesi günü katmerle yaptığınız konuşma olduğunu da biliyorum. Arama sebebini o yazmadığına göre benim açıklamam doğru olmaz.

Sayın missmenas menekşeler için kesin, birebir uygulanması kanun gibi şart bir toprak harcı yoktur. Herkes kendi doğrusunu kendi koşullarına göre kendisi araştırır ve bulur. Kimya denklemi gibi tek bir doğru yoktur. Ben pazardan alınan toprakta, hiç bir karışım olmaksızın sadece torfta yaşayan muhteşem menekşeler gördüm. Ama AVSA 1/3 oranını tavsiye eder. Bir ara, geçen sene bende 1/3 karışımı kullandım, sonra cocopeat kullandım, sonra başka bir karışım kullandım.Şimdi 2,2,1 karışımını kullanıyorum. Seneye belki başka bir karışım kullanacağım kimbilir?

Evet ben Antalya'yı da, sizin yaşadığınız ortamı da bilemem. Ama bayramdan önce bana etmiş olduğunuz telefonda benim sizden satın almak istediğim hoyaların neredeyse 50 dereceye varan sıcaklıklar (klimasız ortamda) nedeniyle öldüğünü, bazı türleri ancak kendinize sil baştan yetiştirecek kadar çelik kurtarabildiğinizi, elinizde sağ kalan türleri bana tekrar bildireceğinizi, seneye mutlaka klima almanız gerektiğini söylemiştiniz. Menekşelerinizdeki kayıplardan da bahsedince ben tropikal bitki olan hoyaların dayanamadığı sıcaklıklara menekşenin dayanmasının mümkün olmadığını söylemiştim. Sizde haklı olduğumu, seneye mutlaka klima almanız gerektiğini tekrarlamıştınız.

Neden güveninizin sarsıldığını çözemedim. Katmer size kayıplarınızı bildirdiğniz takidrde tekrar göndereceğini söylediğine göre sorun nerede ben anlayamadım. Bütün kayıplarınızı telafi edeceğini söylemiş neden güveniniz sarsıldı çözebilmiş değilim.

Menekşe saksılarınız menekşe boyuna göre çok büyük. Saksının menekşe boyunun 1/3 oranında olması gerektiği, büyük saksıların menekşelerde kök çürüğünü tetiklediğini biliyorsunuz değilmi? Ayrıca menekşelerde 28 dereceyi aşan sıcaklıklarda büyümenin durduğunu da. Eğer yanlış hatırlamıyorsam aşağıya kopyaladığım yazı menekşecibaba tarafından menekşe sayfasına eklenmişti. Keşke daha dikkatli okusaydınız.

"77°F’lik (25oC) Ortalama gündüz sıcaklığı en yüksek bitki büyümesi oranını sağlar. Gündüz sıcaklığı 85°F’yi (29,5oC) geçtiğinde bitki büyümesi ve çiçeklenme durur. Florida’da Saintpaulia üretiminde soğutma sistemleri gereklidir. Saintpaulia için gece sıcaklığı, hızlı bitkisel büyüme için ılık (68-70°F = 20-21oC) olmalıdır. 65°F’lik (18oC) gece sıcaklığında bitki büyümesi yavaşlar ve hatta 60°F’de (15oC) ve altında durur. Bank yüzey ısıtması ya da bank altı ısıtma boruları Afrika menekşelerinin büyümelerini arttırmak için etkindir. Sıcaklık, mahsul sona yaklaştığında çiçek geliğimini yavaşlandırmak ya da hızlandırmak için üreticilerin kullandığı ana faktördür. Yazın, aşırı üretim sıcaklıkları, çiçeklerin düşmesine veya tam olarak açmamasına neden olabilir. "

Üretimde bile pek çok farklı yöntem vardır. Kimi suda köklendirir, kimi sıkıştırılmış tablette, kimi toprakta, sphnagyum yosununda, hatta perlit-vermülikit karşımında...Menekşe emek ister, maalesef Türkiye'de çok fazla kaynak yok, yabancı siteleri okuyacak, araştıracaksınız... Deneyerek, kayıplar yaşayarak kendi doğrunuzu bulacaksınız.

Kayıplarınız için gerçekten üzgünüm. Ne hissetiğinizi biliyorum. Ama üzgünüm önce hatayı kendinizde aramalısınız.

Keşke önce 2-3 yerli türle menekşe yetiştirmeyi öğrenseydiniz.
Olmadı sevgili hatice bu tarz ve bu yaklaşım bizim bildiğimiz ve sevdiğimiz missmenas'a yakışmadı.

Düzenleyen ilknur aşık : 27-09-2011 saat 07:27 Neden: ekleme
ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2011, 09:07   #9069
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi missmenas Mesajı Göster
Yorumsuz...
Menkşeler için özel tasarlanıp yaptırtıldı.

Tasarlanmış çok da uğraşılmış

Artık bu konu bu foruma yakışmıyor asıl konuya dönsek diyorum..

Fahriyecim ben sana gelecektim çelik getirecektim ben unutmadım ama okullar açıldı derken kendime gelemedim en kısa zamanda çelikler, yapraklar elinde bilesin

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2011, 11:03   #9070
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Çok teşekkür ediyorum Mirbeciğim, sende kalabalık teşkil etmiyorsa hiç acelesi yok. Ben de uğrayabilirim demek isterdim ama yoğunluktan Koçtaşa menekşe bakmaya bile gidemiyorum.(biliyorsun ki haftada 2 kez alsam da almasam da giderdim,bağırsan duyulacak uzaklıkta)
Arkadaşlar,2 ölçü torf,2 perlit, 1 vermikülit oranını ben fitilli sulama için kullanmıştım. Bu oran normal sulamada da kullanılıyor galiba.
Formdaki tartışmaları okudum fakat hepsini unutuverdim, aklımda kalan sadece bu oran oldu.

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2011, 13:42   #9071
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Hayatımıza biraz da güzellikleri katalım.
Sırayla Nancy leigh, funambule, ancient lace ve sbirskaya carevna.
Sonbaharla beraber havaların serinlemesiyle uykudaki menekşeler uyandı. Menekşelerimin bir kısmı fitilli uygulamada, bir kısmı fitilsiz. Her ikisi de aynı toprak karışımına dikili. Ben biraz tembelim, ayrı ayrı karışımla falan uğraşamam.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ilknur aşık : 27-09-2011 saat 13:43 Neden: ekleme
Eski 27-09-2011, 13:59   #9072
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Ellerine sağlık, kutluyorum İlknur'cum

Funamblue'dan bende de bir yaprak çeliği var, henüz yavru vermedi. Senin fotoğrafa bakınca acaba yanlış mı etiketledim diye düşündüm. Anaç yaprak, variegated yani alacalı picasso dediğimiz türde.

Picasso yapraklarında beyaz rengin ortaya çıkması için aydınlık bir ortam gerektiği söyleniyor. Yaz boyunca sıcaktan ve güneş ışığından korumaya çalışmamız , alacalı yaprakların ortaya çıkmamasına neden olabilir.

Yapraklardaki iki, bazen üç ( Yeşil, beyaz, pembe) ayrı renge kavuşmak için neler yapılması gerektiğini araştırmaya devam ediyorum. Tek parametre ışık olmamalı ama nedir dersen henüz bilmiyorum. Isının da etkili olduğunu düşünüyorum...

Eski 27-09-2011, 14:22   #9073
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Benim funambule cam önünde. beyaz rengin ortaya çıkması için her ne kadar aydınlık ortamda bulunması gerektiği söylensede ben kendi pikassolarımda tam tersini gözlemledim. Hatta bunlara nazaran daha karanlık sayılabilecek ortamda oloan pikasso çeliklerimin yavrularında beyaz renkli yavrular olmasına rağmen güneş ve aydınlıkta olan pikassolarda beyaz renk kayboldu. Bir ihtimalde farklı içerikli gübre diye düşünüyorum. Ama renkli yaprak için hangi içerik olmalı, potasyum ya da magnezyum mu yüksek olmalı bilmiyorum. Daha bulamadım. Kışın şayet yaprak renkleri açılırsa, yani beyaz renk ortaya çıkarsa o zaman Türkiye koşullarında aydınlıktan bahsedilmediğini anlayacağız.

Düzenleyen ilknur aşık : 27-09-2011 saat 14:25 Neden: imla hatası
Eski 27-09-2011, 14:26   #9074
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

İlknurcuğum ellerine sağlık, ilk soru geliyor. Sizin kullandığınız toprak karışımı nedir, ayrıca fitilli sulama kabına besin verir misiniz? Şimdilik bu kadar...

Eski 27-09-2011, 14:29   #9075
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Buda apache freedom
Apache freedom da pikasso ama o da funambule gibi beyaz renk kayboldu. En dış yapraklarda abemectinin izlerini göreceksiniz. Badire atlatanlardan birisi...

Eklenen Resimler

Eski 27-09-2011, 14:36   #9076
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Teşekkür ederim sevgili Fahriye
Şu anda 2 ölçü sphangyum torfu, 2 ölçü perlit, 1 ölçü vermükilit kullanıyorum. Fitilli sulama kabına besin veriyorum. Ben besini, yani gübreyi normal oranların daha altında veriyorum. Zaten fitlli sulama yapıyorsanız mutlaka normal oranın altında vermelisiniz.

Eski 27-09-2011, 15:02   #9077
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili İlknur,

Gübreleme konusunda haklısın. Avrupa Menekşe Forumunda konuyu deneyimli arkadaşlarla tartıştığımda beyaz renk için ışığın ön koşul olduğunu söylemişlerdi. Aynı tartışmada yeşil renk için de Epson Salt ( Tuz) ı önerdiler. Tartışma derken bilgi paylaşımını kast ediyorum tabii

Epson tuzu magnezyum sülfat içeriyor. Bizim kullandığım çiçek çoşturan gübrelerinde de magnezyum var. Belki de söylediğin gibi diğer etken gübre olabilir.

Eski 27-09-2011, 15:41   #9078
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilknur aşık Mesajı Göster
Teşekkür ederim sevgili Fahriye
Şu anda 2 ölçü sphangyum torfu, 2 ölçü perlit, 1 ölçü vermükilit kullanıyorum. Fitilli sulama kabına besin veriyorum. Ben besini, yani gübreyi normal oranların daha altında veriyorum. Zaten fitlli sulama yapıyorsanız mutlaka normal oranın altında vermelisiniz.
Teşekkürler...
Ben de fitilli sulama için aynı oranı kullanıyorum, lakin bu ara yavrular yavaş gelişim göstermekte. Havalar da serinlediğine göre ben de seyreltilmiş besin vereyim azıcık canlansın garipler.
2 ya da 3 kez normal su bir sefer de besinli su uygulamalı diye hatırlıyorum...

Eski 27-09-2011, 16:13   #9079
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili fahriyee,

Benim yavrular da neredeyse tüm yazı durgun geçirdi. Yavruları önce tadımlık denilen pet bardaklarda ya da 5 cm çapındaki minik kaktüs saksılarına alıyorum.

Organik malzemeyi yani torfu 2/5 oranında kullandığım için torfa eklenen besinler bu süre içerisinde eminim tükenmiştir. Bu nedenle 15 gün önce 5:5:5 dengeli gübreyi seyreltilmiş dozda kullanmaya başladım. Sonuç havaların da serinlemesiyle birlikte olumlu. Minik yapraklar belirmeye başladı

Besin verme periyoduna gelince ayda 1 defa üstten bolca sulayarak altta sızan suyu dökmek akılcı olacak. Böylece ortamda birikecek tuzlardan toprağı az da olsa arındırabiliriz.

Eski 27-09-2011, 16:29   #9080
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Galeri: 2
Siz burda yazıp tarif verdikce ben de köyde ki Zehranın menekşeleri gördükce deliriyorum

Kadın alıyor bildiğimiz kaya gibi toprağı dikiyor bendeki menekşe yapraklarından veriyorum bakıyorum 1 ay olmadan çoğalmış yavrulamış..Tabii ki köy daha serin hatırlatırım.

Ben de evde gözüne bakıyorum toprak karışımdı, besindi, protein karbonhidrather bi şeyi veriyorum..Ihh banamısın demiyor inatla ya açmıyor ya çürüyor ya bitleniyor..

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2011, 16:31   #9081
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Teşekkürler Sevgili Maki,
Bende dış kabı yeşil olan sıvı besin vardı(yeşil yapraklı bitkiler için).Üzerindeki tarifi 1/8 seyrelterek üstten uygulayayım. Alttan akan suyu da boşaltıp dış kaba su koymadan birkaç gün bekleyeyim. Toprak üst kısımlarda kurumaya başladığında dış kaba su ekleyeyim.Fitilli sulamada nadiren toprağın dinlenmesi ve biraz kuruması da gerekliydi diye hatırlıyorum.Ayda bir bari olsa bu işlem de yapılmış olur.
Zaten çok sıcak havalarda çoğu zaman güneşliği bile kapatıyorum, odanın penceresini gece gündüz açıyorum. Yaz döneminde artık hızlı gelişsinler ya da çiçeklensinler diyemiyorum, sadece hayatta kalmaları ile yetinmeyi öğrendim artık...
Aslında sera uygulaması yapmak istiyorum yeni ayırdığım yavrulara. Kış döneminde çok akıllıca oluyor ve gelişimleri de hızlanıyor. Bu dönemde sera yapmış mıydım hatırlamıyorum...

Eski 27-09-2011, 16:48   #9082
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Fahriye onun içinde üre vardı yanılmıyorsam. Üre menekşeler için iyi değil..

Eski 27-09-2011, 17:58   #9083
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Eve gidince içeriğine bakayım İlknurcuğum, olmazsa diğer çiçeklere kullanırım. Uyarın için çok teşekkür ediyorum...
Mirbeciğim köydeki Zehra'nın sadece çiçekleri değil, çocukları da seninkinden sağlıklıdır.
Ayrıca ben de bu ara denemek için bahçe toprağı ile perlit, torf, vermikülit, yumurta kabuğu harmanlayıp küçük bardaklara yavru ayırdım. Ne olacağını zaman gösterecek...

Düzenleyen fahriyee : 27-09-2011 saat 18:03 Neden: ekleme
Eski 27-09-2011, 19:14   #9084
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Birkaç foto eşliğinde sorum olacak sevgili maki) Toprakta oluşan tuz birikiminden sadece toprak değişimiyle mi kurtuluyorduk. Başka bir yolu yok muydu?

Fahriyee'cim yeşil şişe üre içeriyor. Dikkat et..

Ve bunlar da, benim kızlardan kareler)

Eklenen Resimler

Eski 27-09-2011, 19:46   #9085
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili katmer,

Senin de bildiğin gibi menekşelerde 6 ayda bir toprak değişimi yapmak gerekiyor. Bizlerin kullandığı toprak karışımında inorganik madde miktarı fazla oluğu için yıkayarak geçici çözüm elde edebileceğimizi düşünüyorum, tıpkı diatomitte yetiştirdiğimiz bitkiler gibi.

Kirece karşı elma sirkesi, limon tuzu ya da oksalik ve fosforik asit kullanıldığını biliyorum. Fosforik asidi kullandım bir süre ancak benim aldığım ürünün içeriğinde çok düşük miktarda arsenik olduğunu öğrenince kullanmaktan vazgeçtim.

Tuz gidermek için böyle bir yöntem var mı bilmiyorum ama toprak değişimi en ideal çözüm olmaya devam ediyor

Eski 27-09-2011, 19:58   #9086
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Sevgili SDurul, paylaşımınız için teşekkürler...
Ben teşekkür ederim, sevgili fahriyee. Sizlerin menekşeleriniz de çok güzeller.

Sevgili Katmer, sizi kutluyorum. 600 kök menekşeyi böyle sağlıklı yetiştirmek kolay değil, yaprakları pırıl pırıl maşallah. Hepsini aynı şartlarda sulamama ve topraklarının da aynı olmasına rağmen bu yaz yine kayıplarım oldukça fazla.

İyi olanlar yeniden açmaya başladı. Aynı renkler olduğu için, onların fotoğraflarını eklemiyorum. Adını söyleyemeyeceğim sevgili arkadaşımın, yaz başı gönderdiği menekşelerim de sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyorlar. Onlardan ilki güzel çiçekleriyle gülümsedi.

Name:  lullaby çiçek.JPG
Views: 1883
Size:  43.3 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2011, 20:01   #9087
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Sevgili SDurul, teşekkür ediyorum, ilgilenmeye çalışıyorum Menekşe komusunda çok başarılı olduğunuzu hepimiz biliyoruz. Yine harikalar yaratmışsınız, ellerinize sağlık..

Eski 28-09-2011, 11:32   #9088
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Teşekkür ediyorum Sevgili İlknur ve Katmerciğim. İçeriğine bakmamıştım, artık kullanmayayım menekşeciklerime.

Eski 28-09-2011, 13:12   #9089
Ağaçsever

çetik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
bunlarda benim güzellerimden )

Name:  DSCN0158.jpg
Views: 1458
Size:  46.6 KB
Name:  DSCN0165.jpg
Views: 1447
Size:  36.6 KB

rengini unuttugum menekşem en sonunda tomurcuklandı )

Name:  DSCN0178.jpg
Views: 1447
Size:  31.8 KB

yavrularım

Name:  DSCN0182.jpg
Views: 1452
Size:  31.8 KB
Name:  DSCN0183.jpg
Views: 1374
Size:  28.2 KB

çetik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 13:25   #9090
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili çetik kutluyorum. Menekşeleriniz çok sağlıklı ve güzel.

Geçen sene menekşelerimi etiketlemediğim için ben de renk ve türlerini çiçekler açtıkca yeniden öğrenmiştim. Farklı bir heyecan oluyor aslında, sanki yeni bir menekşeye kavuşmuşsun gibi.

Artık Faber'in "Permanent" yani sabit kalemleriyle saksının bir köşesine yazıyorum. Serada nemli bir ortamda da olsa yazı silinmiyor. Pratik bir yöntem, kullanmanızı öneririm.

Sevgili SDurul,

Yine muhteşem bir menekşe ( Louisiana Lullaby) ve çekim, ellerine sağlık arkadaşım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024