agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2011, 13:37   #9091
Ağaçsever

çetik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Kesinlikle haklısınız maki01 bende yapmalıyım bunu..renklerini yazabilirim saksılara.Çünkü bir sürü kullanılan isimlerinin hiç birini bilmiyorum.Katmerlisi, katmersizi , picassosu... Bakıyorumda o kadar çok çeşit var ki.Sanırım ben sadece dikiyorum, çoğaltıyorum ve seviyorum

çetik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 17:56   #9092
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Artık Faber'in "Permanent" yani sabit kalemleriyle saksının bir köşesine yazıyorum. Serada nemli bir ortamda da olsa yazı silinmiyor.
Ben de aldım bu kalemden maki'cim.. Birazdan sphagnum torfum geliyor ve yarın yavru ayırırken kullanacağım

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 18:47   #9093
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Demirbas kalemi mi? Hani gumus rekli yaziyor.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 18:48   #9094
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Bende ki siyah

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 18:50   #9095
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Yok. O zamanla islanir silinir. Siz demirbas kalemi sorun kirtasiyede.

Eklenen Resimler

Düzenleyen zappie : 28-09-2011 saat 19:13 Neden: Foto ekleme
Eski 28-09-2011, 20:32   #9096
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2011
yeni meneksem kücük mavi olan cinsini bilmiyorum ama ciceklerine vuruldum resmen
bakim farki varmidir acaba?
digerlerini alali 2 ay oldu sanirim yerlerini sevdiler simdilik bir sorun yok
en azindan ben öyle görüyorum.

Eklenen Resimler

çiçeksever beğendi.
zencefil cicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 21:10   #9097
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Sayın zappie, bendeki de siyah cd kalemi, demirbaş kalemi farklı oluyor sanırım.
Ben de bir bakayım kırtasiyeye, sağ olun.

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2011, 22:32   #9098
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili zappie,

1 senedir kullanıyorum, silinme olmadı. Farklı kalınlıkta uçları ve renkleri olduğu için kullanımı pratik.

Demirbaş kaleminde ince uç bulmak mümkün mü? Minicik saksılara uzun uzun hibritlerin adını yazman pek mümkün olmuyor.

Siz kodlama yapmışsınız sanırım. Natalya'dan gelen menekşeler onun etiketleriyle duruyor. Koda bakıp listeden isim aramak zor geliyor bana. Uzun olsa da isimlerini yazmayı tercih ediyorum.

Bilgi için teşekkür ediyorum, en kısa sürede alıp deneyeceğim.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 08:12   #9099
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili zappie,

1 senedir kullanıyorum, silinme olmadı. Farklı kalınlıkta uçları ve renkleri olduğu için kullanımı pratik.

Demirbaş kaleminde ince uç bulmak mümkün mü? Minicik saksılara uzun uzun hibritlerin adını yazman pek mümkün olmuyor.

Siz kodlama yapmışsınız sanırım. Natalya'dan gelen menekşeler onun etiketleriyle duruyor. Koda bakıp listeden isim aramak zor geliyor bana. Uzun olsa da isimlerini yazmayı tercih ediyorum.

Bilgi teşekkür ediyorum, en kısa sürede alıp deneyeceğim.
Sevgili mak01

Saksi ve cesit cok olunca tek tek isim yazmak zor geliyor. O yuzden kendimce bir kodlama gelistirdim.
Siyah saksi kullandigim icin kolay okumaya imkan verecek bu turden bir kalem kullanmayi uygun gordum. Ne yazik ki ince uclusu yok. Ispirtolu kalem gibi dusunebilirsiniz.

Eski 29-09-2011, 12:58   #9100
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Arkadaşlar benim diğer meslek te kırtasiye cilik. Üzerinde permanent yazan bütün kalemleri yazım işinde kullanabilirsiniz yazdığınız yerden yıllarca silinmez.Asetat kalemi , cd kalemi diye de bilinir.Özellikleri cam ,plastik,metal ,asetat gibi gözeneksiz düz yüzeylerden çıkmamasıdır.Piyasada en yaygın bilinenleri de Faber Castell in permanent kalemidir her rengi vardır (M) yazanı kalın uçlu , (S) yazanı ise ince uçlusu olanıdır.A4 PVC leri ince ince kesip üzerine yazıp etiketlemede kullanabilirsiniz.Geniş yazılar için koli kaleminide kullanabilirsiniz.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 15:25   #9101
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zencefil cicegi Mesajı Göster
yeni meneksem kücük mavi olan cinsini bilmiyorum ama ciceklerine vuruldum resmen
bakim farki varmidir acaba?
digerlerini alali 2 ay oldu sanirim yerlerini sevdiler simdilik bir sorun yok
en azindan ben öyle görüyorum.
Kenarları biyeli menekşeleri ben de çok seviyorum sevgili zencefil cicegi, güzel günlerde büyütün.

Bakımı diğer menekşelerden farklı değil.

Eski 29-09-2011, 15:34   #9102
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Sayın Menekşecibaba'nın mesajından sonra hemen baktım benim kalem permanent yazıyor.
Arkasında da silgisi var, siliyorum gerektiğinde.. demekki oğlum iyisini almış canım yaa
annesini nasıl da düşünür.!!

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2011, 17:03   #9103
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Malesef mite belasından hala kurtulamamışım. Şüphelendiğim bir çelikği mikroskopla incelerken yine karşıma çıktı. Videoyu kaydederek youtube'a ekledim, ilgili başlıkta izleyebilirsiniz.

Afrika Menekşesi Hastalık ve Zararlıları

Eski 30-09-2011, 15:48   #9104
Ağaçsever

çetik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
kendime hediye aldım

Name:  DSCN019.jpg
Views: 1451
Size:  52.9 KB

çetik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2011, 19:42   #9105
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Yazı atlattık, kendimize gelmeye başladık Yapraktan ürettiğim yavruların çoğunu sıcaklarda kaybettim, kalan sağlar bizimdirdir Eklenti 249523diyerek devam ediyorum

Eklenen Resimler

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2011, 20:57   #9106
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Yavrular harika, maşallah sevgili acemifüsun. Ellerinize sağlık. Benim de bir tanecik(hediye geldi) afrika menekşem var. Çok sağlıklı gözüküyor fakat çiçeklerini daha göremedim. Bana geldiğinde çiçekleri yoktu. Gözünün içine bakıyorum ama yok Fotoğrafını çekip ekleyeyim yarın.

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2011, 21:39   #9107
Ağaçsever

esinruzgar's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2011
Bizim bir arkadaşın iş yerinde afrika menekşesi vardı, yıllarca çiçek açmamıştı. Sonra Ben de bir tane aldım çiçekli, tomurcuklu, yanyana koyduk. Ondan sonra bir ay içinde diğeri de açtı. Bütün yıl yarışırcasına çiçeklenip durdular. Tam geçti diyoruz, hop yeni tomurcuklar, bakıyoruz diğeri de aynı. Meğerse bunlar birbirlerini kıskanırmış da çiçek açarmış diye duyduk.
Doğru mudur tesadüf müdür bilemem ama ben buna şahit oldum)
Şimdi masamda bir tane menekşem var, ne zamandır çiçeksiz, yanına bir arkadaş getireyim diyorum, bakalım kıskanıp da açacak mı

esinruzgar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2011, 23:04   #9108
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kutluyorum sevgili acemifüsun, aşırı yaz sıcaklarına rağmen oldukca iyi durumdalar.

Çekim sırasındaki ışığın etkisi mi bilmiyorum ama bazı yavruların yaprakları daha sarı gibi duruyor. Bu durum ışık ve besin eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Seyreltik dozda mavi şişedeki ( NPK 5:5:5 ) çiçek çoşturanlardan kullanabilirsin.

Eski 04-10-2011, 23:56   #9109
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Teşekkür ederim sevgili loveflower ve sevgili maki01 Evet, bazı yapraklar sarı, dediğin gibi ışık eksikliğinden olabilir canım. Yazın üstlerine çok güneş geldiği için panjurları yarıya kadar kapatıyorum, güneşin yakıcılığı azalınca, daha sağlıklı ışık ve güneş alacaklar sanıyorum.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2011, 13:01   #9110
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Benim beyaz çiçek açan menekşem açık mavi açmaya başladı.Yanında mum çiçeği vardı.Sardunyada başıma gelmişti.Beyaz sardunyam yanında bulunan kırmızı sardunyadan etkilenerek pembe beyaz açmıştı.Odada ayrıca mor menekşem var.Fakat arası 3 metre kadar var.

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2011, 16:08   #9111
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Ben de yanına çiçekli bir tane alayım da kıskanıp açsın o zaman

Name:  SANY1371.jpg
Views: 1386
Size:  53.1 KB

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2011, 21:42   #9112
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2010
Selamlar. Forumu takip ederek tecrübelerinizden çok faydalanıyorum. Öncelikle tecrübesini ve bilgisini paylaşan herkese teşekkür ederim. Benim bir sorum olacaktı, foruma bakıyorum ama cevabını bulamadım. Benim menekşelerimden biri, bir saksının içinde birkaç kökten oluşuyor. Herbiri de gayet gelişmiş vaziyette. Bu menekşenin her kökünü ayrı saksıya almalı mıyım? Saksı içinde birden fazla köklü menekşe olması çiçeklenmeyi olumsuz etkiler mi?

aysozbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2011, 23:07   #9113
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Eğer trail (arsız ) denilen tür değilse her iki sorunuzunda yanıtı "Evet" sayın aysozbek. Aynı saksı içerisindeki birden fazla menekşe var ise , gelişmesi de çiçeklenmesi de olumsuz etkileniyor. Menekşenin verdiği sürgünler ya belli bir boya gelince ayrılmalı ya da henüz bir kaç yapraklar koparılmalı.

Bu sene menekşelerimde ana gövdede , yaprak diplerinde fazla sayıda yan sürgün oluşmaya başladı.

Bunu çoğumuzun kullandığı gübrenin geçen sene değişen formülüne eklenen minerallerden kaynaklandığını düşünüyorum.

Özellikle çinko bitkinin dallanıp budaklanmasını, yan sürgünler vermesini teşvik ediyor. Menekşenin sağlıklı gelişebilmesi ve çiçeklenmesi için genellikle yan sürgünleri çok küçükken cımbızla temizliyorum. Arada yan sürgünden çoğaltmak için gelişmesini beklediğim menekşelerim de oluyor.

Ancak kökten gelen sürgünleri ise muhakkak ayırıyorum.

Eski 06-10-2011, 07:05   #9114
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Evet aynen katılıyorum , yan sürgünler yüzünden menekşenizin çiçeklenmesi gecikiyor ve cılız cılız çiçekler çıkarıyor.Bu aylar da ayırmanın tam zamanı.

Sevgili acemifüsun tepsi içinde menekşeleriniz çok hoş olmuş.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 10:30   #9115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2011
Merhaba menekşeci baba yaklaşık iki aydır sitedeki yazışma ve resimleri adeta taradım ve çok şey öğrendim sizlerden ne gördüysem uyguluyorum toprak tarifi ışık ayarı su dengesi hepsini ayarlamaya çalışıyorum çok sağolun ama şimdi değişik tür istiyorum.Sizler gibi latince isimlerini bilemiyorum ama sitede muhteşem türler görüyorum ve inanın nutkum tutuluyor sizlerin müdavimi oldum.

kıymetsarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 12:53   #9116
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysozbek Mesajı Göster
Selamlar. Forumu takip ederek tecrübelerinizden çok faydalanıyorum. Öncelikle tecrübesini ve bilgisini paylaşan herkese teşekkür ederim. Benim bir sorum olacaktı, foruma bakıyorum ama cevabını bulamadım. Benim menekşelerimden biri, bir saksının içinde birkaç kökten oluşuyor. Herbiri de gayet gelişmiş vaziyette. Bu menekşenin her kökünü ayrı saksıya almalı mıyım? Saksı içinde birden fazla köklü menekşe olması çiçeklenmeyi olumsuz etkiler mi?
Koçtaşta 3 köklü menekşe satılıyor.Ben almadım.Acaba 3 kökte ayrı renk mi açıyor.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 18:18   #9117
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Sevgili acemifüsun ve çiçeksever ellerinize sağlık. Çiçekli fotoğraflarınızı da bekleriz inşallah.
Sevgili çiçeksever koçtaştaki 3 köklü menekşeleri 8 TL. civarı satıyorlar ayrı ayrı 3 menekşe ekmişler. Muhtemelen renkleri de farklıdır, ama siz çiçekli döneminde alırsanız daha iyi olur.
Bugün koçtaşı arayıp 3-4 haftadır yeni menekşe gelmediğini varsa uğrayacağımı belirttim. Galiba afrika menekşesi soran bir ben varım ki hemen tanıdı ve haftaya siparişe ekleyeceğini belirtti.(Siz de 3 köklünün çiçekli olanından almak istediğinizi söylerseniz siparişe eklerler)
Menekşe almaktaki maksadım da Sevgili esinrüzgarın dediği gibi elimdekileri çiçeklenmeye sevketmek...
Sevgili aysozbek, çiçeğin resmini eklerseniz daha iyi olur kanaatindeyim...

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 21:48   #9118
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2010
Sayın Maki01 ve Menekşecibaba cevaplarınız için çok teşekkürler. O halde bir an evvel menekşemi ayırayım. Sayın çiçeksever, benim menekşemi ben kendim yapraktan köklendirmiştim. O nedenle biliyorum hepsi aynı renk. Sayın fahriyee, çiçeğimin resmini forum kirliliği yaratmamak için eklemedim. Ama en kısa zamanda ekleyeceğim. Sorumla ilgilenen herkese çok teşekkürler.

aysozbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2011, 14:20   #9119
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Resme bakarak daha ayrıntılı açıklama yapılacağını ve de bu durumda olan bazı arkadaşların da aydınlanacağını düşünerek yüklemenizi rica etmiştim.
Ayrıca menekşe resimleri formu kirletmez, aksine şenlendirir kanaatindeyim. Yine de takdir sizin...

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2011, 14:43   #9120
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili fahriyee,

Sayın aysozbek menekşe ile ilgili sorununu net bir şekilde tanımladığı için ben de fotoğrafa ihtiyaç hissetmedim.

Forum kirliliği konusundaki düşüncelerine de katılıyorum. Ben onlarca fotoğraf çekip bazen hiçbirini görüntü kalitesini beğenmediğim için eklemiyorum.

Bugünlerde başarılı yakın çekimler yapabildiğim makinam bozuldu. Yavrular havaların serinlemesiyle birlikte kıpır, kıpırlar. Eski makinamla yaptığım çekimler net olmadığı için eklemiyorum.

Söz, makinamı tamir ettirdikten sonra kök ve gövde sürgünleri ile ilgili fotoğraf ekleyeceğim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024