agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-12-2011, 10:28   #9361
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Katmerciğim ellerine sağlık. Gerçekten menekşe şöleni yaşattın bize.
İlk mor menekşen çok güzel, şimdiye kadar buradaki marketlerde görmediğim ve yaprağı da rus hibritlere benzeyen bir tür.(güzel bir isim koyuver gitsin)
Diğerlerinin hakkını yememek lazım, kimeralar da çok güzel.

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2011, 10:37   #9362
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Marketlerden sadece beyaz, pembe ve mor katmerli çeşitlerini aldığımız türe galiba ''rococo'' deniyor.(Katmer'in ilk fotoda sonuncu mor katmerli, diğer fotolarda da ilk resimler)
Ayrıca dün çiçekli menekşelerimin fotoğrafını çektim, yüklemek için. Katmerin fotoğraflarını görünce biraz bekleyip gelecek seneye yüklemeye karar verdim.

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2011, 12:29   #9363
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Fahriyee'cim haklısın, son resimdeki mor, pembe ve beyaz "rococo" türü. İlk fotoya gelince, Emerald Lace ve Emerald Lace Sport arasında kalmış bir menekşe. Yaprakları ise kesinlikle benzemiyor. Bir isim koy diyorsan "katmer's emerald lace sport" diyebiliriz Tabii bu işin şakası, fazla havaya girmemek lazım

En büyük hayalim kendi adını verebileceğim bir menekse üretmek. Dilerim bir gün başarırım

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2011, 20:44   #9364
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Benimkilerin de bazıları çiçeklenmeye başladı

Eklenen Resimler

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2011, 20:55   #9365
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
...

Eklenen Resimler

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 08:55   #9366
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
arkadaşlar yıllarca menekşe besledim en büyük zararlıyı kendime göre kendimi buldum. Emek verip yetiştirdiğim burada yazılanların çoğunu tecrübe ederek ögrendiğim ve günlerce çiçek açmasını beklediğim çiçegimi birisi geliyo aaa ne kadar güzel bana bir tane verirmisin dediklerinde yok diyemiyorum. bu yüzden kaç kez çiçekciliği bıraktım. Şimdi yeniden başladım hayırlısı

sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 14:42   #9367
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Yosunu sevdi

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 15:22   #9368
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Menekşeler, kurutulmuş sphagnum yosununun sağladığı asitli ortamı çok seviyor. Sizin menekeşleriniz de zor bulunan yosunla çoşmuşlar sevgili ahmeter, ellerinize sağlık.

Kısıtlı miktarda temin edebildiğim için özellikle kökü gelişmemiş ya da hiç olmayan yavru menekşeler için yosun kullanıyorum. Sonuç çok başarılı oluyor.

Name:  IMG_5387.JPG
Views: 1594
Size:  69.2 KB

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 16:00   #9369
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Menekşe için ideal toprak karışımını AVSA ve diğer tanınmış üreticler, eşit miktarda torf ( Özellikle asidik olduğu için sphagnum torfu) , perlit ve vermikulitten oluşması gerektiğini yazıyorlar.

Bu 3 malzemeyi ayrı ayır temin etmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Perlit ve vermikulit genellikle büyük ambalajlarda satılıyor. Bu nedenle sayın Dogalbahce'den hoyalar gibi menekşeler için de karışım hazırlamasını rica ettim, sağolsun 10 ve 20 litrelik karışımlar hazırlamış. Dileyen arkadaşlarımız aşağıdaki linkten sipariş verebilir.

Menekşe Toprak Karışımı

Eski 02-01-2012, 16:44   #9370
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili berçin ve emily14,

Menekşeleriniz çok güzel ve sağlıklı, kutlarım...

Sayın mmanager,

Öncelikle sitemize ve başlığımıza hoşgeldiniz. Malesef Adana gibi yazı çok sıcak geçen yörelerde menekşelerimizi korumak oldukca zor oluyor. Benim menekşelerin çoğu salonda , klimalı ortamda yazı geçirdiler. Hastalık nedeniyle ayırdığım menekşeler ise doğu cepheli bir odada.

Havadaki bağıl nem, menekşelerin sevdiği bir ortam. Bu nedenle kaybın olmayacağını düşünüyorum. Aksine arada ince başlıklı bir sprey direkt güneş ışığının gelmediği saatlerde yaprakları nemlendiriyorum.

Klimasız ortamda Kuzey ya da Doğu cepheli bir yerde direkt güneş ışığı almayacak bir konuma yerleştirmek uygun oluyor.

Sıcaklarla birlikte kayıplarımızın en önemli nedeni büyük saksı ve düzensiz sulama. Özellikle yaz aylarında toprağı düzenli olarak ıslak olmamak koşulu ile nemli tutmak gerekiyor. Saksı büyük olunca kökler tüm saksıya yayılamadığı için uzun süre su ile temas ettiği ederek çürüyor.

2010 yazında ben de büyük saksı nedeniyle çok fazla kayıp verdim. 2011 yazında ise hem fitllil sulama hem de küçük saksı kullanmam kayıplarımı minumuma indirdi. Size de fitilli sulamaya geçmenizi öneririm.

Buraya tıklayarak fitilli sulama ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.
Saygıdeğer maki değerli bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim.Menekşeklerin en iyi yaşamaya elverişli ortamının 15-26 derece olduğunu duymuştum 12 dereceye düşen bir odada ölmez değil mi bu odada sabah güneşini alma imkanı var .kendim yapraklarını dikerek yetiştirdiğim menekşlerim bu odada çiçek açmaya başladılar.Bir sorum daha vardı Adana da kış ortamında çiçeklenebiliyorsa gübre veya besin vermek gerekir mi zararlı olur mu .çiçek açabilmesi için mutlaka sıcaklığın 15-20 derece olması gerekir mi .Değerli bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim .Sizlerden ve bu siteden çok şey öğreniyorum.Saygılar ....

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 23:32   #9371
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Sayın maki01, hemen linke girdim ve sipariş verdim. Bu asitli karışımı Hoyam için de kullanabilir miyim dersiniz?

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 19:34
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 00:09   #9372
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

10 derecede benim menekşelerde bir bozulma olmadı, hatta deneme amaçlı balkonda yetişdiğim menekşem 1-2 dereceyi de gördü ve hala yaşıyor sayın mmanager.

Adana'da sıcak yaz günlerinde menekşelerime gübre vermeyi azaltıyorum . Normalde Aralık-Ocak ayları dinlenme dönemi olsa da , benim koşullarımda bu yaza kayıyor sanki. Bu nedenle kış aylarında gübreyi normal vermeye devam ediyorum ve yine bu dönemde tomurcu ve çiçek veriyorlar.

Yanlış bir uygulama yaptığımı sanmıyorum ancak genel olarak size bunu öneririm diyemem. Çünki, menekşe ile ilgili kaynaklarda benim uygulamamın doğru olduğuna dair bir yazıya rastlamadım. Sadece benim menekşelerimin bu uygulamayı sevdi diyebilirim.

Bugün çektiğim fotoğralar da sanki yanlış olmadığını söylüyor

Name:  IMG_5402.jpg
Views: 1396
Size:  36.0 KB

Name:  IMG_5407.jpg
Views: 1434
Size:  44.0 KB

Name:  IMG_5415.JPG
Views: 1345
Size:  52.6 KB

Name:  IMG_5422.JPG
Views: 1434
Size:  68.5 KB

Name:  IMG_5428.JPG
Views: 1406
Size:  61.9 KB

ngr33 beğendi.
Eski 03-01-2012, 00:13   #9373
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili SerDag,

Menekşe saksı harcı hoyalar için baz olabilir ancak yeterli olacağını sanmıyorum. Hoya toprağına bunlara ek olarak, bahçe toprağı, kum, hayvan gübresi ve çam kabuğundan oluşan orkide toprağına ilave ediyorum.

dogalbahçe'de hoyalar için hazırlanmış ayrı bir karışım var. Sayfasında içeri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Eski 03-01-2012, 09:01   #9374
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

arkadaşlar ben çiçek dükkanına gidiyorum pörsümüş olanları alıp diriltiyorum. şu an iki tane aldım. havalar ısınmaya başlayınca çok güzel olacaklar.

Düzenleyen sami ulus : 18-01-2012 saat 08:45
Eski 03-01-2012, 09:10   #9375
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Ben çelikleri dikiyorum. Sadece topragın nemi uygun sıcaklık ve uygun ışık ayarlaması yapıyorum. Hepsi gayet güzel kökleniyor tutuyorlar ama bu poşetleme olayı ilgimi çekiyor, deneyebilirim.

Düzenleyen maki01 : 03-01-2012 saat 13:48 Neden: Noktalama ve büyük harf.
Eski 03-01-2012, 10:49   #9376
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Sıcaklıkla ve çiçeklenme dönemi ile ilgili sevgili maki01'e katılıyorum. Kendi deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Evimin 3 bölümünü menekşelere ayırdım. Çiçek odasını, salonu ve kapalı balkonu... Hepsinin sıcaklığı farklı olmasına rağmen menekşelerimin gelişimi neredeyse aynı. Örneğin balkon akşamları serin oluyor. Sıcaklığın 10 derecenin altına düştüğü de oldu. Ama hiç problemle karşılaşmadım.

Çiçeklenme dönemine gelince, ben menekşelerin yaşadıkları ortamın mevsimine uyum sağladıklarını düşünüyorum. Benimkiler de yazın dinlenip Eylül - Ekim gibi açmaya başlıyorlar ve tüm kış çiçekliler....
Gübrelemeyi, yazın ben de kesiyorum. Havalar sıcak olduğu için dinlendiriyorum. Belki bu sebepten de açma mevsimleri değişmiş olabilir.

Bunlar da benim deneyimlerim. Her evin ortamı ve ısısı farklı. Herkes kendi menekşeleri için doğru ortamı kendisi sağlayabilir.

ngr33 beğendi.
Eski 03-01-2012, 13:46   #9377
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Menekşenin dinlenme dönemini bitkinin gelişmesinin yavaşlaması ile anlayabiliriz. Gelişme dönemindeki hızıyla yeni yaprak ya da çiçek vermiyorsa bitki dinlenme döneminde diyebiliriz. Bu dönemde gübre verilse de gelişim çok yavaş ya da hiç olmuyor. Dinlenme dönemlerinde gübreyi ayda bir kez vermek yeterli oluyor.

Eski 04-01-2012, 12:00   #9378
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Ben kaybetme korkusundan dolayı yazın hiç besin vermedim. Tabii büyüme çok az oldu. Bu neni rahatsız etmedi. Eldeki sayı çok olunca kayıplarda fazla oluyor. Bunu yaşamaktansa az büyümelerini tercih ettim

Eski 04-01-2012, 12:19   #9379
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
**** **** Yardım!!!!

3-4 saksı menekşemin yaprakları yumuşuyor ve çektimmi hemen çürümüş gibi kopuyor ne yapabailirim ustalarım

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2012, 13:23   #9380
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili MİRBE,

Çürüme dış yapraklarda mı oluyor? Ortam ısısı yüksek ise bu durum oluşabiliyor.

Eski 04-01-2012, 13:55   #9381
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Mirbe'cim bence kök çürümesi gibi görünüyor. Hemen saksıdan çıkar ve kökleri kontrol et. Çürüme olusan yerleri iyice temizle...

Eski 04-01-2012, 14:25   #9382
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

benimki

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2012, 16:39   #9383
Yeni Üye

temhem3891's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2011
benim sorum şu menekşeleri ne zaman sulamalıyız. susadıklarını nasıl anlarız. nasıl sulamalıyız. ne kadar su vermeliyz. en iyi sulama yöntemi nedir.

temhem3891 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2012, 18:31   #9384
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi temhem3891 Mesajı Göster
benim sorum şu menekşeleri ne zaman sulamalıyız. susadıklarını nasıl anlarız. nasıl sulamalıyız. ne kadar su vermeliyz. en iyi sulama yöntemi nedir.
Menekşeleri toprağını yoklayarak kuruluğunu hissettiğimiz zaman sulamalıyız.
Kullanılacak suyun ısısı oda sıcaklığında ve bitki çevresinde hava sıcaklığına yakın olmalıdır. Su çok soğuk olduğu zaman, yaprakları aşağı kıvrılmasına Afrika Menekşe köklerinin bozulmasına neden olur. Ayrıca, üstten soğuk suyla sulama yaprak lekelenmesine neden olabilir . (Not: yapraklar üzerinde doğru sıcaklıkta sprey şeklinde sisleme olarak verilen su ,bitkilerin çevresinde nem artırılması amacıyla faydalıdır uygulanabilir.Ama bunu asla güneşin yakıcı olduğu anlarda yapmayın yapraklarda kahverengi lekeler oluşmasına sebep olursunuz.) Menekşe yaprağına su değmesinin , gübeş ışığı ve gübre yoksa bir zararı olmaz.
Genel olarak Afrika Menekşeleri nemi sever ama vıcık vıcık sulu toprakta asla tutmamak gerekir.. Çok fazla su köklerin çürümesine ,mantar hastalıklarına sebep olur. ihtiyaç duydukları azot ihtiyacını karşılamaya engel olur.

Menekşelerde sulama suyunun sert olmaması önemlidir.Klorlu su kullanmayın. Bazı klor fotosentez gerçekleşmesi için aslında gerekli iken, Afrika menekşelerinde çok az, yani 7-10 ppm gerekir. Eğer yüksek klorlu suyunuz varsa alternatif kaynak bir kabta suyu dağıtarak klor gazının kaçmasına izin vermek için gece bekletin.

. Kışın bitkiye verilen su azaltılarak bitki dinlendirilmelidir. Yaz aylarında ise verilen su arttırılır. Afrika menekşelerini evlerde sularken bitki, toprağı kuru halde iken ya bolca ya da toprak seviyesine dek içi su dolu bir kaba batırılarak sulanabilir. Sulama sonrası saksı tabağında biriken su 1 saat beklendikten sonra mutlaka boşaltılmalıdır. Menekşelerin alttan sulanması bitkilerin tamamen su alması sağlandıktan sonra su tasfiye edilir. Bitki bundan sonra, toprak üstü elle dokunulduğunda kuruyana kadar sulanmamalıdır. Ancak toprak üstü iyice kuruyunca tekrar aynı şekilde sulanır.

Düzenleyen menekşecibaba : 05-01-2012 saat 08:38 Neden: yalnış anlaşılmayı engellemek
menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 00:29   #9385
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Sevgili menekşecibaba, kışın sulama azaltılmalı demişsiniz. Benim evim kaloriferli ve toprak yaza nazaran daha çok nem kaybediyor ve daha sık sulanmak istiyor. Bu sebepten menekşelerimi kışın daha sık suluyorum. Yazın İstanbul'un nem oranı yüksek oluyor. Dolayısıyla toprak kurumaya fırsat bulamıyor.

Bir de toprak iyice kuruduğunda köklerde kurumaya sebep olabiliyor. Bunun üzerine suyla karşılaşan bitkide kök çürümesi oluşabiliyor diye biliyorum. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Eski 05-01-2012, 08:26   #9386
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Sevgili Katmer ikazın için teşekkür ederim , uyarılarında haklısın. Menekşeler sulamaya karşı çok hassas.Bulundukları ortam a göre hareket etmek gerekiyor. Ben yazın hergün hatta günde 2 sulama (azar azar) yaptığım halde kışın 2 -3 günde sulama yapmam yeterli olabiliyor.Benim yetiştirme ortamım biraz daha soğuk kalorifersiz bir ortam ve fazla sulama yaptığım zaman çürümeler meydana geliyor.
Toprağın kuruluğundaki maksat ta tam kuruluk değil menekşe yetiştirme deki en hassas konunun sulama olduğuna inanıyorum.Komşum menekşelerini hep fazla sulamadan dolayı kaybederdi.Menekşe yapraklarıyla toprağı ve saksıyı kapattığı için toprağının kuruluğunu anlamak zordur , en pratik yöntem üstten parmağımızı toprağa sokarak kuruluğuna bakmaktır en üst kesim daha çabuk kuruduğu için üst kısmın kuruluğunu hissetmeliyiz.

Düzenleyen menekşecibaba : 05-01-2012 saat 08:52 Neden: ilave
Eski 05-01-2012, 09:20   #9387
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Sevgili menekşecibaba, sizin en doğru teknik bilgileri bizlerle paylaştığınızı çok iyi biliyorum. Ve buna bayılıyorum Bilgi saklamayan biri olduğunuz için de size fazlasıyla güveniyorum. Ben sadece yaptıklarımı yazdım. Anlayışınız için çok teşekkür ediyorum.

Eski 05-01-2012, 09:44   #9388
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sayın menekşecibaba,
Kışın 2 ,3 günde bir suladığınızı yazmışsınız.Tahmini her sulamada verdiğiniz su miktarı hakkında bilgi verirmisiniz.Küçük saksılar için.

sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 10:03   #9389
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Bahsettiğim gibi sulama çok hassas bir konu . Bu tamamiyle bitkinin ihtiyacına göre ve havanın sıcaklığına göre değişiyor. Hava serinse çok az suluyorum sadece nemli kalmasını sağlıyorum.Sevgili Katmer in dediği gibi ne çok kuru ne çok ıslak olmamalı bitki hafif nemden hoşlanıyor.Ayarlamayı kendiniz bulunduğunuz yere ve tecrübelerinize göre ayarlamanız gerekiyor...

Eski 05-01-2012, 10:11   #9390
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Az miktarda su vermeye çalışıyorum.Su ,saksı altına çıktığı zamanda, kalınca bir peçete üzerine saksıyı oturtuyorum.Böylece çürümeyi önlediğimi sanıyorum.

Düzenleyen sema62 : 05-01-2012 saat 13:24
sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024