agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2012, 10:29   #9391
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Evet çok güzel bir uygulama...Ben bazı menekşelerimi altını perlit doldurduğum kaplarda tutuyorum hafif nemli çok güzel bir ortam oluşuyor.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 10:32   #9392
Ağaç Dostu

sami ulus's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
iş yerinde yetiştirdim

Eklenen Resimler

Düzenleyen sami ulus : 18-01-2012 saat 08:30
sami ulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 12:58   #9393
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sema62 Mesajı Göster
Az miktarda su vermeye çalışıyorum.Su ,saksı altına çıktığı zamanda kalınca peçete üzerine saksıyı oturtuyorum.Böylece çürümeyi önlediğimi sanıyorum.
Sevgili sema62,

Senin toprak karışımında da perlit oranının önerdiğimiz oranlarda olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle üstten sulama yaptıktan yarım saat sonra altta kalan suyu alırsan, perlit bünyesine su alarak toprağın hafif nemli olmasını sağlayacaktır.

Sevgili sami ulus,

Sitemize ve menekşe başlığımıza hoş geldiniz. Menekşeniz çok güzel ve sağlıklı, ellerinize sağlık.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 13:30   #9394
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sevgili maki01,
Evet toprak karışımım önceleri sizlerin söylediği ölçülerdeydi.Ama yavrulara perlit koymadım.Elimde cocopeat kalmadı.Sadece normal torf kullandım.Zararınıda görmekteyim.Çok çabuk su suyorlar.
doğalbahçeden gelecek olan toprak harcını heyecanla bekliyorum.

sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 14:40   #9395
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katmer Mesajı Göster
Sevgili menekşecibaba, kışın sulama azaltılmalı demişsiniz. Benim evim kaloriferli ve toprak yaza nazaran daha çok nem kaybediyor ve daha sık sulanmak istiyor. Bu sebepten menekşelerimi kışın daha sık suluyorum. Yazın İstanbul'un nem oranı yüksek oluyor. Dolayısıyla toprak kurumaya fırsat bulamıyor.

Bir de toprak iyice kuruduğunda köklerde kurumaya sebep olabiliyor. Bunun üzerine suyla karşılaşan bitkide kök çürümesi oluşabiliyor diye biliyorum. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Ben de size katılıyorum.Lojmanda oturduğum için sıcaklık 25-26 dereceye çıkıyor.Yazın daha serin oluyor.Ben kışın haftada 3 gün,yazın haftada 2 günde bir alttan tabağına su veriyorum

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 14:45   #9396
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Sevgili Menekşecibaba yazın günde iki kez suladığınızı yazmışsınız. İzmir nem oranı yüksek bir şehir. Menekşelere çok gelmiyor mu? Kafam karıştı şimdi.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 16:24   #9397
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
sphagnum yosunu

Acaba bu sphagnum yosunu olabilir mi?

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 16:52   #9398
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Arkadaşlar sami ulus beyin 9803 nolu mesajdaki menekşenin cinsi nedir bendede aynısı var ama isminide cinsinide bilmiyorum bilen arkadaşlardan rica ediyorum teşekkürler..

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 17:59   #9399
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sevgili pembegül, Sami beyin menekşesi trail cinsi. Kayıtlı bir adı var mı bilmiyorum ama biz pembe trail diye adlandırıyoruz. Benim en sevdiğim türlerden de biridir.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 18:39   #9400
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilknur aşık Mesajı Göster
Sevgili Menekşecibaba yazın günde iki kez suladığınızı yazmışsınız. İzmir nem oranı yüksek bir şehir. Menekşelere çok gelmiyor mu? Kafam karıştı şimdi.
Sevgili İlknur Hanım sizin gibi tecrübeli birisinin kafasının karışacağını sanmıyorum... Sulamadaki esas amaç bitkiyi hafif nemli bir ortamda tutmak olduğundan , yazın aşırı sıcaklarda 35-40 derece yi bulduğunda fısfısla sabah erken ve ikindi üzeri yaprakları ve toprağı ıslatıyorum buda benim özel bir uygulamam toprağın tamamını sulamadığımdan çürümeye yol açacak fazla su oluşmuyor toprak hafif nemli oluyor ve yapraklar hızlı gelişiyor.Ama bu fazla zaman aldığından arada sırada uyguluyorum.
Esas olan bitkinin ihtiyacına göre ve havanın sıcaklığına göre sulamayı uygulamak buda zamanla kişinin tecrübelerine göre oluşuyor.Selamlar.

Eski 05-01-2012, 18:57   #9401
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Sevgili çiçeksever. Onun sphagnum yosunu olduğunu sanmıyorum.
sphagnum yosununun görüntüsü bu şekilde

Eski 06-01-2012, 07:39   #9402
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Şimdi durum açıklığa kavuştu sevgili Menekşecibaba.Açıklamanız için teşekkür ederim. Benim için sıkıntı olmazdı, çünkü ben kafasının dikine hareket eden biriyim, aklıma yatmayan hiç bir şeyi yapmam. Ama aramızda acemi arkadaşlar var, yanlış anlaşılmalar üzücü durumlara neden olabilirdi.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 10:29   #9403
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Saintpaulia

Bu güzelle bayağı eski dosttuz ama cinsini söylemiyor

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 11:37   #9404
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Sayın ahmeter; güzel demeniz az gelmiş bence. Harika bir picasso, ellerinize sağlık. Ana menekşede bir sorun oluşmuş ve göbeğini koparmışsınız, sonra da sizi yine sevindirmek için güzelleşmiş gibi geldi bana. Ayrıca dostluğunuz uzun sürsün de ismini söylemezse söylemesin neşesi bilir. Çiçeklenince de paylaşmanız dileklerimle...

Düzenleyen fahriyee : 06-01-2012 saat 11:38 Neden: eksik harf
fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 12:08   #9405
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Yazın aşırı sıcaklarda besin verme işine ben de ara veriyorum. Gelişimleri çok yavaş olsa da sadece hayatta kalmaları benim için mutluluk verici. Sevgili katmer'in de söylediği gibi benim menekşeler sanki yazın dinlenip sonbaharda canlanıyor ve bu dönemlerde ise çiçeklenme yarışına giriyorlar.
Menekşelerim salonda ve ısı 16 derece. Şeffaf bardakta yetiştirdiğim menekşeleri 3 gün durup 4.gün suluyorum. Bir kaseye suyu dolduruyorum bardağı daldırarak yarısına kadar su çekmesini bekleyip hemen çıkarıyorum.(15 saniye bile sürmüyor) Eğer su içinde uzun süre bekletip istediği kadar su çeksin dersem, toprak çok geç kuruduğu için kök çürüğü ile karşılaşıyorum. Hele yazın bolca su çektirirsem bütün menekşeler bana veda ediyor.
Yaklaşık 20 cm yükseklikteki normal saksılarda sadece toprağın üst kısmının kurumasını dikkate alır ve sularsam yine sorun oluyor. Parmağımı en az 3-4 cm derinlere yerleştiripıslaklığını kontrol ediyor ve ihtiyaçsa suluyorum. Köklere zarar vereceğimden endişe ettiğim zaman dikkatli davranıyorum. Bazen sadece tabağına su veriyor bazen de üstten suluyorum.
Sulamada en önemli faktör bence toprağın cinsi ve içeriği. Şu ara farklı toprak karışımları deniyorum. Hepsi aynı boyutta saksılar olmasına rağmen hepsinin su isteği farklı...

Eski 06-01-2012, 12:23   #9406
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Sayın ahmeter; güzel demeniz az gelmiş bence. Harika bir picasso, ellerinize sağlık. Ana menekşede bir sorun oluşmuş ve göbeğini koparmışsınız, sonra da sizi yine sevindirmek için güzelleşmiş gibi geldi bana. Ayrıca dostluğunuz uzun sürsün de ismini söylemezse söylemesin neşesi bilir. Çiçeklenince de paylaşmanız dileklerimle...
Teşekkür ederim bitkinin orta kısmı çürüdü temizledim tekrar sürgün verdi
İyi günler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 14:03   #9407
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katmer Mesajı Göster
Sevgili pembegül, Sami beyin menekşesi trail cinsi. Kayıtlı bir adı var mı bilmiyorum ama biz pembe trail diye adlandırıyoruz. Benim en sevdiğim türlerden de biridir.
Sevgili katmer cevabınız için teşekkür ederim menekşemin adını öğrenmiş oldum şu anda beş minik saksı trail,im var..

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 14:44   #9408
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili ahmeter'in gönderdiği sphagnum yosununu bugün aldım. Yanında minik Kalp Kalbe Karşı tohum ve çeliği ile . Çok, çok teşekkür ediyorum.

Daha önce bir kez klubnika'dan , bir kez de yurtdışından getiren bir arkadaşımdan sphagnum yosunu edinmiştim ancak tamamen kurutulmuştu.

Yeni gelen ise neredeyse canlı yosun ve çok sağlıklı. Çıplak elle temas ciddi sağlık problemleri oluşturabileceği için henüz paketi açmadım.

ahmeter'e sevgi ve saygılarımla...

Name:  IMG_5448.jpg
Views: 2144
Size:  40.3 KB

Name:  IMG_5450.jpg
Views: 1298
Size:  41.0 KB

Eski 06-01-2012, 15:32   #9409
Ağaç Dostu

Sayın maki01,spagnumu nerede kullanacaksınız?

Düzenleyen sema62 : 06-01-2012 saat 19:59
Eski 06-01-2012, 17:41   #9410
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Çok kısıtlı miktarlarda bulunabildiği için öncelikle köksüz ayrılan menekşe yavrularında ve kök çürümesi nedeniyle taç kesim yaptığım menekşelerde sevgili sema62.

Son olarak bir minyatürüm dikkatli davranmam rağmen kök çürümesi oldu. Yavru minicik, siyahlaşan her noktayı kesmem mümkün değil. Belki kurtarabilirim diye az da olsa çürümüş bölgesi bulunan bir yere kadar taç kesim yaptım ve sfagnum yosununa diktim. Spagnum yosununun bakteri ve mantar oluşumuna asidik yapısı nedeniyle engel olduğunu biliyorum. Buna güvenerek uygulamayı yaptım. Yavru hala sağlıklı ve köklenmeye başlamış.

Bu uygulamam da kök çürümesi için onaylı ve genel olarak önerilen bir uygulama değil. Bilgimi şansla birleştirmeye çalıştım, şimdilik iyi gidiyor

Aslında sfagnum yosunu sınırsız temin edilebilse tüm menekşelerin saksı harcında kullanılabilir. Malesef zor bulunan ve temini sfagnum torfuna göre daha pahalı olan bir malzeme.

Eski 06-01-2012, 17:47   #9411
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Menekşelerim salonda ve ısı 16 derece. Şeffaf bardakta yetiştirdiğim menekşeleri 3 gün durup 4.gün suluyorum. Bir kaseye suyu dolduruyorum bardağı daldırarak yarısına kadar su çekmesini bekleyip hemen çıkarıyorum.(15 saniye bile sürmüyor) Eğer su içinde uzun süre bekletip istediği kadar su çeksin dersem, toprak çok geç kuruduğu için kök çürüğü ile karşılaşıyorum. Hele yazın bolca su çektirirsem bütün menekşeler bana veda ediyor.
Yaklaşık 20 cm yükseklikteki normal saksılarda sadece toprağın üst kısmının kurumasını dikkate alır ve sularsam yine sorun oluyor. Parmağımı en az 3-4 cm derinlere yerleştiripıslaklığını kontrol ediyor ve ihtiyaçsa suluyorum. Köklere zarar vereceğimden endişe ettiğim zaman dikkatli davranıyorum. Bazen sadece tabağına su veriyor bazen de üstten suluyorum.
Sulamada en önemli faktör bence toprağın cinsi ve içeriği. Şu ara farklı toprak karışımları deniyorum. Hepsi aynı boyutta saksılar olmasına rağmen hepsinin su isteği farklı...
Sevgili fahriyee,

Toprak harcın ağırlıklı olarak torftan oluşuyorsa yarısına kadar su çekmesini beklemen doğru bir uygulama olabilir. Uzun süredir menekşe yetiştirdiğin için kendi yöntemlerinde ustalaştığını kabul etmek gerekir ancak sulama ya da su alması için gereken süre toprak karışımına, bitkinin bulunduğu ortama göre farklılık gösterecektir.

Toprağı 3-4 santim derinliğe kadar parmakla kontrol ettiğini yazmışsın. Bu biraz saksılarının büyük olduğunu düşündürdü bana. Benim saksılarda toprak yüksekliği 6-7 cm, yani 3-4 cm' i kontrol etmeye çalışmam mümkün değil. Ancak 1-1.5 derinliğe bakabiliyorum.

Bol çiçekli menekşeler

Eski 06-01-2012, 19:59   #9412
Ağaç Dostu

Sayın maki 01.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Kök çürüğü olan spagnum yosununa diktiğiniz menekşeyi görüntüleyebilirmisiniz?

Eski 06-01-2012, 23:31   #9413
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kök çürümesi nedeniye sphagnum yosunda köklendirmeye çalıştığım minyatür yavru menekşem, kök çürümesini yense de sürekli kurcaladığımiçin ölecek

Görüntü kalitesi için kusura bakmayın, bu saatte ancak bu kadar çekebildim.

İkinci fotoda gövdede kök çürümesinin neden olduğu siyahlıkları net olmasa görülebilir. Ortadaki beyaz çizgi yeni gelişen kök

Name:  IMG_5452.jpg
Views: 1373
Size:  34.9 KB

Name:  IMG_5453.JPG
Views: 1351
Size:  41.3 KB

Eski 07-01-2012, 11:25   #9414
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2012
bunlar benim canlarım
menekşelerime özenle bakarım
özellikle yağmur suyuna bayılıyorlar

Eklenen Resimler

Emineyyüp beğendi.
EVİM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2012, 12:23   #9415
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2012
Selamlar arkadaşlar
bende aranıza yeni katıldım menekşeleri severdim ama bu sıralar ayrı bi sardı .. Ve bende arkadaşımızın dediği gibi dün toprak almak için gittiğim çiçekçide kenarda bozulmuş 6 saksı afrika menekşesini kurtarabilirmiyim acaba diye talip olduğumu söyledim. Ciçekçimde sağolsun bi ücret talep etmedi biz atacaktık zaten dedi ve onları sağlam olanlarından daha mutlu olarak evime götürdüm. Suladım budadım ve sabah hepsi dipdiri karşımdaydı çok mutlu oldummm.... Şimdi tek isteğim kendi diktiğim yapraklardan yavrular almak umutla bekliyorum... Bol çiçekli günler.......

Düzenleyen özi : 07-01-2012 saat 15:54
özi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2012, 12:25   #9416
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2012
Maki01 yosunun hayırlı olsun ..
ben Aydında yaşıyorum ama hiç böyle bişi görmedim çiçekçimde nasıl temin edebilirim .. bulmak çokmu zorr yardımlarını bekliyorum

Düzenleyen özi : 07-01-2012 saat 15:54
özi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2012, 13:27   #9417
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili maki01,
Sizin de bahsetmiş olduğunuz gibi klasik siyah ve kahve saksıların yüksekliği 7-8 cm arasında değişkenlik gösteriyor. Elbette ki bu durumdaki saksılarda 3-4 cm derinliğe parmağımızı daldırmaya çalışmak akıllıca olmaz. Benim menekşelerin 100-150 kadarı şeffaf bardakta, en fazla 10-12 yetişkin menekşem de büyük saksılarda.
Saksı yüksekliğinin 20cm kadar olduğunu yazdım ama siz galiba görmediniz. Ayrıca sulamadaki en önemli faktörün toprağın cins ve içeriği olduğunu belirttim. Dolayısıyla sulama süresi ve aralığının bu durumda değişkenlik göstereceği aşikar.
Her zaman belirttiğim gibi tekrar söylemeliyim ki; sadece menekşe yetiştirmede kendi yaptıklarımı paylaşıyorum ve bunlar benim deneme yanılma ile ulaştığım tecrübelerdir.
Toprak ve çiçeklerle uğraşmak benim en çok zevk aldığım konular. Ayrıca her gün menekşeseverler ne paylaşmış diye bakmak ne güzel. İyi ki varsınız...

Eski 07-01-2012, 14:58   #9418
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2012
arkadaşlar sarı renkli menekşe varmıdır sizce

EVİM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2012, 15:13   #9419
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhaba arkadaşlar Benim Canım gibi sevdiğim menekşemin durumu neden bukadar kötü hep yaprak çıkartıyor evde az ışık giriyor ondanmı besin almayı düşünüyorum ve ya artık onu sulayacağım zaman muhabbet kuşu pisliği vereceğim küpe çiçeklerine gerçekten mütiş faydası dokundu işte fotoğraflar.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2012, 16:36   #9420
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EVİM Mesajı Göster
arkadaşlar sarı renkli menekşe varmıdır sizce
Sayın EVİM,
Net sarı olmasa da sarıya yakın renkte bende var. Fakat daha açmadığı için fotograf eklemedim.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024